Tegoroczna edycja Kongresu pod hasłem „Konkuruj. Mierz wysoko. Wygrywaj!” odbywa się 25 i 26 czerwca w Centrum Nauki Kopernik. Panele dyskusyjne podzielono na trzy główne bloki: Konkurencyjna edukacja, Konkurencyjna Polska. Kreatywne miasto oraz Konkurencyjna gospodarka. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął po raz kolejny Prezydent RP, Bronisław Komorowski.

Punktem wyjścia do dyskusji stał się raport „Konkurencyjna Polska. Jak awansować w światowej lidze gospodarczej?”, przygotowany pod redakcją prof. Jerzego Hausnera.

Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej – organizatora kongresu – witając gości powiedział, że Polska potrzebuje innowacyjności, aby ścigać najlepszych w świecie, a klucz do tego celu ukryty jest w edukacji.

- Od wielu lat wskazujemy na konieczność zmiany modelu rozwoju gospodarki, który dziś oparty jest przede wszystkim na niższych kosztach pracy i surowców, a w sferze technologii – na kopiowaniu wzorców z zewnątrz. W tym roku chcielibyśmy wskazać na potrzebę podjęcia zintegrowanych działań w trzech sferach, które naszym zdaniem pozwolą skutecznie konkurować z najlepszymi – dodał.

Prof. Joseph Stiglitz, amerykański ekonomista, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2001 r. powiedział, że kraje nowej Europy nastawione są na doganianie krajów "starych", a jednym z wyzwań dla nich jest zasypanie nierówności w poziomie rozwoju. Ale, jak zastrzegł prof. Stiglitz, nie należy do tego podchodzić bezmyślnie, bowiem nie warto kopiować złych modeli i powielać błędy innych.

W pierwszym panelu dyskusyjnym „Edukacjo! Quo vadis?” wzięła udział Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, która podkreśliła, że kształtowanie kompetencji uniwersalnych – takich jak: samodzielność, komunikatywność, umiejętność współpracy w grupie, rozwiązywanie konfliktów, zarządzanie czasem, podejmowanie decyzji, inicjatywa, odporność na stres i ogólnie chęć do pracy – powinny być zaszczepiane od najmłodszych lat, już na etapie przedszkola, czy szkoły podstawowej. Dodała również, że istnieje konieczność wsłuchiwania się w potrzeby przedsiębiorców i próbę angażowania pracodawców w tworzenie współczesnych programów i treści nauczania.

Gośćmi specjalnymi IV edycji Kongresu Innowacyjnej Gospodarki są: prof. Joseph Stiglitz, pionier w dziedzinie badań nad opodatkowaniem, rozwojem gospodarczym, handlem i zmianami technologicznymi oraz Charles Landry, światowej sławy autorytet w dziedzinie wykorzystania wyobraźni i kreatywności w polityce miejskiej.

Swój udział zapowiedzieli czołowi polscy politycy, m.in.: Janusz Piechociński, Wicepremier, Minister Gospodarki, Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Hausner, członek Rady Polityki Pieniężnej, a także reprezentanci świata nauki, m.in. Ryszard Piotrowicz, Kierownik Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Henryk Skarżyński, Dyrektor Światowego Centrum Słuchu i Mowy. Głos zabiorą również przedstawiciele organizacji wspierających biznes oraz największych innowacyjnych firm takich jak Orange, Kapsch Telematic Services, Microsoft, PGNiG, AREVA, Hitachi, Tauron Polska Energia czy INFARMA.

zdjęcie

 

Nagrody za innowacje wręczone

Podczas drugiego dnia IV Kongresu Innowacyjnej Gospodarki, zorganizowanego przez KIG w Centrum Nauki Kopernik, wręczono nagrody Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Innovatica 2013. Nagrody i wyróżnienia wręczyli przedstawiciele jury: Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP i Andrzej Arendarski, prezes KIG.

W tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej INNOVATICA zostało zgłoszone prawie 60 wniosków. Jury w składzie: Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej; Witold Bielecki, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego; Zbigniew Dworzecki, Katedra Zarządzania w Gospodarce Szkoły Głównej Handlowej; Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk; Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przyznało nagrody w następujących kategoriach:
Innowacyjna firma: INTEX Ośrodek Innowacji Technicznych i Kooperacji
Rozwiązanie innowacyjne: Grzejnik elektryczny "NOGEN" firmy "TERMO-EKO"
Osobowość innowacyjna: Tomasz Zmysłowski
Jury przyznało również dwa specjalne wyróżnienia dla Zakładu Utylizacji Odpadów i Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica.

 

PARP jest partnerem IV Kongresu Innowacyjnej Gospodarki.

id: 33780