Pomiń nawigację

13 maja 2021 r.

Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych celem zaoferowania materiałów tekstylnych o nowych lepszych właściwościach wizualnych i użytkowych

Zakład włókienniczy Biliński Sp.j. jest jednym z największych przedsiębiorstw w Europie, świadczących usługi uszlachetniania tekstyliów. Firma reprezentuje najwyższy poziom kompleksowego wykańczania dzianin i tkanin - w ramach oferty Zakładu znajdziemy m.in. takie usługi jak barwienie, bielenie, pranie, drapanie, strzyżenie, tamblowanie czy druk cyfrowy.

Celem głównym niniejszego projektu było wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, przeprowadzonych wcześniej przez Zakład Włókienniczy w zakresie modyfikacji struktury włókien celulozowych w wykańczanych tekstyliach.

Realizacja celu umożliwiła wprowadzenie ulepszonej usługi na rynek krajowy i europejski. Opracowano nową technologię dla włókien celulozowych (bawełna, wiskoza), dzięki której uzyskujemy nowe właściwości wizualne i użytkowe wyrobu.

Tekstylia wykonane ze zmodyfikowanych włókien celulozowych charakteryzują się m.in. zwiększonym współczynnikiem sorpcji (pełniejszą głębią koloru), zredukowanym stopniem pilingu oraz utrzymaniem bardzo niskiego poziomu kurczliwości. To wreszcie miękki i lejący chwyt z subtelnym połyskiem.

Dzięki wdrożeniu rozwiązania znacznie poprawił się komfort użytkowania produktu. Wyroby są łatwiejsze w konserwacji i mniej gniotliwe, co istotnie wpływa na zadowolenie ostatecznych odbiorców na rynku.W związku z realizacją projektu zainwestowano w niezbędne narzędzia. Zakupiono maszynę merceryzująco-bielącą, suszarko-stabilizatory, powlekarkę do dzianin, tambler szerokościowy, maszynę kompaktorująco-sanforyzującą, kalander frykcyjny oraz aparaty barwiarskie różnego typu. W ramach działań skupiono się na rozwiązaniach możliwie przyjaznych środowisku.

  • Nazwa Programu Operacyjnego: Inteligentny Rozwój
  • Nazwa poddziałania: 3.2.1. Badania na rynek
  • Nazwa projektu: Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych celem zaoferowania materiałów tekstylnych o nowych lepszych właściwościach wizualnych i użytkowych
  • Nazwa beneficjenta: ZAKŁAD WŁÓKIENNICZY BILIŃSKI SPÓŁKA JAWNA
  • Wartość projektu: 31 205 100,00 zł
  • Wartość dofinansowania: 11 162 800,00 zł
Hala produkcyjna z maszynami
Hala produkcyjna z maszynami
Szpula materiału na maszynie

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 13.05.2021 18:18
Poprawiono: 14.05.2021 11:21
Modyfikujący: dawid_cybulski
Udostępniający: Sosnowska Luiza
Autor dokumentów: