10 grudnia 2021
Wsparcie dla sektora kultury i branży kreatywnej: Komisja Europejska udostępnia przewodnik nt. unijnego finansowania
Udostępnij
Komisja Europejska opracowała i udostępniła specjalny interaktywny przewodnik CulturEU dla sektora kultury i branży kreatywnej, dzięki któremu przedstawiciele ww. branż będą mogli w jednym miejscu sprawdzić z jakich źródeł unijnych mają szansę otrzymać finansowanie i na jakie przedsięwzięcia.
CulturEU to punkt kompleksowej obsługi w zakresie finansowana unijnego, który obejmuje 75 różnych możliwości finansowania z 21 programów unijnych, począwszy od „Kreatywnej Europy”, poprzez „Horyzont Europa”, aż po fundusze strukturalne i InvestEU. Dzięki niemu za pomocą kilku kliknięć każdy europejski podmiot kultury może zostać skierowany do najodpowiedniejszego dostępnego dla niego unijnego wsparcia finansowego.
Przewodnik opracowano, aby pomóc wszystkim podmiotom działającym w sektorze kultury i sektorze kreatywnym – niezależnie od ich rodzaju i rozmiaru – w korzystaniu z unijnego systemu finansowania i zrozumieniu, jakie możliwości finansowania są dla nich dostępne, a także jak nałatwiej mogą uzyskać do nich dostęp.
Dzięki przewodnikowi, użytkownicy mogą automatycznie filtrować odpowiednie możliwości finansowania zarówno w oparciu o swoje potrzeby, jak i sektor działania i rodzaj organizacji, którą reprezentują. Przewodnik uzupełniono inspirującymi przykładami i najlepszymi praktykami. CulturEU będzie regularnie aktualizowany najnowszymi informacjami dot. zaproszeń do składania wniosków i będzie dostępny we wszystkich językach UE na początku 2022 r.
Wsparcie na rozwój kultury zwiększone o 2,5 mld euro
Sektor kultury i sektor kreatywny poważnie ucierpiały z powodu daleko idących ograniczeń wprowadzonych podczas pandemii COVID-19. Od początku pandemii Komisja wprowadziła wiele środków w celu zaradzenia skutkom kryzysu wywołanego COVID-19 dla sektora kultury i sektora kreatywnego, uzupełniając i wspierając działania państw członkowskich, tj.: wsparcie finansowe, inwestycje oraz współpracę na szczeblu UE z poszanowaniem kompetencji krajowych.
Działania dążące do wsparcia sektora kreatywnego i sektora kultury podjęte do tej pory na szczeblu UE obejmują:
- zwiększenie wsparcia finansowego UE dla sektora kultury i sektora kreatywnego w latach 2021-2027 o prawie 2,5 mld euro z programu „Kreatywna Europa” oraz blisko 2 mld euro z programu „Horyzont Europa” na projekty kulturalne, kreatywne i sprzyjające włączeniu społecznemu;
- przeznaczenie środków z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.
- zatwierdzenie pomocy państwa na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa na łączną kwotę ponad 420 mln euro;
- opublikowanie wytycznych UE w sprawie bezpiecznego wznowienia działalności i odbudowy sektora;
- uruchomienie specjalnej platformy, Creatives Unite, przeznaczonej dla artystów, wykonawców i innych osób zawodowo związanych z kulturą i twórczością w celu wymiany informacji, inicjatyw i pomysłów. Z platformy korzysta obecnie ponad 43 tys. użytkowników.
Źródło: Komisja Europejska