26 stycznia 2021

Dostępność – dowiedz się jak dostosować swoje produkty i usługi

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach i doradztwie realizowanych w ramach konkursu „Dostępność szansą na rozwój”. Przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się jak dostosować swoje produkty i usługi do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Firmy mogą liczyć na pełne dofinansowanie unijne do szkoleń i doradztwa z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Budżet konkursu wynosi prawie 23 mln zł.

Konkurs „Dostępność szansą na rozwój” to jedna z kilku propozycji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wpisująca się w rządowy program „Dostępność Plus”. Ma on na celu zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości pełnego udziału w życiu społecznym, w tym również swobodnego dostępu do produktów i usług. Aby tak się stało często niezbędne jest dostosowanie przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do potrzeb osób, które do sprawnego funkcjonowania potrzebują pewnych ułatwień.

Działania szkoleniowo-doradcze, koordynowane przez PARP, realizowane na terytorium całego kraju – w podziale na następujące makroregiony:

  • makroregion nr 1 – województwo: kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie;
  • makroregion nr 2 – województwo: lubelskie, mazowieckie;
  • Makroregion nr 3 – województwo: małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie;
  • makroregion nr 4 – województwo: łódzkie, opolskie, śląskie;
  • makroregion nr 5 – województwo: dolnośląskie, lubuskie, zachodnio-pomorskie, wielkopolskie.

Zadaniem operatorów, działających w poszczególnych makroregionach, jest realizacja szkoleń  i doradztwa dla przedsiębiorców i ich pracowników. Będą one dotyczyły możliwości komercjalizacji produktów i usług, których funkcjonalność uwzględniać będzie potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami.

  Produkty, które są wprowadzane na rynek powinny być dostosowane do potrzeb wszystkich osób, także tych z niepełnosprawnościami i ograniczeniami funkcjonalnymi. To samo dotyczy usług, które mogą spełniać wymagania osób ze szczególnymi potrzebami. Tego typu działania pozwolą na zwiększenie liczby potencjalnych klientów bez konieczności ponoszenia dużych nakładów – mówi Szymon Kurek z Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach PARP.

Ze szkoleń i doradztwa będzie można skorzystać do 30 września 2022 roku, a w makroregionie nr 2 nawet do 31 października 2022 roku.

Więcej informacji o programie: link.

 

 

 

Opublikowano: 26.01.2021 09:56
Poprawiono: 26.01.2021 09:56
Modyfikujący: izabela_skolimowska
Udostępniający: izabela_skolimowska
Autor dokumentów: