14 maja 2019

Jesteśmy na Europejskim Kongresie Gospodarczym

W Katowicach trwa Europejski Kongres Gospodarczy – największe wydarzenie tego typu w Europie Środkowej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest jego aktywnym uczestnikiem, podobnie jak w ubiegłych latach.

Przedstawiciele PARP biorą udział m.in. w dzisiejszym panelu „Zarządzanie kadrami w czasie transformacji”, na którym toczą się dyskusje na temat najważniejszych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami i ich kadrami m.in. w odniesieniu do cyfryzacji i przemian technologicznych, roli przywódców w procesie transformacji, nowych modeli zarządzania i motywacji.

Wczoraj w rozmowach z uczestnikami i dziennikarzami wiceprezes PARP, Mikołaj Różycki opowiadał m.in. o programach PARP na rzecz przedsiębiorstw stojących u progu zmian, związanych z sukcesją, koniecznością restrukturyzacji czy zmianą kierunku rozwoju.

Czas startupów

Europejski Kongres Gospodarczy to także święto startupów. Jak co roku imprezie towarzyszy European Start-up Days. Nie mogło więc tam zabraknąć ekspertów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości od wspierania innowacyjnych firm będących w początkowej fazie rozwoju.

Wczoraj Marcin Seniuk, szef Departamentu Rozwoju Startupów PARP, biorący udział w panelu „Polska scena start-upowa” mówił m.in. o wielu pozytywnych doświadczeniach z realizacji pilotażowych akceleracji.
– Rozwój to proces dojrzewania z miejscem na sukcesy, w którym premiowana jest odwaga do podjęcia ryzyka, ale pod uwagę brane są także porażki. Naszą rolą jest umożliwienie podejmowania tego ryzyka, stworzenie miejsca, w którym można uczyć się na błędach, ale przede wszystkim uczyć się tych błędów unikać dzięki doświadczeniu partnerów, ekspertów, mentorów w programach inkubacyjnych i akceleracyjnych. PARP dała impuls do rozwoju tego obszaru w systemie wspierania ludzi z pomysłami na nowatorskie usługi i produkty –  podkreśla Marcin Seniuk.

Nasza gospodarka jest teraz w świetnej kondycji, dostępnych jest sporo funduszy. To dobry czas dla startupów, dobry czas by zacząć w biznesie. Nie wolno nam tego przegapić. Dlatego ciągle wyciągamy wnioski i ulepszamy nasze programy wsparcia – dodaje.

Na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach i towarzyszącym mu European Start-up Days ponownie zostaną wybrane najbardziej obiecujące młode firmy technologiczne. W jury Start-up Challenge zasiada ekspert PARP. Rozstrzygnięcia już dzisiaj, a wręczenie nagród na wieczornej gali.

Fundusze unijne nadal atrakcyjne

Jutro przed południem Maciej Berliński, dyrektor Departamentu Projektów Infrastrukturalnych PARP weźmie udział w panelu dyskusyjnym na temat przyszłości funduszy unijnych. Uczestnicy porozmawiają m.in. o tym, jak powinien wyglądać nowy unijny budżet oraz, jak finansować zadania samorządów w kontekście możliwych scenariuszy nowej perspektywy budżetowej UE. Zastanowią się nad rolą i znaczeniem Regionalnych Programów Operacyjnych po 2020 r. Spróbują odpowiedzieć na pytanie: jak zmniejszyć dystanse rozwojowe między regionami?