10 lipca 2019

Jak mądrze wspierać rozwój startupów?

W środę, 3 lipca br. w Pałacu Belwederskim w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Finansowanie i rozwój startupów w Polsce”. Spotkanie to jeden z elementów cyklicznego projektu pt. „Startupy w Pałacu” i było okazją do podsumowań co działa, a co nie działa w branży. Organizatorami konferencji byli Kancelaria Prezydenta RP oraz Dziennik Gazeta Prawna.

Gościem specjalnym wydarzenia był Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Z ramienia PARP w spotkaniu udział wzięli zastępca prezesa PARP Mikołaj Różycki oraz Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów.

Marcin Seniuk podkreślał, że dla środowiska startupów niezwykle istotne są czynniki społeczne i kulturowe. Dlatego oprócz zapewniania kapitału, wsparcia biznesowego i instytucjonalnego należy również otwierać odważniej lokalne społeczności, wzmacniać przepływ wiedzy, tworzyć bezpieczne warunki do eksperymentowania, kształtować i wspierać postawy przedsiębiorcze oraz nie napiętnować porażek. Źródłem innowacji jest zawsze człowiek, dlatego tak istotne jest, aby ekosystem tworzył przyjazne warunki przede wszystkim dla innowatorów – przekonywał.

Dyskutowano także o tym, dlaczego w Polsce nie ma jeszcze jednorożców, czyli start-upów wartych ponad 1 mld $ oraz o relacjach dużego biznesu ze start-upami. Z jednej strony wielkie firmy wiedzą, że muszą dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości. Z drugiej zaś mają problem z tym, żeby włączyć do kultury korporacyjnej projekty łamiące schematy. Jak wykorzystać potencjał startupu, nie ryzykując zbyt wiele?

I co ze sferą publiczną? Czy sprzyja dziś nowatorskim rozwiązaniom? Dużo już się udało zrobić, również dzięki temu, że instytucje publiczne szeroko konsultują projekty rozwiązań z przedsiębiorcami. Otoczenie wsparcia przedsiębiorczości i startupów jest bardzo otwarte na dialog. W takim właśnie duchu przygotowywane były praktycznie wszystkie kluczowe zmiany prawne w ostatnich trzech latach, które znacząco zmieniły rzeczywistość prowadzenia firmy w Polsce. Startupy nie są oderwane od rzeczywistości, otoczenie makro jest tą przestrzenią w której funkcjonują. Konstytucja dla biznesu, „pas startowy” dla nowych firm czy obniżenie podatków dla tych co stawiają na badania, rozwój czy własność intelektualną są tego przykładem - mówił w dyskusji panelowej poświęconej środowisku wsparcia startupów Mikołaj Różycki, zastępca prezesa PARP. Widzimy, że obraz startupów w Polsce się zmienia. Z fazy pilotażu weszliśmy w etap realizacji. Potrzebujemy teraz synergii i celi długofalowych – dodał.

Co na to samorządy oraz inne instytucje? Miasta, samorządy, uczelnie powinny razem pracować. Państwo tworzy ramy dla tej współpracy, ale na poziomie lokalnym czy regionalnym to także samorządy muszą wykazywać się inicjatywami. Są one coraz bardziej świadome tych potrzeb, niemniej wciąż istnieje pewna luka – wylicza Różycki.

Na ekosystem wsparcia startupów ma nie tylko wpływ sektor publiczny. Jako administracja zapewniamy szeroki wachlarz wsparcia ekosystemu, ale widzimy możliwość i potrzebę jeszcze mocniejszego włączenia się w ten obszar sektora prywatnego. Dużo możemy się uczyć od zagranicy, gdzie funkcjonują z powodzeniem np. prywatne uczelnie z misją publiczną, jak Uniwersytet Stanforda – podsumował Mikołaj Różycki.

W dyskusji prowadzonej przez zastępcę redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej Marka Tejchmana wystąpił również Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Venture, Krzysztof Serwatka, współzałożyciel Princity oraz Mateusz Sołtysiak z Brinc Lmited.


Mikołaj Rózycki mówiący do mikrofonu podczas spotkania
Siedzący prelegenci podczas spotkania dla startupów
Opublikowano: 10.07.2019 11:25
Poprawiono: 10.07.2019 13:15
Modyfikujący: Konrad Zdanowski
Udostępniający: Konrad Zdanowski
Autor dokumentów: