Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości informuje, że w I dekadzie lipca br. przeprowadzone zostaną w Duszanbe I polsko-tadżyckie konsultacje polityczno-gospodarcze. Celem konsultacji będzie zidentyfikowanie problemów i zagadnień, które stanowią utrudnienia w realizacji wymiany handlowej i współpracy gospodarczej między przedsiębiorcami i instytucjami z Polski i z Tadżykistanu. Przy okazji konsultacji planowana jest również organizacja seminarium dla przedsiębiorców.

Strona tadżycka określiła priorytetowe gałęzie gospodarki objęte programem rządowym, w których oczekuje zainteresowania przedsiębiorców z Polski. Są to:

 • rozwój turystyki, w tym alpinizmu,
 • rozwój infrastruktury turystycznej,
 • budowa dróg i mostów,
 • hydroenergetyka,
 • budowa linii przesyłowych,
 • restrukturyzacja huty aluminium,
 • rozwój sektora wydobywczego (węgla i innych kopalin, w tym kamieni szlachetnych i półszlachetnych, marmuru i granitu),
 • modernizacja produkcji bawełny,
 • uruchamianie nowych upraw rolnych,
 • modernizacja przetwórstwa rolno-spożywczego (suszenie owoców i warzyw, uruchamianie małych linii technologicznych, produkcja opakowań),
 • wdrażanie nowych technologii produkcji wyrobów z mleka,
 • produkcja szkła w oparciu o zasoby miejscowego surowca.

W zależności od zainteresowanie polskich firm, organizatorzy konsultacji planują przeprowadzić seminarium gospodarcze dla przedsiębiorców obu krajów, którego zadaniem będzie przybliżenie informacji o warunkach dostępu do rynku tadżyckiego i umożliwienie nawiązania bezpośredniej współpracy między firmami obu krajów.

Bliższe informacje dotyczące terminu seminarium przekazane zostaną po określeniu zainteresowania udziałem w przedsięwzięciu. Koszty wyjazdu ponoszą uczestnicy. Pracownicy Polskiej Agencji Rozwoju oferują wsparcie logistyczne, w tym pomoc w rezerwacji biletów i hoteli oraz organizacji tłumaczenia podczas wyjazdu. Ministerstwo Gospodarki pośredniczyć będzie w załatwieniu formalności wizowych.

Zgłoszenia udziału w seminarium prosimy przesyłać do Pana Olafa Olesińskiego, Asystenta w Zespole Przedsiębiorczości PARP:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 0 22 432 71 02
fax: 0 22 432 70 46

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa

Niezależnie od uczestnictwa w seminarium serdecznie zapraszamy do zgłaszania Państwa uwag dotyczących barier prawnych i innych problemów w kontaktach gospodarczych pomiędzy Polską a Tadżykistanem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dołożymy wszelkich starań, aby uwagi najczęściej zgłaszane przez polskich przedsiębiorców stały się tematem rozmów podczas planowanych na lipiec konsultacji.

Dane dotyczące gospodarki Tadżykistanu oraz polsko-tadżyckiej współpracy gospodarczej dostępne są miedzy innymi na następujących stronach internetowych:

- strona Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Taszkiencie: (link)

- strona Ministerstwa Gospodarki: (link)

id: 9935