16 stycznia 2019

Wsparcie biznesu z programów UE – Szkoła dla eksportera

Udostępnij

Kiedy zastanawiamy się nad pozyskaniem wsparcia z Unii Europejskiej, z reguły myślimy o dotacjach. Nie są one jednak jedyną możliwością rozwoju biznesu z programów UE.

Często pomijaną przez polskich przedsiębiorców opcją jest wykorzystanie w tym celu tzw. programów ramowych. Podstawową różnicą pomiędzy programami operacyjnymi a ramowymi jest terytorium, na którym można z nich skorzystać. Pierwsze to zasoby krajowe (przeznaczone na wsparcie w poszczególnych krajach, np. w Polsce), drugie to wsparcie na poziomie europejskim (mogą się o nie starać wszyscy w UE spełniający wymagane kryteria).

W „Szkole dla eksportera” przedstawiamy możliwości, jakie dają dwa aktualnie dostępne programy ramowe UE:

  • COSME – program na rzecz podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw w UE
  • Horyzont 2020 – największy w Unii Europejskiej program na rzecz badań i innowacji.

W 7-odcinkowym szkoleniu informujemy, czym jest program COSME i jak mogą z niego skorzystać polskie małe i średnie firmy. Wskazujemy m.in. gdzie szukać wsparcia finansowego, jak można uzyskać pomoc w rozwoju biznesu na zagranicznych rynkach, kto może pomóc w kwestiach związanych z ochroną własności intelektualnej oraz co to jest i jak skorzystać z programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców.

Z kolei szkolenie dotyczące Horyzontu 2020, przygotowane wspólnie z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE, pomoże poznać podstawowe zasady realizacji i finansowania projektów w tym programie. Opowiemy także, dlaczego warto skorzystać z Instrumentu MŚP oraz w jaki sposób starać się o grant Marii Skłodowskiej-Curie.

W przypadku pytań dotyczących obu ww. programów ramowych zachęcamy do kontaktu:

COSME – Punkt Informacyjny COSME oraz Enterprise Europe Network

Horyzont 2020 – Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE

 

Pliki do pobrania

  • COSME

    Prezentacja pdf do filmu o COSME

  • H2020

    Prezentacja pdf do filmu o Horyzoncie 2020