Pomiń nawigację

7 lutego 2022

Akredytywa dokumentowa – bezpieczne narzędzie w zagranicznych transakcjach handlowych. Na czym polega? [animacja CRMŚP]

Udostępnij

W zwykłych transakcjach kupna-sprzedaży udział biorą tylko dwie strony: zleceniodawca (importer) oraz beneficjent (eksporter), a rozliczenie transakcji dokonywane jest za pośrednictwem przelewu bankowego. Potencjalne zagrożenie polega na tym, że po wysłaniu towaru, eksporter może nie otrzymać zapłaty, ponieważ cała operacja opiera się wyłącznie na zaufaniu i wierze w dobre intencje drugiej strony.

Jest jednak rozwiązanie, które gwarantuje bezpieczeństwo eksporterom w tego typu transakcjach. To tzw. akredytywa dokumentowa. W taką transakcję w aktywny sposób włączone są również banki – bank eksportera oraz bank importera.

Idea akredytywy dokumentowej polega na tym, że importer i eksporter umawiają się na transakcję zabezpieczoną akredytywą, co oznacza, że bank importera jest gwarantem płatności dla eksportera. Aby uruchomić akredytywę, eksporter musi poprosić importera, aby ten złożył w swoim banku zlecenie otwarcia akredytywy, wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi transakcji.

Istnieje kilka rodzajów akredytywy dokumentowej. O tym, która z nich najlepiej zabezpiecza interesy eksporta oraz jakiego rodzaju dokumenty trzeba złożyć do banku, aby uruchomić transakcję chronioną akredytywą, dowiecie się oglądając powyższą animację.

Animacja powstała w ramach projektu Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw (CRMŚP) Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Zobacz więcej podobnych artykułów