7 maja 2021

StethoMe z Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP

Spółka StethoMe otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda 5 maja br. wręczył firmie rekomendowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości nagrodę w kategorii Badania i Rozwój. To kolejne wyróżnienie dla StethoMe – jej inteligentny stetoskop zwyciężył w zeszłorocznej edycji konkursu „Polski Produkt Przyszłości” organizowanego przez PARP wspólnie z NCBR.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 5 maja br. w Pałacu Prezydenckim po raz XVIII wręczono Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. W gronie 7 laureatów znalazła się firma StethoMe rekomendowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w kategorii Badania i Rozwój.

– Jesteśmy niezwykle zaszczyceni otrzymaniem Nagrody Gospodarczej z rąk Pana Prezydenta, szczególnie, że wręczenie jej nastąpiło w światowy dzień astmy. To dla nas ogromne wyróżnienie oraz dowód na to, że w czasach pandemii COVID-19, świat biznesu i nauki docenia inicjatywy mające na celu zapewnienie poczucia bezpieczeństwa rodzicom poprzez lepsze monitorowanie astmy u dzieci. Działalność badawczo-rozwojowa nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie takich instytucji jak PARP czy NCBR. Jest to ważny moment, by przystanąć i pogratulować całemu zespołowi doskonale wykonanej pracy – mówi Paweł Elbanowski, współzałożyciel i dyrektor operacyjny StethoMe sp. z o.o. 

Firma opracowała elektroniczny stetoskop do codziennego użytku – StethoMe® zintegrowany z mobilną aplikacją oraz algorytmami sztucznej inteligencji – StethoMe® AI – identyfikującymi dźwięki pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy. Wykorzystanie technologii zapewniających kontrolę jakości badania umożliwia pacjentowi wykonanie precyzyjnego badania płuc w domowym zaciszu. System rejestruje dźwięki tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio przyłożony do ciała, a w pomieszczeniu nie ma hałasów mogących zakłócić badanie.

Unikalna na skalę światową technologia identyfikacji i klasyfikacji dźwięków z badania osłuchowego wykorzystywana przez StethoMe jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych wspartych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

To nie pierwszy laur dla poznańskiej firmy. Jej inteligentny stetoskop otrzymał nagrodę główną w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” w zeszłorocznym konkursie Polski Produkt Przyszłości.

– Bardzo cieszą nas kolejne sukcesy firm i projektów będących wizytówką polskiej innowacyjności. Z pewnością StethoMe, którą zgłosiliśmy do konkursu jest taką wizytówką, a jednocześnie doskonałym przykładem tego, że warto wspierać działalność badawczo-rozwojową mniejszych firm. Firma za swoje innowacyjne rozwiązanie otrzymała wcześniej tytuł „Polskiego Produktu Przyszłości”. Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP potwierdziła, że to był słuszny wybór – zaznacza Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie przyznawane raz do roku przedsiębiorcom przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Celem konkursu jest wspieranie polskich przedsiębiorców i wyróżnienie najlepszych. Nagradzane są podmioty gospodarcze, które przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm. Od 2019 r. w 17-osobowym składzie kapituły zasiada Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu znalazły się ponadto dwie firmy będące beneficjentami programów prowadzonych przez PARP: Airly sp. z o.o. (zwycięzca w kategorii Startup_PL), oraz Izodom 2000 Polska sp. z o.o. (zwycięzca w kategorii Firma Rodzinna). Obie skorzystały ze wsparcia unijnego w promocji swoich produktów na rynkach zagranicznych w ramach działania „Go to Brand” (3.3.3 POIR) prowadzonego przez PARP.

Logo Nagrody Prezydenta RP

Więcej informacji: 

Oficjalny komunikat Kancelarii Prezydenta RP z 5 maja 2021 r.

Prezes PARP Małgorzata Oleszczuk w Kapitule Nagrody Gospodarczej RP.


Może Cie zainteresować

Opublikowano: 07.05.2021 11:39
Poprawiono: 07.05.2021 14:10
Modyfikujący: Konrad Zdanowski
Udostępniający: izabela_skolimowska
Autor dokumentów: