2010 - II kwartał

Agencja Rozwoju Pomorza S.A. serdecznie zaprasza do udziału w konferencji z cyklu „Od Pomysłu do Biznesu”, która odbędzie się w Szczecinie dn. 9 czerwca 2010 r. o godz. 10.00 w siedzibie Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego SCP.

Idea inwestowania w rokujące pomysły biznesowe jest wciąż mało znana wśród polskich przedsiębiorców oraz osób, które mają ciekawy pomysł na biznes. Konferencja skierowana jest do przedsiębiorstw we wczesnej fazie rozwoju oraz osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej i poszukujących kapitału, a także inwestorów prywatnych.


Seminarium połączone jest z serią ciekawych warsztatów z zakresu tworzenia profesjonalnego biznesplanu i procesu zakładania spółki kapitałowej z inwestorem prywatnym.

Udział w konferencji i warsztatach jest bezpłatny. Zainteresowanych zapraszamy do
wypełnienia formularza zgłoszeniowego on-line, który znajduje się na stronie internetowej
Agencji Rozwoju Pomorza S.A. (http://www.arp.gda.pl/index.php?strona=417).


Szczegółowych informacji z przyjemnością udzieli Pani Małgorzata Chudzińska pod nr tel. 58 32
33 121 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Program konferencji (pobierz plik)

Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wzięła udział w II Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbył się w Katowicach w dniach 31 maja-2 czerwca 2010 roku.

II Europejski Kongres Gospodarczy, największa konferencja biznesowa w Europie Środkowej, odbył się pod patronatem Jose Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej. Kongres, będący spotkaniem najważniejszych przedstawicieli polityki, biznesu i nauki zarówno z Polski, jak i zagranicy, zgromadził około 3500 uczestników. Gościem Honorowym Kongresu był Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek. W uroczystości inauguracji Kongresu udział wzięli m.in. Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu RP, Waldemar Pawlak – Wicepremier, Minister Gospodarki, Jacek Rostowski – Minister Finansów, Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego oraz Johannes Hahn, Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej.

Debaty i sesje panelowe zorganizowane podczas Kongresu poświęcone były najważniejszym zagadnieniom i wyzwaniom stojącymi przed europejską i polską gospodarką:  między innymi zagadnieniom pakietu klimatycznego, prezydencji Polski w Unii Europejskiej oraz znaczeniu innowacyjności w gospodarce.   

Prezes Lublińska-Kasprzak przedstawiła problematykę działalności PARP podczas trzech sesji tematycznych, zorganizowanych podczas Kongresu: Kapitał na innowacje i dynamiczny rozwój, Systemowe rozwiązania w zakresie innowacyjności oraz Fundusze Europejskie. Strategie UE 2020.

Prezes PARP wręczyła także nagrody laureatom konkursów Innowacyjny Projekt oraz Efektywny Przedsiębiorca/Firma. Ideą konkursów jest popularyzacja nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w biznesie oraz efektywnego wykorzystania środków unijnych, w tym promowanie nowatorskich projektów, realizowanych przez beneficjentów PARP w ramach uzyskanego wsparcia, w perspektywie finansowej 2004-2006 oraz 2007-2013. Organizatorem konkursów jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, we współpracy z Polskim Towarzystwem Wspierania Przedsiębiorczości.

Ponadto Prezes PARP wzięła udział w spotkaniu inaugurującym działalność Sieci Współpracy Inwestorów i Przedsiębiorców „Łowcy Biznesu” oraz wzięła udział w uroczystości wręczenia Kryształowej Brukselki, nagrody wyróżniającej polskie instytucje badawcze, przedsiębiorców i naukowców, uczestniczących w Programach Ramowych Unii Europejskiej. 

 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości informuje, że na stronach internetowych Krajowego Systemu Usług (KSU)  jest już dostępny Biuletyn KSU nr 5/2010. W najnowszym numerze Biuletynu znajdą Państwo m.in.:  artykuł nt. obchodów Europejskiego Tygodnia MSP 2010 w poszczególnych regionach, podsumowanie naboru wniosków w ramach konkursu „Optymalizacja kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla MSP”, informacje nt. przygotowań do konkursu na „Inicjatywy promujące postawy przedsiębiorcze i wspierające rozwój przedsiębiorczości – Fundusz Grantów na Inicjatywy” i wiele innych, ciekawych artykułów.

Biuletyn KSU jest przygotowywany przez PARP we współpracy z ośrodkami KSU. Kolejny numer Biuletynu KSU  już 30 czerwca br.

Biuletyn na stronach KSU (link)

 

Polskie instytucje badawcze, przedsiębiorcy i naukowcy uhonorowani nagrodą Kryształowej Brukselki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wzięła udział w uroczystości wręczenia Kryształowej Brukselki, nagrody wyróżniającej polskie instytucje badawcze, przedsiębiorców i naukowców, uczestniczących w Programach Ramowych Unii Europejskiej.  

Uroczystość wręczenia nagrody towarzyszyła obradom Europejskiego Kongresu Gospodarczego, odbywającego się w Katowicach w dniach 31 maja – 2 czerwca 2010 roku.

Patronami Honorowymi nagrody Kryształowej Brukselki są: Waldemar Pawlak, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki oraz prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrodę specjalną za zaangażowanie w przygotowanie 7 Programu Ramowego Unii  Europejskiej oraz za wkład w rozwój inicjatyw technologicznych i konsekwentną promocję polskiej nauki otrzymał obecny na uroczystości prof.  Jerzy Buzek, b. Premier RP, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Laureatami nagrody Kryształowej Brukselki w roku 2010 zostali:

W kategorii INSTYTUCJA badawcza:

  • Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN,
  • Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej,
  • Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN,
  • Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej,
  • Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W kategorii PRZEDSIĘBIORSTWO:

  • Centrum Techniki Okrętowej SA,
  • Instytut Technik Telekomunikacyjnych i Informatycznych Sp.  z o.o.,
  • ASM Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.,
  • Telekomunikacja SA.

 

Prezes PARP jest członkiem Kapituły Kryształowej Brukselki, w skład której wchodzą:  Prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (przewodnicząca), Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki , Teresa Kamińska, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, prof. Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk , dr Jan K. Frąckowiak, Dyrektor Biura Promocji Nauki "PolSCA" , Wojciech Kuśpik, Prezes Zarządu Grupy PTWP.

Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wręczyła nagrody laureatom konkursów Innowacyjny Projekt oraz Efektywny Przedsiębiorca/Firma. Uroczystość miała miejsce w dniu 1 czerwca 2010 r., podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ideą konkursów jest popularyzacja nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w biznesie oraz efektywnego wykorzystania środków unijnych, w tym promowanie nowatorskich projektów, realizowanych przez beneficjentów PARP w ramach uzyskanego wsparcia, w perspektywie finansowej 2004-2006 oraz 2007-2013. Organizatorem konkursów jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, we współpracy z Polskim Towarzystwem Wspierania Przedsiębiorczości.

W kategorii „INNOWACYJNY PROJEKT” oceniane były między innymi nowatorskie projekty z zakresu badań i rozwoju nowoczesnych technologii; innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz produktowych; własności przemysłowej i intelektualnej, wzornictwa przemysłowego, wspierania powiązań kooperacyjnych czy też działalności gospodarczej w dziedzinie elektronicznego biznesu. Pod uwagę brane były projekty, które otrzymały wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wdrażanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zwycięzcą w tej kategorii została Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. z Mielca, koordynująca projekt pn. „Budowa rynku pojazdów elektrycznych, infrastruktury ich ładowania – podstawą bezpieczeństwa energetycznego”, realizowany przez Klaster Green Stream. Projekt realizowano w ramach działania 5.1 PO IG. Bezpośrednim celem projektu jest zainicjowanie rozwoju rynku pojazdów elektrycznych w Polsce, w ścisłym powiązaniu z rozwojem energetyki rozproszonej, wykorzystującej odnawialne źródła energii.

