W projekcie Early Warning przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie mentorów - doświadczonych, mądrych, którzy sami przeżyli niejedną trudną sytuację. Są to osoby na ogół bardzo zajęte, a jednak znalazły czas, aby,  pro publico bono, podzielić się swoim doświadczeniem z innymi. Poprosiliśmy mentorów o krótkie wypowiedzi.  Co ich skłoniło do takiego działania? Czym jest dla nich udział w projekcie? Wyzwaniem, możliwością wymiany doświadczeń z innymi mentorami? Ładowaniem akumulatorów?

„Jestem w projekcie, bo moje motto życiowe brzmi „Rzeczywistość w 10% składa się z tego co ci się przydarza, a w 90% z tego jak to interpretujesz”. Jestem przeciwna trendom mówiącym, że liczy się tylko sukces oraz gloryfikacji osób, które ten sukces odniosły. Uważam, że wszystko jest po coś – przydarza nam się po to, byśmy mogli się uczyć i zdobywać doświadczenie. Jeśli nam coś w życiu nie idzie to należy się zastanowić, jak to przekuć w mądrość, siłę i zasób. Bardzo mocno w to wierzę i chciałabym tego nauczyć innych. Niech czerpią, niech biorą też z tego, co im nie wychodzi”.

A. Szwejkowska, konsultantka

 

„Czy przedsiębiorca, który uzyskał skuteczną pomoc w trudnej sytuacji będzie umiał w przyszłości lepiej zarządzać firmą? Myślę, że to bardzo indywidualna kwestia. Niektórzy pewnie będą brnęli raz wytyczoną ścieżką pomimo potknięć i upadków, ale większość ludzi ma zdolność wyciągania wniosków i niepowtarzania błędów. To, co możemy zaoferować w projekcie, to czasem pomoc w przezwyciężeniu trudności, a czasem wsparcie w sytuacji, gdy biznes, który przedsiębiorca prowadził, jest nie do uratowania. Warto wtedy dać sobie drugą szansę i starać się nie popełnić tych samych błędów, żeby tym razem się udało – i na tej wierze budować kolejną próbę. Chciałbym w takich trudnych sytuacjach być tym, kto wesprze, pomoże, umocni, da siłę do działania.

Udział w projekcie to dla mnie ciekawe wyzwanie. To także niezwykłe spotkanie z ludźmi, którzy chcą się zaangażować w pomoc innym, w tym z osobami, które już działają w projekcie Early Warning w innych krajach. Powiedziałbym - ładowanie akumulatorów”.

Grzegorz Maslanko, mentor

 

„Złota rada dla przedsiębiorców? Nie mam złotej rady, ale myślę, że w projekcie odnajdą się ci z nich, którzy mają problemy związane np. z płynnością finansową, z funkcjonowaniem na rynku lub po prostu czują, że nadchodzi trudny okres. Early Warning, czyli system wczesnego ostrzegania, ma pomóc w zdiagnozowaniu i przezwyciężeniu tych trudności – pomogą w tym konsultanci, mentorzy i doradcy”.

Cezary Kielan, PARP

 

„Co urzekło mnie w projekcie Early Warning? Najbardziej chyba możliwość podzielenia się doświadczeniem i wiedzą, które zdobywam od wielu lat, prowadząc firmę i biorąc udział w licznych szkoleniach i studiach podyplomowych z zakresu zarządzania. Chciałabym pomagać innym, ponieważ wiem, jak trudne jest prowadzenie firmy. Ze swoimi problemami przedsiębiorcy najczęściej zostają sami. W projekcie mają szansę dostać wsparcie od osób, które same przeżyły podobne sytuacje. Ich doświadczenia mogą być inspiracją do podjęcia trafnych decyzji i znalezienia rozwiązań, o których przedsiębiorca sam być może by nie pomyślał.

Co zyskam, pracując w projekcie? Dużą wartością jest dla mnie dzielenie się z innymi – sprawia mi to radość i daje satysfakcję. Zyskam też doświadczenie, które być może przyda mi się w przyszłości. Problemy dotykające w danym momencie innych, mogą za chwilę dotknąć i mnie, ponieważ wciąż aktywnie prowadzę firmę, więc wszystko może się zdarzyć.”

