2010 - IV kwartał

Na stronie www.pi.gov.pl znajdą Państwo obszerne kompendium wiedzy o innowacjach w Polsce i na świecie. Portal Innowacji tworzymy z myślą o wszystkich instytucjach, firmach i osobach prywatnych, które zainteresowane są budowaniem gospodarki przyszłości, opartej o wiedzę i innowacje.

W listopadzie szczególnie gorąco polecamy lekturę artykułów analitycznych napisanych przez naszych ekspertów:

 

Zachęcamy także do zapoznania się z nową odsłoną subportalu Klastry, gdzie znajdą Państwo między innymi nowe studia przypadków innowacyjnych klastrów z Polski i Europy.

W bieżącym miesiącu prezentujemy też ciekawy wywiad z Markiem Winkowskim, wiceprezesem zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego, który opowiada o przyszłości polskich parków technologicznych. Wrocławski Park Technologiczny jest także bohaterem naszego najnowszego reportażu wideo, który można obejrzeć w zakładce Multimedia.

 

Na naszych stronach pojawiła się też opcja „dodaj własny artykuł”, która umożliwia Państwu przekazanie artykułu do publikacji na Portalu Innowacji

 

Zapraszamy www.pi.gov.pl

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konsultacjach Komisji Europejskiej dotyczących priorytetów dla przyszłego unijnego finansowania konkurencyjności i innowacji.

Konsultacje trwają od 8 listopada 2010 r. do 4 lutego 2011 r.  

Konsultacje skierowane są do przedsiębiorców, którzy są beneficjentami Programu CIP, instytucji wspierających przedsiębiorców i innowacyjność, krajowej, regionalnej i lokalnej administracji publicznej, instytucji finansowych.

Celem konsultacji jest zebranie opinii na temat obszarów priorytetowych dla interwencji Unii Europejskiej w przyszłości oraz wykorzystywanych instrumentów. 

Przedstawienie opinii odbywa się poprzez wypełnienie formularza on-line, dostępnego na stronie Komisji Europejskiej:

http://ec.europa.eu/cip/public_consultation/index_en.htm

Na tej stronie znajdują się również szczegółowe informacje na temat konsultacji oraz powiązane dokumenty.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza na u-Rodziny 2010, czyli Trzeci Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych. Jak co roku w pierwszy weekend grudnia rodzinni przedsiębiorcy z całego kraju spotkają się w Kędzierzynie-Koźlu, by wspólnie dyskutować, wymieniać się doświadczeniami i oczywiście dobrze się bawić.

Tegoroczny Zjazd organizowany przez stowarzyszenie IFR odbędzie się pod hasłem wieloznacznie brzmiącym hasłem Etyka w kryzysie. Co to hasło oznacza? Jak tłumaczy prof. Andrzej Blikle, prezes IFR ta wieloznaczność jest zamierzona. Podczas konferencji mowa będzie zarówno o widocznym na świecie kryzysie wartości — który doprowadził do kryzysu gospodarczego — jak i znaczeniu etycznych zachowań przedsiębiorców i firm, w obliczu tego kryzysu.

Centralnym punktem zjazdu będą dyskusje zainspirowane prezentacjami zaproszonych gości. Swoje wystąpienia zapowiedzieli m.in. Dorota Simonides, Małgorzata Niezabitowska, Jan Jabłkowski, Bolesław Rok, Witold Orłowski oraz prezes Inicjatywy Firm Rodzinnych Andrzej Blikle. Specjalnym gościem imprezy będzie poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht.

Na co jeszcze mogą liczyć goście Zjazdu? Jak zwykle wiele czasu poświęcimy problematyce polskiej przedsiębiorczości rodzinnej – mówi prof. Blikle. W tym roku temat ten zostanie podjęty w związku z Projektem Szkoleniowo-Doradczym Firmy Rodzinne, który Inicjatywa również realizuje w partnerstwie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. W czasie trwania Zjazdu będzie można nawet wstępnie zapisać się do tego Projektu. Ale Zjazd to nie tylko konferencja i wykłady – to również zabawa. Na gości czeka więc moc atrakcji artystycznych, kulinarnych i towarzyskich. W planie są koncerty fortepianowe, degustacja wspaniałych win węgierskich oraz regionalnych potraw.

Oficjalnie Zjazd rozpocznie się w piątek 3 grudnia, ale na zaproszonych gości organizatorzy będą czekać z kolacją już w czwartek wieczorem. Impreza potrwa do niedzielnego popołudnia. W Zjeździe mogą wziąć udział właściciele firm rodzinnych oraz wszyscy sympatycy przedsiębiorczości rodzinnej. Więcej informacji o wydarzeniu oraz formularz rejestracyjny na stronie www.u-rodziny.pl

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do lektury raportu z badania rynku wybranych usług wspierających rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce w obszarze „finansowanie zwrotne”.

Celem prac badawczych było przedstawienie propozycji działań odpowiadających na zdiagnozowane potrzeby kapitałowe, w tym wskazanie problematyki ewentualnego wsparcia:

  • oferty instrumentów i mechanizmów udzielania finansowania zwrotnego spełniających oczekiwania podmiotów sektora MSP zgłaszających zapotrzebowanie na finansowanie;
  • zaproponowanie rozwiązań instytucjonalnych, które zaspokajałyby zapotrzebowanie podmiotów sektora MSP na finansowanie;
  • przeprowadzenie analizy prawa i zaproponowanie propozycji jego modyfikacji w celu zniesienia barier w dostępie do finansowania zwrotnego.

 

Raport dostępny jest na stronach KSU (link)

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości serdecznie zaprasza na transmisję on-line z przebiegu spotkania dotyczącego poddziałania 3.3.2 „Wspracie dla MSP Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP” Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka.

Transmisja on-line rozpocznie się w dniu 19 listopada 2010 r. o godzinie 13.45.

 

Serdecznie  zapraszamy do udziału w transmisji on–line.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przypomina potencjalnym wykonawcom usług oraz przedsiębiorcom o możliwości wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dokumentacji konkursowej na wybór wykonawców mających przetestować usługę pilotażową w zakresie ochrony środowiska. Uwagi można nadsyłać do dnia 24 listopada 2010 roku. Więcej informacji na stronie: http://pokl.parp.gov.pl/index/index/1630

W dniach 19-21 listopada br. odbędzie się w Warszawie Seminarium „MŁODA POLONIA A STARY KRAJ - nowoczesny model współpracy i wzajemnej relacji na miarę XXI wieku". Gościem honorowym będzie prof. Jerzy Buzek – przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Intencją seminarium jest zainicjowanie międzynarodowej współpracy młodych liderów polonijnych na rzecz kształtowania nowoczesnego wizerunku Polski za granicami, a także wypracowanie sposobu współpracy z instytucjami rządowymi i pozarządowymi w kraju.

Celem seminarium jest stworzenie spójnej strategii promocji Polski poprzez działalność młodych organizacji polonijnych na świecie oraz wspólne zdefiniowanie miejsca Polonii wobec wyzwań cywilizacyjnych i ekonomicznych XXI wieku.

Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele życia publicznego, którym zostaną zadane pytania dotyczące postrzegania młodej Polonii oraz możliwości wzajemnej współpracy.

Uczestnikami seminarium są młodzi liderzy polonijni aktywni społecznie oraz związani
ze światem biznesu, edukacji i kultury, wyróżniający się poprzez prowadzoną działalność społeczną na rzecz promocji Polski w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Kanadzie oraz
w Europie.

Organizator seminarium: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie PANGEA POLSKA. Partnerzy: PANGEA ALLIANCE, Polska Agencja Inwestycji i Informacji Zagranicznych, Pracodawcy RP. Patronat honorowy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Gospodarki.

 


 

***

Stowarzyszenie PANGEA POLSKA powstało w Warszawie w 2010 roku, jako organizacja partnerska PANGEA ALLIANCE działającej w USA. Stowarzyszenie PANGEA POLSKA skupia młodych liderów aktywnych międzynarodowo w zakresie propagowania najlepszych wzorców polskiej edukacji,
kultury i biznesu.