2011 - III kwartał

W dniu 16 czerwca, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie miała miejsce konferencja na temat wyników badania Bilans  Kapitału Ludzkiego.

więcej

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie kwietniowym seminarium poświęconym „Warunkom udziału w polsko-izraelskich projektach badawczo-rozwojowych", PARP zorganizuje w okresie wakacyjnym kolejne spotkanie o podobnej tematyce, poszerzonej o tematy związane z udziałem w projektach R&D współfinansowanych przez Unię Europejską.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył 14 czerwca w Poznaniu Nagrody Gospodarcze. Nagrody Prezydenta RP przyznano czterem najlepszym polskim przedsiębiorstwom wyłonionym spośród 13 firm nominowanych przez Kapitułę. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Poznaniu podczas Gali 90-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dwie nagrody przypadły firmom, które prowadzą projekty finansowane z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, który wdraża Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Nagrodę w kategorii „Innowacyjność” otrzymała firma Solaris Bus & Coach S.A.

Firma Solaris Bus & Coach S.A. wdraża obecnie dwa projekty. Pierwszy z nich (wart 9 419 890 zł) ma na celu wprowadzenie do sprzedaży autobusu miejskiego z elektrycznym układem napędowym. Na rynku europejskim brak jest autobusu z napędem elektrycznym produkowanego seryjnie. W wyniku projektu powstanie autobus w pełni elektryczny, którego magazyn energii elektrycznej będzie ładowany podczas postoju. Będzie to więc produkt skierowany do wielkich aglomeracji miejskich, które nie od dziś mają problemy z zanieczyszczeniami pochodzącymi z silników spalinowych. Miasta takie jak Londyn i Berlin wprowadzają już obecnie strefy, w których mogą poruszać się pojazdy spełniające tylko najwyższe normy emisji spalin, ale już teraz mówi się o wprowadzeniu tzw. „zero emissions zone”.

Drugi projekt (wart 42 479 318 zł)  ma na celu opracowanie lekkiego autobusu i wdrożenie go do produkcji seryjnej. W chwili obecnej nie ma na rynku rozwiązania dotyczącego autobusu o znacznie mniejszej masie w stosunku do konkurencji. Wprowadzając takie rozwiązanie do produkcji seryjnej firma Solaria Bus & Coach S.A. zdobędzie dodatkowy atut w sprzedaży swoich autobusów. Konstrukcja ta docelowo ma być wykorzystywana we wszystkich rodzajach produkowanych autobusów. Obniżona masa własna pojazdu powinna skutkować mniejszym zużyciem paliwa, wolniejszym zużywaniem opon, klocków hamulcowych, co będzie przekładało się na niższe koszty eksploatacji oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska.

Solaris Bus & Coach to polska firma rodzinna z siedzibą w Bolechowie koło Poznania. Założyciel firmy Krzysztof Olszewski 15 lat zbierał doświadczenia w branży autobusowej, piastując kierownicze stanowiska w fabryce Neoplan w Niemczech. Wprowadzając w 1994 roku pierwszy niskopodłogowy autobus na polski rynek stał się pionierem w branży. Dwa lata później  Krzysztof Olszewski otworzył własna fabrykę autobusów w podpoznańskim Bolechowie, którą opuściło już ponad 5000 autobusów.

W chwili obecnej firma Solaria Bus & Coach S.A. produkuje nowoczesne autobusy miejskie, międzymiastowe, turystyczne, trolejbusy, autobusy specjalne, a także tramwaje. Wszystkie produkty Solaris Bus & Coach spełniają najwyższe standardy jakości. Działalność eksportową firma rozpoczęła w 2000 roku. Eksport firmy stanowi 60% produkowanych autobusów, a „Solarisy” jeżdżą po drogach nie tylko 22 krajów Europy, ale także poza jej granicami. Firma dostarczyła 225 nowoczesnych autobusów miejskich do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

W kategorii „Zielona Gospodarka” Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP otrzymała firma Watt, która jest trzecim na świecie producentem kolektorów słonecznych (pod względem powierzchni produkcyjnej).

WATT otrzymał dofinansowanie na realizację projektu polegający na budowie hali wytwórczej wraz z zakupem wyposażenia produkcyjnego. Przedsięwzięcie na celu rozbudowę przedsiębiorstwa. Dzięki inwestycji osiągnięte zostaną następujące cele:
- uruchomienie produkcji innowacyjnych w skali światowej kolektorów słonecznych płaskich (opracowanych przez Wnioskodawcę modeli WATT 4000S/SU o wysokiej sprawności energetycznej).
- utworzenie Laboratorium Badawczo-Rozwojowego, którego zadaniem będzie dalszy rozwój stosowanych technologii, w tym kolektorów fotowoltaicznych (przetwarzających energię słoneczną na w prąd elektryczny).

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w bezpłatnym seminarium-warsztacie pt. „Jak skutecznie dotrzeć do zagranicznych partnerów biznesowych?", które odbędzie się 29 czerwca 2011 r. w siedzibie PARP.

W dniu 14 czerwca br. w Skwerze HOOVERA odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom I edycji Konkursu dla dziennikarzy „Słowa dla Innowacji”, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

więcej

W imieniu Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej  serdecznie zapraszamy polskie firmy z takich sektorów, jak: maszynowy, spożywczy, rolnictwo, przetwórstwo, budownictwo oraz  bioenergia do udziału w misji gospodarczej do obwodu Dniepropietrowskiego (Ukraina), która odbędzie się w dniach 7-8 lipca br.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczosci zaprasza na transmisję on-line z debaty medialnej "Ułatwienia dla przedsiębiorców" która rozpocznie się w dniu 10 czerwca 2011 r. o godzinie 10:00

W debacie udział wezmą przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwa Gospodarki, Krajowej Izby Gospodarczej ,Pracodawców RP oraz beneficjent działań PARP.

Debata organizowana jest przez PARP oraz Redakcję Pulsu Biznesu.

Zobacz przebieg debaty na portalu web.gov.pl (link)