Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) była współorganizatorem Chińsko-Polskiego Forum Inwestycyjnego, które odbyło się 19 grudnia br. w Szanghaju przy okazji wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego w Chińskiej Republice Ludowej.

Na Forum Prezydent Bronisław Komorowski zachęcał chińskich biznesmenów do inwestowania w Polsce, reklamując nasz kraj jako jeden z najlepiej rozwijających się w Unii Europejskiej w dobie obecnego kryzysu gospodarczego. Na spotkaniu z chińskim biznesem, który jest – w opinii prezydenta - ważnym miejscem zmian, w tym również między Polską a Chinami, Bronisław Komorowski przedstawił siedem powodów, dla których warto interesować się Polską. - Tak jak UE stanowi pierwszego partnera dla Chin, tak Polska wśród 27 państw UE jest 6. gospodarką co do wielkości – podkreślił prezydent w oświadczeniu dla prasy.

Forum zostało zorganizowane przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Chińską Radę Promocji Handlu Międzynarodowego (CCPIT).

- Jestem przekonana, że to wydarzenie będzie doskonała okazją nie tylko do zaprezentowania chińskim przedsiębiorcom polskiej gospodarki oraz przedsiębiorczości ale również zachęcenia ich do prowadzenia konkretnych interesów z naszym krajem – powiedziała otwierając Forum Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

Delegacji oficjalnej prezydenta w Chinach towarzyszy około stu przedstawicieli firm z wielu sektorów: energetycznego, maszynowego, finansowego, zielonych technologii, transportowego, budowlanego i farmaceutycznego, w tym przedstawicieli m.in.: KGHM Polska Miedź, Orlen, Enea, PLL Lot, Huta Stalowa Wola, Kopex, Petrolinvest , Polfa Łódź, Bakoma, Bioton.

Podczas Forum została zawarta umowa w zakresie projektu Poland China Business Link pomiędzy Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości a Co-Way International Technology Transfer Center. Projekt AIP Business Link to inicjatywa, która zapewni pomoc w rozwoju startup-ów poprzez nawiązanie relacji gospodarczych z najważniejszymi globalnie centrami startup-ów na rynkach zagranicznych.

id: 24396