Targi CeBIT w Hanowerze odwiedziło 285 000 zwiedzających. 9 marca zakończyła się ta największa światowa wystawa teleinformatyczna. PARP zorganizowała dla polskich firm 3300 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej oraz transmisję telewizyjną z polskiego stoiska, którą obejrzało 134 tys osób. Agencja promowała na Targach polski sektor ICT, w szczególności beneficjentów projektów finansowanych z funduszy unijnych.

Targi CeBIT – najważniejsza ogólnoświatowa impreza z zakresu nowych technologii – w tym roku jeszcze bardziej podwyższyły poprzeczkę. „Międzynarodowy biznes znalazł się w centrum uwagi wystawców i gości wydarzenia“ – podkreślił Frank Pörschmann z zarządu Deutsche Messe AG w czasie uroczystego zakończenia wystawy w sobotę 9 marca w Hanowerze. „Wzrost wskaźnika osób z branży wśród zwiedzających do ponad 84%, udział w wydarzeniu specjalistów z ponad 120 krajów i największa od lat liczba osób decyzyjnych oraz managerów zarządzających budżetami na inwestycje IT sprawiły, że targi CeBIT 2013 odniosły spektakularny sukces. Przez ostatnie pięć dni w Hanowerze nacisk położono na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów biznesowych i efektywny networking.“

Na aktywnym udziale w imprezie skorzystało ponad 4000 przedsiębiorstw z 70 krajów świata, w tym wiele start-upów. „W tym roku na CeBIT mieliśmy prawdziwą ofensywę młodych firm. Ponad 200 nowopowstałych projektów biznesowych zaprezentowało w Hanowerze innowacyjne i kreatywne idee rynkowe. Położyły dzięki temu solidny fundament pod swój dalszy szybki rozwój“ – powiedział Frank Pörschmann. Przedstawicieli start-upów biorących udział w międzynarodowym konkursie Code_n odwiedzili na targach znamienici goście: kanclerz Angela Merkel, premier Donald Tusk i niemiecki minister gospodarki Philipp Rösler, a także liczne delegacje ludzi polityki i biznesu. Dodatkowo wielu młodych przedsiębiorców skorzystało z okazji zaprezentowania swych pomysłów, produktów i usług w ramach stoisk zbiorczych i na stoiskach kraju partnerskiego CeBIT dotowanych przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki. „W tych halach panował ogromny optymizm, który dał impuls całej branży nowych technologii do rozwoju biznesu i tworzenia innowacyjnych rozwiązań“ – dodał Frank Pörschmann. Także zorganizowane w tym roku po raz pierwszy w nowej formule inicjatywy i wydarzenia dla twórców aplikacji spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem uczestników targów. „Opinie środowisk młodych zdolnych programistów są niezwykle pozytywne. Wielu z nich podkreśla, że targi CeBIT prócz doskonałego klimatu do nawiązywania kontaktów biznesowych wyróżnia wyjątkowa atmosfera.“

Tegoroczny kraj partnerski targów wykazał ogromne zaangażowanie. „Polska bardzo wysoko postawiła poprzeczkę przyszłym partnerom imprezy“ – podkreślił Frank Pörschmann. Wizyta premiera i członków rządu w Hanowerze oraz udział 178 firm i instytucji pozwoliły w pełni pokazać potencjał innowacyjności polskiej gospodarki. „Dzięki świetnie przygotowanym prezentacjom Polska udowodniła, że ma mocną pozycję na liście państw będących liderami nowych technologii.“

W tym roku na targach CeBIT jeszcze większy nacisk położono na networking między przedstawicielami branży nowych technologii a potencjalnymi odbiorcami innowacyjnych rozwiązań. Imprezę rozpoczął wykładem inauguracyjnym prezes Europejskiego Koncernu Lotniczo-Rakietowego i Obronnego EADS, dr Thomas Enders; w Hanowerze zaprezentowano też oferty specjalne dla 800 top managerów do spraw IT z różnych koncernów przemysłowych oraz dedykowane produkty i usługi dla szefów działów personalnych, kierowników marketingu i dyrektorów finansowych przedsiębiorstw z wielu sektorów rynku. „Sukces tego przedsięwzięcia to najlepszy dowód na to, że przy opracowywaniu programu imprezy wybraliśmy właściwą drogę. Dzięki jeszcze większemu zaangażowaniu użytkowników nowych technologii wzmocniliśmy potencjał targów CeBIT“ – powiedział Frank Pörschmann. Konkretne przykłady zastosowań poszczególnych rozwiązań – czy to w energetyce, przemyśle samochodowym i lotnictwie, czy w urzędach publicznych i sektorze zdrowia – przyciągnęły uwagę wielu gości odwiedzających stoiska.

CeBIT to także ważne forum spotkań ludzi polityki z różnych krajów. W tym roku na targi przyjechało więcej międzynarodowych delegacji niż kiedykolwiek – wśród uczestników licznych grup z Azji, USA, Australii i Europy byli członkowie rządów i politycy wysokiego szczebla. Ich pobyt w Hanowerze został po raz pierwszy wsparty specjalnymi usługami dla gości zagranicznych oferowanymi w ramach programu networkingowego Match and Meet. Z tej atrakcyjnej opcji skorzystało ponad 350 uczestników delegacji z Chin, Iranu, USA, Kolumbii, Austrii, Szwajcarii i Niemiec.

Jak podkreślił członek zarządu Deutsche Messe odpowiedzialny za targi CeBIT, na uczestnikach tegorocznej imprezy duże wrażenie wywarła popularność centralnego tematu CeBIT 2013 – Shareconomy. „Zainicjowaliśmy szeroko zakrojoną dyskusję o tym nowym modelu ekonomii – w kręgach znacznie szerszych niż sama branża nowych technologii. Firmy z wszystkich sektorów rynku dostrzegły potencjał drzemiący w dzieleniu się danymi, zasobami i infrastrukturą.” Hasło Shareconomy było też intensywnie omawiane w kontekście rozwijających się sieci społecznościowych.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też w tym roku inicjatywy związane z kształceniem i rekrutacją. Wiele firm nawiązało kontakty z potencjalnymi kandydatami i osobami planującymi zmianę pracy. Wiele umów i kontraktów podpisano bezpośrednio na stoiskach. „To znaczący wkład targów CeBIT do rozwiązania rosnących problemów branży ICT z rekrutacją specjalistów” – dodał Frank Pörschmann.

Kongres CeBIT Global Conferences zakończył się w piątek osiągając najwyższe wskaźniki w swojej historii. „75 godzin wykładów i dyskusji w ramach trzech sesji równoległych, 130 prowadzących ze wszystkich zakątków świata i unikatowy dobór tematyki sprawiły, że konferencja CeBIT Global Conferences 2013 zyskała rangę najważniejszego wydarzenia tego typu dla branży nowych technologii oraz stała się międzynarodowym forum wymiany wiedzy eksperckiej.”

W kontekście uczestników tegorocznej imprezy Frank Pörschmann podsumował: „Przez ostatni rok intensywnie pracowaliśmy nad aspektami jakościowymi targów. Nasz cel – sprofilowanie tematyczne imprezy i zaakcentowanie tematów kluczowych dla branży – został w pełni osiągnięty.” Elementem nowej strategii było zmniejszenie przed rozpoczęciem targów liczby dostępnych biletów wstępu o 20%. „Postawiliśmy na jakość, a nie na ilość” – podkreślił Pörschmann. „Jeśli przeanalizujemy jedynie liczby, to możemy powiedzieć, że na targi przyszło ponad 285 000 zwiedzających, ale jeśli weźmiemy pod uwagę inne, ważniejsze wskaźniki, to jesteśmy przekonani, że tegoroczne targi CeBIT należy uznać za jedną z najbardziej udanych imprez w ciągu ostatnich lat.”

Wystawcy również jednogłośnie uznali CeBIT 2013 za sukces podkreślając zadowolenie z tego, co udało im się uzyskać dzięki udziałowi w imprezie. W szczególności firmy, które starannie przygotowały się do prezentacji na targach, osiągnęły w wielu przypadkach – jak podają ich przedstawiciele – wskaźniki o ponad 50% wyższe niż zaplanowały. Liczba przeprowadzonych w ciągu pięciu dni w Hanowerze rozmów biznesowych utrzymała się na zbliżonym do zeszłorocznego wysokim poziomie siedmiu milionów. Znaczący wzrost odnotowano w liczbie i zasięgu informacji publikowanych w Internecie – w tym również w mediach społecznościowych. Frank Pörschmann podsumowuje: „Firmy, które przyjeżdżają do Hanoweru, mogą liczyć na intensywną obecność w sieci stając się ważnym tematem dla Internautów. Miliony ludzi na całym świecie uczestniczyły aktywnie w dyskusjach o tematach związanych z targami CeBIT.”

zdjęcie  zdjęcie

Kolejna edycja targów CeBIT odbędzie się w dniach 11 – 15 marca 2014.

 

Więcej o roli PARP na Targach CeBIT:
http://www.parp.gov.pl/index/more/31689

id: 31759