Drugie miejsce w tej kategorii przyznano spółce akcyjnej ATON-HT (ATON High Technology) za projekt pn. „Pozyskanie kapitału na rozwój ATON-HT poprzez przeprowadzenie emisji nowych akcji”.  Celem projektu było uruchomienie w firmie działu badawczo – rozwojowego. Firma zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań dotyczących unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. Projekt zrealizowany został w ramach działania 3.3.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Miejsce trzecie przypadło Instytutowi Energii Atomowej POLATOM Ośrodek Radioizotopów z siedzibą w Otwocku-Świerku, za uruchomienie innowacyjnej technologii produkcji zestawów do obrazowania molekularnego. Projekt zrealizowano w ramach działania 4.4 PO IG

W kategorii „EFEKTYWNY PRZEDSIĘBIORCA/FIRMA” oceniane były firmy, które otrzymały wsparcie na realizację projektów z co najmniej trzech działań wdrażanych przez PARP w ramach programów współfinansowanych przez Unię Europejską, zarówno w latach 2004-2006, jak i 2007-2013. Kryterium oceny stanowiła: wielokrotność uzyskanego dofinansowania, różnorodność co do zakresu wsparcia, efektywność, w tym prawidłowy przebieg i rozliczenie realizowanych projektów oraz ich komplementarność.

W tej kategorii zwyciężyła krakowska firma Integer.pl S.A. - czołowa krajowa grupa pocztowa i niezależny operator finansowy. Działalność Grupy skupia się wokół trzech kluczowych obszarów: usługi pocztowo-kurierskie (InPost Nowoczesna Poczta), usługi finansowo-ubezpieczeniowe (InPost Finanse), usługi kolportażu materiałów reklamowych (Integer.pl). Dzięki pozyskanym środkom unijnym wdrożono między innymi nowe wzory użytkowe i przemysłowe paczko matów oraz nowe usługi outsourcingu.

Laureatem drugiej nagrody została firma informatyczna ROBOBAT Joint Venture Sp. z o.o., jeden z czołowych producentów i sprzedawców specjalistycznego oprogramowania do projektowania i obliczeń konstrukcji budowlanych. Pozyskane środki unijne pozwoliły na zintensyfikowanie inwestycji w rozwój nowych technologii i oprogramowania, wdrożenie nowoczesnej infrastruktury informatycznej oraz na poszerzenie działań promocyjnych zagranicą.

Trzecie miejsce zajęła firma Raks Sp. z o.o., która od dwudziestu lat tworzy i wdraża oprogramowanie wspierające zarządzanie w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach. Firma zrealizowała projekty dotyczące rozwoju kompetencji partnerów handlowych w zakresie zastosowania systemów informatycznych w segmencie Małych i Średnich Przedsiębiorstw, stworzenia od podstaw nowoczesnego modułu kadrowo-płacowego, stworzenia zaawansowanego oprogramowania wykorzystywanego przez przedsiębiorstwa w obszarze finansów, kontrolingu i budżetowania, projektu i budowy prototypu rozwiązania informatycznego dla Jednostek Budżetowych, także w zakresie ich funkcjonowania i rozliczania.

Wspieranie innowacyjności polskich firm to jeden z celów strategicznych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. „Nasza strategia koncentruje się na dwóch głównych kierunkach: zapewnieniu jakości, prawidłowości oraz efektywności działań prowadzonych przez Agencję i na wzmocnieniu roli Agencji jako partnera na rzecz tworzenia warunków rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Naszym celem jest tworzenie korzystnych warunków dla zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki poprzez wspieranie innowacyjności i aktywności międzynarodowej polskich przedsiębiorstw. Nagrodzone w dniu dzisiejszym projekty mają istotne znaczenia dla wzrostu konkurencyjności, innowacyjności i rozwoju całej polskiej gospodarki. - podkreśla Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

7 czerwca br. w Warszawie odbędzie się bezpłatne seminarium nt. możliwości i warunków współpracy z drugim co do wielkości na wschodnim wybrzeżu USA centrum portowym, ważnym ośrodkiem logistyki, spedycji, transportu i dystrybucji oraz regionem dynamicznego rozwoju i działalności przemysłu m.in. zbrojeniowego i lotniczego, stwarzającym wielkie szanse i dogodne warunki dla współpracy małych i średnich przedsiębiorstw - okręgiem Hampton Roads w stanie Virginia.

23 czerwca 2010 r. w hotelu Andel's w Łodzi odbędą się niemiecko-polskie spotkanie kooperacyjne dla innowacyjnych przedsiębiorstw organizowane przez stowarzyszenie Bruecke-Osteuropa e.V. na zlecenie i przy wsparciu >Niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Technologii.