14 maja 2019

Prawie 400 startupów chce rozwijać swój biznes w Polsce

Blisko 400 startupów z 54 krajów świata zgłosiło się do II rundy akceleracyjnej Startup Hub: Poland Prize – programu koordynowanego przez Fundację Startup Hub Poland. Prawie 70 proc. z nich działa w sektorach energetycznym i ICT, którymi szczególnie zainteresowany jest PGNiG, partner strategiczny programu. Ponad 60 proc. aplikacji pochodziło z krajów Europy Środkowo – Wschodniej.

 – Cieszmy się, że przedsiębiorcy z regionu CEE widzą możliwości rozwoju swojego biznesu w Polsce. Jeszcze bardziej satysfakcjonuje nas fakt, że o udział w Poland Prize walczą projekty z innych zakątków świata, a do programu zgłaszają się startupy z krajów o dużym potencjale technologicznym jak Izrael, Estonia czy Rosja – mówi Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland.

Decyzja o tym, kto zostanie zakwalifikowany do rozpoczynającej się w czerwcu 2019 r. drugiej rundy akceleracyjnej, zostanie podjęta po wnikliwej ocenie przesłanych aplikacji.

Partnerzy, eksperci rynku high-tech i analitycy z wiodących funduszy VC, którzy razem z nami wybierają finalistów, szczególnie zwracają uwagę na potencjał technologiczny i biznesowy startupów – tłumaczy Sadowski.

Wybór jest jednak bardzo trudny, bo ponad 60% zgłoszonych starupów jest na zaawansowanym poziomie rozwoju nie tylko produktu, ale i bazy użytkowników, a nawet klientów – dodaje.

Osiem startupów zaproszonych do Startup Hub: Poland Prize otrzyma nie tylko wsparcie finansowe (do 50 000 EUR wsparcia non-equity ze środków publicznych), ale także merytoryczne i językowe.

Dużą zaletą programu jest to, że pomagamy startupom w codziennych wyzwaniach związanych zarówno z pobytem w nowym kraju, jak i tych związanych z założeniem działalności gospodarczej. Bazując na doświadczeniach z poprzedniej rundy akceleracyjnej wiemy, jak cenne jest wsparcie w kontaktach z urzędami przy rejestracji firmy czy bankami przy założeniu konta – podkreśla Volha Damarad, koordynatorka I rundy akceleracyjnej Poland Prize w Fundacji Startup Hub Poland.

Startup Hub: Poland Prize jest częścią programu Poland Prize koordynowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Partnerem strategicznym projektu jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Startup Hub: Poland Prize ma zakończyć się w grudniu 2019 roku. Do tego czasu Fundacja Startup Hub Poland planuje przygotować 24 zespoły startupowe do rozwijania swojego biznesu w Polsce.

Fundacja Startup Hub Poland zachęca zagraniczne startupy do rozwijania swojego biznesu w Polsce od ponad siedmiu lat. Konsekwentne promowanie gościnnego, otwartego i innowacyjnego oblicza naszego kraju za granicą zaowocowało dużą ilością zgłoszeń do Poland Prize.