Ewa Magier, mentor

 

„Tematyką przedsiębiorczości w Polsce interesuję się od ponad 27 lat. Z doświadczenia jestem pracownikiem sektora bankowego, od niedawna na emeryturze. W ostatnich latach pracowałem w banku, który przygotował i wprowadził ofertę wyłącznie dla mikro i małych przedsiębiorców – stąd temat Early Warning jest mi bardzo bliski, bo jest adresowany właśnie do tych małych biznesów. Udział w projekcie pozwala mi na podzielenie się doświadczeniem i wiedzą, zdobytymi podczas bardzo licznych kontaktów z przedsiębiorcami w całej Polsce. Moja wiedza bankowa może okazać się niezwykle przydatna - potrafię doradzić, z jakich narzędzi skorzystać, aby uniknąć kryzysu lub, jeśli już znajdziemy się w trudnej sytuacji, jak się z niej wydostać.

Moim zdaniem pomoc jaką oferuje Early Warning jest absolutnie niezbędna. Mikro i mali przedsiębiorcy odczuwają głód różnego rodzaju instrumentów wsparcia, w tym pozafinansowych, a taki właśnie instrument oferuje Early Warning.”

Henryk Pietraszkiewicz, mentor

 

„W projekcie Early Warning jestem trenerem, który szkoli mentorów, a także konsultantem, który nawiązuje pierwszy kontakt z osobami zgłaszającymi się po pomoc.

To co mnie zachwyciło, to gotowość mentorów do dzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą z osobami, których firmy z różnych powodów znalazły się w trudnej sytuacji. Motywacja mentorów – chęć dzielenia się, pomagania innym, absolutnie za darmo – jest bardzo czysta i klarowna. Wszyscy, zarówno ci, którzy pomagają, jak o ci, którzy z tej pomocy korzystają, bardzo się angażują, dlatego też wierzę, że z tej współpracy wyniknie coś bardzo wartościowego.

Co ten projekt oznacza dla mnie? Przede wszystkim pracę, która w 100% ma sens. Dla mnie to bardzo ważne, żeby wierzyć w to, co się robi. Mój zawód to pomaganie innym, wspieranie ich, więc zajmowanie się osobami, które zgłaszają się z problemami w przedsiębiorstwie, jest naturalną częścią mojej pracy. Wierzę, że jeśli ktoś świadomie podejmie decyzję, że chce skorzystać z pomocy, to ta pomoc może być bardzo efektywna. A ja lubię pracę, która przynosi efekty”.

Katarzyna Balcerkiewicz, konsultant, trener mentorów

 

„Moją rolę w projekcie Early Warning widzę jako wsparcie tych przedsiębiorców, którzy przechodzą proces zmiany, a także tych, którzy potrzebują nowych wyzwań i impulsu do dalszego rozwoju. Uważam, że jeśli firma otrzyma kompleksowe wsparcie będzie mogła lepiej sobie poradzić z podobnymi problemami w przyszłości – np. lepiej zarządzać relacjami z pracownikami czy lepiej planować politykę sprzedaży. Będzie też w stanie uczyć się na błędach i wyciągać wnioski ze swoich wcześniejszych doświadczeń, w tym również porażek.

Udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu traktuję jako możliwość kształtowania dalszego rozwoju zawodowego – przede wszystkim jako mentora. Uważam, że jest to naprawdę niezwykle wartościowa forma udzielania pomocy mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Liczę też na to, że projekt będzie elementem integracji i zbudowania środowiska osób, które chcą przy współpracy z FFR rozwijać się w roli mentorów.”

Marcin Kowalski, mentor

 

„Dlaczego zgłosiłem się do tego projektu? Zawodowo zajmuję się pomaganiem przedsiębiorcom – to jest moja pasja. Lubię to robić zarówno w czasie zawodowym, jak i poza pracą. A przecież projekt Early Warning polega właśnie na bezinteresownym pomaganiu innym.

Złota rada dla przedsiębiorców? Myślę, że najważniejsze jest, by nigdy się nie poddawali, by szukali rozwiązań. Powinni korzystać z pomocy osób, które mają inne doświadczenia, przemyślenia, którymi mogą się podzielić. Ja szukam wsparcia wśród firm dookoła, wśród przyjaciół - zawodowych i pozazawodowych. To daje siłę, aby codziennie walczyć z przeciwnościami losu.

W projekcie zaskoczyło mnie, że jest tak dużo ludzi, którym chce się robić coś więcej niż wykonywać swoją pracę i swój zawód. Że chcą się dzielić, że jest tak wielka gotowość, żeby dać coś od siebie innym”.

Dariusz Bednarski, mentor

 

„Zgłosiłam się do projektu, ponieważ uważam, że mogę pomóc przedsiębiorcom w obszarze finansowym, a także przybliżyć temat ewidencji księgowej.

Moja najważniejsza rada: nigdy się nie poddawać. W każdym przedsiębiorstwie bywają wzloty i upadki. Musimy działać tak, by upadek nie pogrążył nas całkowicie, ale nas wzmocnił. Sprawy, które się toczą, sytuacje, które się przydarzają, są naszym nowym doświadczeniem. Wzbogacają nas, nie powinny nas pogrążać.

Jeżeli przedsiębiorca doświadczy trudnej sytuacji, ale potrafi poszukać wsparcia i wyjść obronną ręką, w przyszłości będzie wiedział, czego unikać – i będzie tylko lepiej.”

Grażyna Filipiak, mentor

 

„Moją najmocniejszą stroną jest umiejętność wyznaczania marzeń i celów. Marzenia widzę jako cel. Chciałabym pomagać przedsiębiorcom w dążeniu do celu i wspierać ich w trudnych chwilach.

Był moment, że było mi trudniej. Szukałam wtedy pomocy i jej nie otrzymałam. Dlatego kiedy usłyszałam o programie Early Warning wiedziałam, że to jest program, w którym koniecznie chcę wziąć udział. Bo w trudnych sytuacjach najważniejsze jest poczucie wsparcia, uczucie, że ktoś trzyma nas za rękę. To jest potrzebne każdej osobie - także przedsiębiorcy.

Co mi może dać udział w projekcie? Przede wszystkim poczucie, że moje doświadczenia przydadzą się innym. Kiedyś to ja miałam trudności, a teraz będę w stanie komuś pomóc, przeprowadzić przez trudny okres w życiu. To będzie dla mnie cel na najbliższy czas. Mam też nadzieję na zwiększenie swoich umiejętności, trening mentorski, podzielenie się doświadczeniami z innymi mentorami, którzy zgłosili się do projektu.”

Victoria Iwanowska, mentor

 

„Zdecydowałam się na udział w programie Early Warning, ponieważ myślę, iż dzięki mojemu przeszło 50- letniemu doświadczeniu mogę przekazać coś młodym przedsiębiorcom. Pracowałam w dwóch firmach i wiem, że w wielu kryzysowych sytuacjach moja obecność okazywała się niezbędna. Udział w projekcie daje mi dużą satysfakcję i potwierdzenie, że zasady etyczne i moralne, którymi się kierowałam w życiu, są nieśmiertelne.

Złota rada dla przedsiębiorców? Spokój i trzeźwe spojrzenie na problem.”

Ewa Jankowska, mentor

 

„Zaproszono mnie do tego projektu i bardzo się z tego cieszę, bo wolontariaty są dla mnie bardzo ważne. Mnie się w życiu udało, jestem szczęśliwą osobą i wiem, że tym szczęściem mogę zarazić innych. To jest dla mnie bardzo ważne.”

Izabela Flejsierowicz, mentor

 

„Myślę, że to co robimy wróci do nas w przyszłości – wtedy, kiedy nie będziemy się tego spodziewać. Gdy pomagamy ludziom, myślimy w kategoriach, co możemy zrobić dla innych - a wtedy wszechświat myśli o nas. Właśnie takie podejście przywiodło mnie do projektu. Mam szansę poznać tutaj wspaniałe osoby, mentorów-przedsiębiorców, o dużej wiedzy i doświadczeniu. Myślę, że firmy, które zgłoszą się do programu, wiele skorzystają.”

Ewelina Pisarczyk, mentor

 

id: 49635