Pomiń nawigację

7 stycznia 2022 r.

Katalog innowacji. Przegląd startupów inkubowanych w makroregionie Polski Wschodniej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiła katalog startupów, którym udało się rozwinąć działalność biznesową dzięki Programowi Polska Wschodnia oraz wsparciu Platform startowych. Największą wartością programów inkubacji jest szereg usług podstawowych i specjalistycznych niezbędnych do przekształcenia pomysłu biznesowego w produkt, możliwy do rynkowego wdrożenia.

Ostatnie dwa lata były szczególnie wymagające dla światowej gospodarki. Sytuacja na rynku dynamicznie się zmieniała, a wiele branż odnotowało nagłe kryzysy. Trudne warunki miały również przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynały swoją działalność. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała katalog startupów, którym mimo pandemicznej rzeczywistości udało się w 2020 r. zakończyć proces inkubacji w Platformach startowych i w 2021 r. rozpocząć komercjalizację produktów wypracowanych w ramach programu inkubacji.

– Platformy startowe pomagają młodym przedsiębiorcom przekuć innowacyjne pomysły w końcowe produkty. Oferują eksperckie i mentorskie wsparcie w pierwszych biznesowych krokach, a także zapewniają dostęp do szeregu usług dopasowanych do indywidualnych potrzeb startupu. Oprócz usług podstawowych, takich jak wsparcie prawne, podatkowe czy marketingowe, startupy w ramach programu inkubacji otrzymują usługi specjalistyczne, do których zaliczają się m.in. usługi informatyczne, technologiczne, wzornicze i inżynierskie. W katalogu uwzględniliśmy wybrane startupy inkubowane w Platformach startowych funkcjonujących w makroregionie Polski Wschodniej, tj.: Startup Heroes, Hub of Talents 2, Wschodni Akcelerator Biznesu, Unicorn Hub oraz Start in Podkarpackie – powiedziała Agnieszka Olisko, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Startupów PARP.

Startupy z Polski Wschodniej

Jednym ze startupów, który rozpoczął komercjalizację swojego produktu w 2021 r. jest Actistraw. Firma stworzyła biodegradowalną słomkę z filtrem z węgla aktywnego i minerałów, która poprawia jakość konsumowanych napojów oraz wzbogaca je o dodatkowe składniki mineralne. Producent nadmienia, że produkt doskonale sprawdza się w podróżach oraz hotelach, barach i restauracjach.

W katalogu znajdziemy również startupy, które wspierają podmioty zajmujące się prawem. Prompter to software do analizy i tworzenia dokumentów prawnych, w oparciu o silnik AI oraz algorytmy analizy języka naturalnego. Algorytmy „uczą się” na dokumentach przygotowywanych przez największe polskie kancelarie, co umożliwia analizę danych na bardzo wysokim poziomie. Prompter składa się z 3 funkcjonalności: rozpoznania, analizy i kreacji.

Kolejnym startupem o podobnym profilu działalności jest BMY, czyli aplikacja mobilna wspierająca użytkowników w pozyskiwaniu danych dla postępowań sądowych i innych postepowań, służących zabezpieczeniu osób w życiu rodzinnym. Podstawowy produkt to aplikacja „Niebieski Kalendarz”, która przeznaczona jest dla osób zmagających się z sytuacją przemocy domowej. Jej użytkownicy każdego dnia mogą odpowiadać na stworzone przez psychologów pytania kontrolne, co umożliwi spisanie relacji o przebiegu sytuacji rodzinnej, w jakiej znajduje się użytkownik. Materiał zebrany w ten sposób może zostać wykorzystywany w trakcie spotkań z psychologiem lub jako materiał  dowodowy w postępowaniu sądowym.

Ze swoim produktem Newton View wystartował w 2021 startup SISGO. Firma stworzyła miernik oraz łączącą się z nim aplikację, które pozwalają na monitorowanie przebiegu treningu. Do głównych zadań produktu należy pomiar siły i dynamiki wykonywanych ćwiczeń. Dzięki wysokiej precyzji narzędzie może być wykorzystywane w procesie rehabilitacji pourazowej, gdzie analiza zmian w wydajności mięśni jest kluczowa podczas powrotu do formy.

Więcej młodych firm, które m.in. dzięki platformom startowym miały szansę skomercjalizować swoje produkty w 2021, znajduje się na stronie: https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/katalog-start-upow-1-1-2

Pliki do pobrania

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 07.01.2022 10:50
Poprawiono: 07.01.2022 09:51
Modyfikujący: Konrad Zdanowski
Udostępniający: Konrad Zdanowski
Autor dokumentów: