13 maja 2022

Blockchain: już nie tylko bankowość i finanse. Jak zmienia świat? [rozmowa ekspertów]

Udostępnij

Przeciętnemu Kowalskiemu technologia blockchain kojarzy się głównie z kryptowalutami, a sama jej definicja jest stosunkowo mglista. Niemniej, obszarów i branż gdzie można ją z powodzeniem zastosować jest mnóstwo, o czym opowiadają goście pierwszego odcinka PARPverse – nowego cyklu spotkań zainaugurowanych przez PARP i poświęconych najnowszym technologiom zmieniającym świat.

– (…) jest niezwykle istotny dla przemysłu. Możemy sobie wyobrazić branżę logistyczną, motoryzacyjną, cały łańcuch dostaw, gdzie drogę produktu do klienta mamy zapisaną, z tym że nie na kartce papieru, którą możemy wyrwać, tylko w konkretnym łańcuchu bloków, których nie możemy zmienić. Biznes ma świadomość tego, jaką drogę przebył produkt oraz potwierdzenie jego oryginalności, tego że produkt na żadnym etapie nie został zmodyfikowany (…) – na takie zalety technologii uwagę zwróciła Magdalena Kubicka z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Blockchain znajduje też zastosowanie m.in. w administracji publicznej. Dla przykładu przez NASA wykorzystywany jest do… prowadzenia przetargów! Poważne plany co do jego wykorzystania mają też instytucje unijne. 

Na czym dokładnie polega blockchain, gdzie znajduje zastosowanie i jak zmienia świat, dowiecie się oglądając rozmowę Jacka Bukowickiego, eksperta PARP, z blockchain’owymi praktykami:

  • Dominiką Kamińską, Inkero
  • Magdą Kubicką, ŁSSE
  • Albertem Davidem Lewandowskim, VANIR
  • Przemysławem Nowakowskim, AutobahnArmy
  • Michałem Grzybkowskim, Beyond.pl

O PARPVerse

To nowy cykl spotkań poświęcony najnowszym technologiom zmieniającym świat i tworzącym jutro, zainaugurowany przez PARP na tegorocznym ImpactCEE w Poznaniu.

Zobacz więcej podobnych artykułów