28 kwietnia 2021

Prezes PARP o nowej perspektywie finansowej UE: w przyszłym roku ruszą programy

– Perspektywa finansowa 2021-2027 nie będzie rewolucyjna, a ewolucyjna. Zakresy poszczególnych programów będą nieco inne, ale będzie kontynuacja Polski Wschodniej, Inteligentnego Rozwoju oraz Wiedzy, Edukacji i Rozwoju. Nowe programy obejmą takie dziedziny, jak innowacje, badania i rozwój, kwestie infrastrukturalne, środowiskowe oraz transformację cyfrową – mówi Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.  

Wywiad przeprowadzony przez Ireneusza Chojnackiego został opublikowany w portalu www.wnp.pl 23 kwietnia 2021 roku.

  • W 2021 rok wchodziliśmy z budżetem na różne konkursy na łącznie ponad 1,1 mld zł. Zainteresowanie ofertą PARP jest ogromne – zapewnia Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.
  • Jeśli zwiększanie budżetów jest możliwe, to staramy się to robić. Nie mogę jednak powiedzieć, że budżety tegorocznych konkursów zwiększymy znacząco, bo już nie ma takich możliwości – zastrzega Oleszczuk.
  • Szefowa Agencji przewiduje, że w 2022 roku ruszą wszystkie programy operacyjne finansowane z nowego budżetu UE, a PARP zaprosi przedsiębiorców do udziału w nowych konkursach.

Na co jeszcze w tym roku mogą liczyć przedsiębiorcy ze strony PARP? Czy będą ogłaszane jeszcze jakieś konkursy na dotacje, czy też pieniądze z programów finansowanych ze środków unijnych z budżetu UE na lata 2014-2020 już się wyczerpały?

– W 2021 rok wchodziliśmy z budżetem na różne konkursy na łącznie ponad 1,1 mld zł. Dużo działań chcieliśmy rozpocząć możliwie szybko i tak się stało. W wielu konkursach nabory wniosków o dotacje odbywały się w I kwartale tego roku. Trwa jeszcze nabór w konkursie „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”, którego budżet wynosi 390 mln zł i wnioski można w nim składać do 30 grudnia 2021.

Do 27 maja czekamy na wnioski w konkursie „Internacjonalizacja MŚP” przeznaczonym dla przedsiębiorców z regionu Polski Wschodniej. Jego budżet to 50 mln zł. Ponadto trwa też konkurs „Wzór na konkurencję” dotyczący finansowania strategii wzorniczych. Jego budżet to 200 mln zł. Ten konkurs podzielony jest na rundy, a w ostatniej, która zacznie się w lipcu, będzie można składać wnioski o dotacje do końca sierpnia.

Jakie jest zainteresowanie konkursami PARP w tym roku?

– Ogromne. Możemy z satysfakcją powiedzieć, że właściwie każda propozycja, z którą wychodzimy do przedsiębiorców, spotyka się z bardzo dobrym odbiorem, z zainteresowaniem, jakiego się nie spodziewaliśmy. Właściwie każdy z naszych konkursów bije rekordy mierzone liczbą składanych wniosków o dofinansowanie.

Przykładowo, budżet konkursu „Badania na rynek”, w którym nabór wniosków już się zakończył, ma budżet 500 mln zł. Sądziliśmy, że zainteresowanie przekroczy ten budżet, ale nie spodziewaliśmy się, że wielokrotnie. Tymczasem przedsiębiorcy złożyli w tym konkursie 660 wniosków na około 4,5 mld zł. W konkursach z mniejszymi budżetami jest podobnie. Na przykład w konkursie „Design dla przedsiębiorców - Dostępność Plus” wpłynęło 825 wniosków na 447 mln zł, a budżet tego konkursu to 70 mln zł.

Skoro jest tak duże zainteresowanie przedsiębiorców, to czy budżet na przykład „Badań na rynek” zostanie zwiększony?

– Jeśli jest duże zainteresowanie konkursami, a zwiększanie budżetów jest możliwe, to staramy się to robić. Nie mogę jednak powiedzieć, że budżety tegorocznych konkursów zwiększymy znacząco, bo już nie ma takich możliwości. Pieniądze z perspektywy finansowej 2014-2021 po prostu się kończą. Niemniej zwykle pojawiają się pewne oszczędności w realizowanych umowach. Jeśli tak będzie też w tym roku, to będziemy dokładać pieniądze na dobre projekty.

Przeczytaj cały artykuł.

Prezes PARP Małgorzata Oleszczuk

Opublikowano: 28.04.2021 13:27
Poprawiono: 28.04.2021 14:31
Modyfikujący: dawid_cybulski
Udostępniający: dawid_cybulski
Autor dokumentów: