Pomiń nawigację

11 lipca 2022 r.

Nagrody główne konkursu Polski Produkt Przyszłości dla innowatorów z Poznania i Gdyni

Politechnika Poznańska oraz Nanoseen Sp. z o.o. z Gdyni – podmioty z terenu działania Biura Regionalnego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu – otrzymały główne nagrody w konkursie Polski Produkt Przyszłości w kategorii „Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki”. Uczelnię uhonorowano za projekt systemu automatycznego projektowania i druku 3D spersonalizowanych ortez i protez kończyn, a firmę z Gdyni – za innowacyjne nanomembrany do oczyszczania i odsalania wody. Konkurs jest organizowany przez PARP wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a 5 lipca odbyła się gala podsumowująca jego 24 edycję.

Na uroczystości wręczenia nagród nie zabrakło przedstawicieli partnerów i patronów  konkursu. Ministerstwo Edukacji i Nauki reprezentował sekretarz stanu, a zarazem pełnomocnik rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych, Wojciech Murdzek. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które od lat wspiera rozwój konkursu dzięki środkom Programu Inteligentny Rozwój (PO IR) w ramach projektu inno_LAB – sekretarz stanu Jacek Żalek.

– Wyróżnione projekty pozwalają z optymizmem spoglądać na przyszłość polskich innowacji, które jeszcze do niedawna pozostawały w sferze wyobraźni naukowców. Dziś nabrały realnego kształtu i są wizytówką możliwości polskiej nauki i potencjału przedsiębiorczości, które łącząc siły są w stanie, z sukcesem, podbijać rynki światowe – powiedział Wojciech Murdzek.

– Kluczem do konkurencyjności gospodarki bezsprzecznie jest jej innowacyjność. Musimy wykorzystać wszystkie nasze atuty, takie jak skuteczne łączenie sił naukowców i przedsiębiorców, bo to najlepsza droga do wzrostu innowacyjności gospodarki i zwiększania jej konkurencyjności w skali globalnej – zauważył Jacek Żalek.

Partnerem konkursu jest także Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Dariusz Budrowski gratulował laureatom i podkreślał, jak ważną rolę w rozwoju przedsiębiorstw odgrywają innowacje. 

– Konkurs Polski Produkt Przyszłości już od 24 lat promuje i wspiera rozwój innowacyjnych produktów i technologii opracowywanych w naszym kraju. W tym roku do konkursu zgłoszono 163 innowacyjne projekty, opracowane przez polskie firmy i naukowców. Jest to bardzo budujące, ponieważ mamy świadomość, że to właśnie innowacje stanowią siłę napędową gospodarki. W historii konkursu przyznaliśmy łącznie 214 nagród i wyróżnień dla polskich firm i instytucji naukowych, które opracowały najbardziej nowatorskie rozwiązania. Innowacje tworzone na bazie wiedzy i działalności badawczo-rozwojowej, oparte na solidnych fundamentach, dają nam podstawę odważnie patrzeć w przyszłość – powiedział Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Drugiego organizatora konkursu, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, reprezentował na gali p.o. dyrektora dr Remigiusz Kopoczek.

Pełną listę nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie Polski Produkt Przyszłości zawiera przygotowany przez organizatorów katalog. Rozstrzygnięcia są wynikiem oceny zgłoszonych projektów, której dokonali eksperci branżowi oraz Kapituła Konkursu. Zasiadają w niej przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz PARP.

Opublikowano: 11.07.2022 18:22
Poprawiono: 11.07.2022 16:21
Modyfikujący: 
Udostępniający: izabela_skolimowska
Autor dokumentów: