Poland Prize to program umożliwiający zagranicznym startupom rozpoczęcie działalności w Polsce. Jego celem jest wykreowanie Polski na kraj pierwszego wyboru prowadzenia działalności w Europie Środkowo-Wschodniej dla zagranicznych startupów. Ze względu na pilotażowy charakter programu dane o efektywności pozyskiwania zagranicznych startupów nie były wcześniej znane. Czy oferta Polski może konkurować z ofertą z Londynu, Berlina czy Paryża?

Wszystko wskazuje na to, że tak. 25 lipca 2018 roku zakończył się pierwszy nabór jednego z operatorów Poland Prize – Brinc Limited Oddział w Polsce. Jest to ogólnoświatowa marka, posiadająca akceleratory od Barcelony po Hong Kong, która specjalizuje się w dziedzinie connected hardware oraz IoT. Do naboru w Poland Prize powered by Brinc zgłosiły się 162 zespoły z całego świata.

Programując wraz z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii pierwszy polski program wizowy dla zagranicznych startupów oczekiwaliśmy wysokiej frekwencji – zasady Poland Prize pozwalają bez kompleksów konkurować z renomowanymi programami dla startupów. Zakończenie pierwszej rundy naboru przeprowadzonej przez Brinc potwierdza postrzeganie Polski jako kraju atrakcyjnego dla startupów. Najbardziej istotną informacją jest fakt, że akceleracją w Polsce zainteresowały się startupy z krajów powszechnie uznawanych za „startupowo zaawansowane”, jak USA, czy Izrael.– dyrektor departamentu rozwoju startupów PARP, Anna Brussa

Aplikacje pochodzą z całego świata, a co najciekawsze krajami, z których wpłynęło najwięcej wniosków są Stany Zjednoczone (25), Indie (23) i Wielka Brytania (11). Na liście znajdziemy również zgłoszenia z Izraela, Włoch oraz Niemiec. Czemu nabór zawdzięcza sukces?

Moim zdaniem połączenie bardzo atrakcyjnego programu stworzonego przez Polskę w połączeniu z doświadczeniem globalnego partnera, jakim jest Brinc oraz konkretna specjalizacja dało jasny przekaz: jeśli chcesz akcelerować hardware to Polska jest świetnym wyborem. - dyrektor polskiego oddziału Brinc Poland, Mateusz Sołtysiak

W pierwszej rundzie akceleracji weźmie udział sześć startupów wybranych ze wszystkich 162 zgłoszeń. Brinc jest w trakcie wstępnej oceny aplikacji – do dalszej analizy przez ekspertów skierowano 123 aplikacje.

Już teraz mogę zdradzić, że te, które wzbudzają nasze największe zainteresowanie reprezentują dziedziny takie jak AgriTech, MedTech czy E-Mobility. Każdy z wniosków jest oceniany pod względem zespołu, potencjału biznesowego oraz technologicznego przez ludzi, którzy mają doświadczenie w pracy ze startupami. Dlatego jestem spokojny, że wybierzemy naprawdę jakościowe pomysły – dodaje Mateusz Sołtysiak.

Wyniki naboru poznamy za kilka tygodni. Już 1 października 2018 roku zagraniczne zespoły pojawią się w Poznaniu, aby rozpocząć pracę nad doskonaleniem swoich biznesów.

Więcej o ofercie Poland Prize.

id: 50238