2011 - II kwartał

Pawilon Polski na Światowej Wystawie EXPO 2010 W Szanghaju, który zbudowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, wygrał prestiżowy konkurs architektoniczny Bryła Roku.

więcej

W najnowszej europejskiej strategii „Europe 2020” Unia Europejska uznaje design jako klucz  do rozwoju sektora publicznego, wdrażania innowacji na rynek, a co za tym idzie rozwoju Europy i jej regionów. Korzystne na tym polu zmiany są od niedawna widoczne również w Polsce. Coraz więcej miast i województw uznaje design jako skuteczne narzędzie pobudzania rozwoju. W ślad za Zamkiem Cieszyn (do niedawna Śląskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie) powstają nowe regionalne centra designu. Wzornictwo przemysłowe uznano jako kierunek priorytetowy dla rozwoju kraju. W tej szczególnej sytuacji ważne jest nie tylko dzielenie się wiedzą, doświadczeniami i kontaktami, ale również nawiązywanie współpracy i podejmowanie wspólnych działań.

Zamek Cieszyn jako jedyna instytucja z Polski uczestniczy w międzynarodowym projekcie SEE Sharing Experience Europe. Głównym celem projektu dofinansowanego przez fundusz Interreg IV C, jest poprawa skuteczności regionalnych strategii i polityk innowacji poprzez lepsze wykorzystanie potencjału designu. Projekt umożliwił zebranie unikalnej wiedzy i udostępnienie jej w postaci biblioteki dobrych praktyk oraz biuletynów, które znaleźć można na stronie www.seeproject.org.

Ta wyjątkowa możliwość poznawania najlepszych światowych praktyk i ekspertów skłoniła nas do organizacji konferencji prezentującej międzynarodowe doświadczenia z wdrażania strategii opartych na designie, które stały się narzędziem przemiany społecznej i gospodarczej na poziomie narodowym, regionalnym i miejskim.

Wierzymy, że będzie to również znakomita okazja, by podzielić się naszym polskim doświadczeniem.

 

Program:

11.00  Powitanie gości – Ewa Gołębiowska – Dyrektor Zamku Cieszyn

11.20  Projekt SEE i design w Walii - Gavin Cawood – Design Wales/Cardiff

11.50 Projektanci-partnerzy władz lokalnych w działaniach na rzecz rozwoju regionu - Michał Stefanowski Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych/Warszawa

12.20 Design społecznie zaangażowany w sektorze publicznym i pozarządowym - Deborah Szebeko/Think Public/Londyn

12.50 Design motorem rozwoju dla regionu i miast - Kris Dekeyzer/Designregio Kortrijk/Belgia

13.20 – 14.00 Lunch

14.00 – Po polsku! Dizajn pomaga rozwijać nasze regiony i miasta. Prezentacje regionalnych inicjatyw z Wielkopolski, Kielc, Szczecina, Łodzi, Gdyni i Śląska.

15.00 – 16.00 Panel dyskusyjny (prowadzenie: Ewa Gołębiowska)

 

Więcej informacji (link)

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach przystąpiła w bieżącym roku do realizacji projektu Global Entrepreneurship Monitor 2011 (GEM). GEM to największy międzynarodowy projekt badawczy w obszarze przedsiębiorczości oraz rozpowszechniania wiedzy o przedsiębiorczości i wspierania tworzenia jej nowych firm.

Częścią niniejszego projektu jest badanie ilościowe pt.: „Badanie przedsiębiorczości w Polsce – projekt Global Entrepreneurship Monitor”.

Poniżej zamieszczamy treść zaproszenia do składania ofert, projekt umowy oraz wykaz zamówień.

Termin składania ofert upływa w czwartek 14 kwietnia br. o godzinie 12.00.

W przypadku ewentualnych pytań proszę o kontakt z Anną Tarnawa tel: 22-432 83 67, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zapraszamy!

Zaproszenie do składania ofert pobierz plik 

Wzór umowy pobierz plik

Wykaz zamówień pobierz plik

Kreowanie Jutra to Konkurs dla autorów nowatorskich pomysłów i racjonalizatorskich rozwiązań, które usprawniły funkcjonowanie przedsiębiorstw, instytucji, organizacji i urzędów. To również okazja do zaprezentowania się dla pracodawców stwarzających otoczenie sprzyjające rozwojowi kreatywności swoich pracowników.

Rusza I edycja Konkursu Słowa dla Innowacji, adresowanego do dziennikarzy popularyzujących tematykę innowacyjności i działania proinnowacyjne realizowane w obszarze gospodarki, oraz podejmowane przez ludzi świata nauki.