24 grudnia 2019

Rozwój startupów w Polsce Wschodniej - pierwsze umowy podpisane

Dotację w wysokości niemal miliona złotych, jako jeden z 22 laureatów I rundy konkursu „Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej”, otrzymała lubelska spółka Microamp Solutions. Firma pracuje nad urządzeniami do budowy sieci komunikacji 5G. Umowa o dofinansowanie została zawarta 19 grudnia br. w siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W pierwszej rundzie konkursu „Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej” (1.1.2 POPW), łącznie 40 startupów ubiegało się o środki na rozwój pomysłów biznesowych. To pierwsza grupa, która zakończyła pomyślnie proces inkubacji w ramach „Platform startowych dla nowych pomysłów”. Spośród nich 22 spółki uzyskały łącznie blisko 21 mln zł wsparcia z PARP w postaci bezzwrotnej dotacji – maksymalne dofinansowanie mogło wynieść 1 mln zł.

Wśród pierwszych startupów, które zawarły umowę z PARP, był pochodzący z Lublina Microamp Solutions. Jego pomysłodawcą i prezesem jest Dawid Kuchta, pasjonat innowacji z dziedziny elektroniki.

– Od najmłodszych lat interesowałem się technologią, która może zmieniać świat i znacząco wpływać na duże grupy ludzi. Zafascynowany falami elektromagnetycznymi zacząłem uczyć się technologii mikrofalowej – od obwodu RF, do pojedynczych mikrofalowych HEMT – mówi pomysłodawca.

Zespół Microamp Solutions tworzą absolwenci Politechniki Warszawskiej, którzy angażują się w projekty badawcze i pracę naukową w zakresie elektroniki, w szczególności z dziedziny wzmacniaczy mocy. Doświadczenie zawodowe zdobywali również za granicą, jako pracownicy naukowi Wydziału Inżynierii Narodowego Uniwersytetu Singapuru.

Przedmiotem działalności Microamp Solutions jest rozwój i komercjalizacja technologii mikrofalowych wzmacniaczy sygnału, które są przeznaczone do budowy sieci 5G. Zastosowanie rozwiązania, nad którym pracują założyciele startupu, umożliwi zwiększenie zasięgu mikrokomórek 5G oraz urządzeń IoT, poprawi przepływność danych, a także realnie obniży koszty eksploatacji.

W ramach projektu realizowanego ze wsparciem PARP zespół startupu skupi się na dostosowaniu wzmacniacza mocy do nowej technologii radaru i projektowaniu obwodów RF dla zaawansowanych systemów 5G. Spółka ma w planach rozszerzenie oferty o usługi integrowania opracowanych przez siebie wzmacniaczy z sieciami 5G oraz implementowania rozwiązań Smart City oraz IoT w Przemyśle 4.0.

Rosnący rynek związany z rozwojem komunikacji w oparciu o standardy 5G tworzy obiecujące warunki dla unikalnych rozwiązań hardware z tego obszaru.

Zapraszamy innowatorów do udziału w kolejnych rundach naboru – zweryfikuj zupełnie bezpłatnie swój pomysł w programie inkubacji Platform Startowych Polski Wschodniej, a potem wystartuj po milion złotych na rozwój startupu i budowanie sprzedaży!

Opublikowano: 24.12.2019 12:31
Poprawiono: 24.02.2020 12:26
Modyfikujący: izabela_skolimowska
Udostępniający: Konrad Zdanowski
Autor dokumentów: