Pomiń nawigację

3 marca 2020 r.

To oni tworzą przyszłość. Polskie innowacje nagrodzone w konkursie PARP i NCBR

Logotyp Polski Produkt Przyszłości

Po raz 22. zostały przyznane nagrody i wyróżnienia dla polskich innowatorów. Wśród laureatów konkursu „Polski Produkt Przyszłości” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju są projekty z obszaru medycyny, chemii, elektroniki czy biotechnologii. Przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz ich konsorcja rywalizowały o trzy nagrody główne po 100 tys. oraz wyróżnienia i nagrody specjalne. Uroczysta gala z ogłoszeniem wyników rozpoczęła także obchody 20-lecia PARP.

Konkurs ma na celu promowanie opracowanych w Polsce innowacyjnych produktów i technologii, które mają potencjał, by zaistnieć na rynku światowym. Jego organizatorzy na co dzień oferują wsparcie przedsiębiorstwom i jednostkom naukowym, które chcą realizować nowatorskie projekty oraz tworzyć innowacyjne produkty i usługi.

Laureaci Konkursu, zmieniają otaczającą nas rzeczywistość i z sukcesem zdobywają światowe rynki. Nagrodzone produkty i technologie są wizytówką możliwości polskiej nauki i wielkiego potencjału naszej przedsiębiorczości – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zdjęcie z Gali, na pierwszym planie widać siedzące osoby, wśród nich: Kamil Bortniczuk, Jarosław Gowin, Wojciech Murdzek, Małgorzata Oleszczuk, Poseł Jacek Kurzępa, Izabela Żmudka oraz Wojciech Kamieniecki

Wyłonieni zwycięzcy to autorzy najbardziej innowacyjnych produktów i technologii opracowanych w Polsce. Dzięki nim nasze firmy i jednostki naukowe są bardziej konkurencyjne. Są przykładem, że działalność innowacyjna, która dzięki wprowadzonym przez rząd korzystnym dla innowatorów zmianom – takim jak m.in. ulgi na B+R czy program doktoratów wdrożeniowych – staje się udziałem coraz liczniejszego grona rodzimych przedsiębiorców. Rosnący udział nakładów na działalność B+R w PKB, które w 2018 r. wyniosły 1,21 proc., to nie tylko dobry prognostyk dla naszej gospodarki, ale przede wszystkim szansa na to, że częściej będziemy mogli korzystać z polskich innowacyjnych produktów i usług – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem – do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono aż 96 projektów, o 24 więcej niż rok wcześniej.

Wyjątkowe rozwiązania, wyjątkowi zwycięzcy

 • Wyniki w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”:
  • nagroda główna (100 tys. zł) dla firmy StethoMe Sp. z o.o. za inteligentny stetoskop, który wykrywa nieprawidłowości pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy. Stetoskop umożliwia pacjentowi wykonanie samodzielnego badania w domu;
   Obejrzyj materiał wideo promujący laureata 
  • wyróżnienie (25 tys. zł) dla firmy ML SYSTEM S.A. za fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych, która wspomaga klimatyzację i ogranicza nagrzewanie pomieszczeń aż o 80 proc.;
  • wyróżnienie (25 tys. zł) dla SYNTOIL S.A. za zieloną sadzę pozyskiwaną ze zużytych opon;
  • wyróżnienie (25 tys. zł) dla MAR-BUD Sp. z o.o. Budownictwo Sp.k. za akumulator energii chłodu ICE-ON;
  • wyróżnienie (25 tys. zł) dla DiagNova Technologies Sp. z o.o. za zaawansowany system obrazowania krtani Advanced Larynx Imager.
 • Wyniki w kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki”:
  • nagroda główna (100 tys. zł) dla Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) im. Stanisława Staszica w Krakowie za Otoimplant – protezę ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym, która zapewnia pacjentom krótszy okres rekonwalescencji, ogranicza ryzyko związane z powikłaniami w przebiegu infekcji i zakażeń bakteryjnych oraz umożliwia odtworzenie budowy i funkcji struktur kostnych ucha środkowego; 
   Obejrzyj materiał wideo promujący laureata  
  • wyróżnienie (25 tys. zł) dla Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich za unikatową w skali świata odmianę konopi przemysłowych HENOLA.
 • Wyniki w kategorii „Wspólny produkt przyszłości instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy”:
  • nagroda główna (100 tys. zł) – Kapituła zdecydowała o nie przyznaniu nagrody;
  • wyróżnienie (25 tys. zł) dla Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Innosil Sp. z o.o. za ILAGRO – innowacyjny produkt stymulujący odporność roślin.

Na zdjęciu Wojciech Kamieniecki i Jarosław Gowin wręczają czek z kwotą 100 000,00 zł dwóm młodym kobietom;

Wspieranie innowacji nie tylko od święta

Wśród zwycięzców i laureatów konkursu znajduje się liczne grono firm i instytucji, które skorzystały ze środków NCBR i PARP, przede wszystkim w ramach programów finansowanych z Funduszy Europejskich. Oferta rządowych agencji stanowi ważny element całego ekosystemu wspierania innowacji. Dzięki niemu światło dzienne mają szansę ujrzeć nowatorskie rozwiązania, a stawiające na innowacje przedsiębiorstwa i jednostki naukowe mogą się dynamicznie rozwijać.

Dzięki takim instytucjom jak PARP czy NCBR tworzymy optymalne warunki do rozwoju nowoczesnych technologii, produktów i innowacyjnych rozwiązań. Ale to od pomysłowości i kreatywności naszych wynalazców w głównej mierze zależy rozwój innowacyjności polskiej gospodarki. Efekty ich działań
są prezentowane podczas kolejnych edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Jego laureaci już od ponad 20 lat z powodzeniem zmieniają otaczającą nas rzeczywistość i z sukcesem zdobywają rynki światowe. Stanowią wizytówkę polskiej nauki i świadczą o ogromnym potencjale naszych przedsiębiorców – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Dowodem uznania dla kreatywności, osiągnięć i codziennej pracy polskich naukowców i przedsiębiorców były dwie dodatkowe nagrody wręczone podczas gali. Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał Otoimplant z AGH w Krakowie, a Nagroda Ministra Rozwoju przypadła fotowoltaicznej szybie ML SYSTEM S.A.

na zdjęciu Jarosław Gowin, Małgorzata Oleszczuk oraz Wojciech Murdzek wręczają szklaną statuetkę oraz czek na 100 000,00 zł młodemu mężczyźnie

Uznanie dla innowatorów

Swoją nagrodę przyznali także organizatorzy konkursu. PARP i NCBR nagrodziły wspólnie firmę M Sp. z o. o., doceniając ich projekt Musicon – pomoc dydaktyczną, która dzięki zaangażowaniu podstawowych zmysłów (wzrok, słuch i dotyk), zwiększa efektywność uczenia, rozwija integrację sensomotoryczną, rozbudza dziecięcą kreatywność i uczy logicznego myślenia.

Wspieramy rozwój innowacyjnych firm w Polsce, ale chcemy też wspierać międzynarodowy rozwój rodzimych talentów. Dowodem na to jest konkurs skierowany do ludzi, których łączy pasja, potrzeba tworzenia, ulepszania i odkrywania tego, co dotąd nieznane. Zacieśnianie współpracy między nauką a biznesem to najlepsza droga do wzrostu innowacyjności gospodarki i zwiększania jej konkurencyjności w skali globalnej. Dziękuję laureatom, że zdecydowali się wejść na tę trudną ścieżkę poszukiwań – przez co rzeczywiście kreują lepszą przyszłość naszego społeczeństwa – podkreśla Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

Inteligentny stetoskop, proteza ucha czy nowoczesne urządzenie edukacyjne dla dzieci to tylko niektóre produkty, w ostatnich latach rozwijające się również dzięki środkom w ramach oferty NCBR. Aż 8 laureatów konkursu to beneficjenci Centrum, których wsparliśmy już także w projektach innych niż właśnie nagrodzone. Kolejne przykłady znajdziemy zresztą w całej historii konkursu. To wyraźny sygnał, że stawiamy na właściwe rozwiązania już na etapie badań przemysłowych i prac rozwojowych. Na co dzień pamiętamy, że każdy innowacyjny projekt jest swego rodzaju wyzwaniem rzuconym światu – niesie za sobą ryzyko ale i obietnicę technologii, produktu lub usługi przynoszących korzyści całemu społeczeństwu – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Na pierwszym planie widać wszystkich laureatów i gości specjalnych Gali

W konkursie wręczono także nagrody specjalne za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz za produkt z branży ICT. Fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych doceniono po raz trzeci, tym razem przyznając jej wynalazcom „Nagrodę specjalną za produkt w obszarze ekoinnowacji”. Z kolei inteligentny stetoskop StethoMe został doceniony powtórnie poprzez przyznanie jej twórcom „Nagrody specjalnej za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych”.

Projekty zgłoszone w konkursie oceniała Kapituła, w składzie której znaleźli się przedstawiciele m.in.: Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz mediów.

W 22-letniej historii konkursu zgłoszono ponad 1000 innowacyjnych projektów z różnych branż gospodarki m.in.: medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej, chemicznej, automatyki przemysłowej. Dotychczas nagrody otrzymało 58 projektów, a 123 zostały wyróżnione.

22 lata konkursu Polski Produkt Przyszłości

Nagroda główna w kategorii Produkt przyszłości przedsiębiorcy dla firmy StethoMe Sp. z o.o. za inteligentny Stetoskop

Nagroda główna w kategorii Produkt przyszłości instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki dla Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie - Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki za Otoimplant - proteza ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym

Więcej informacji: www.parp.gov.pl/konkursppp.

Katalog Laureatów XXII Konkursu Polski Produkt Przyszłości.

Materiały promocyjne do pobrania: link.


Gala konkursu „Polski Produkt Przyszłości” rozpoczyna obchody 20-lecia powołania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dziewiątego listopada 2000 r. została podpisana ustawa powołująca PARP, której wyznaczono za zadanie zarządzanie funduszami państwowymi i europejskimi przeznaczonymi na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości. W ciągu dwóch dekad Agencja wypracowała szereg różnych form wsparcia, które obejmują finansowanie przedsiębiorstw, usługi rozwojowe, działalność edukacyjną i informacyjną oraz działania na rzecz budowy kultury przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce.

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 03.03.2020 21:21
Poprawiono: 05.05.2020 10:27
Modyfikujący: dawid_cybulski
Udostępniający: Konrad Zdanowski
Autor dokumentów: