Pomiń nawigację

18 października 2022 r.

Polski Produkt Przyszłości – rusza XXV edycja konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Już 3 listopada startuje jubileuszowa, XXV odsłona konkursu „Polski Produkt Przyszłości” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej innowacyjnych produktów, mających potencjał na odniesienie sukcesu rynkowego w Polsce i za granicą. Do zdobycia są nagrody pieniężne w łącznej wartości 600 tys. zł. Konkurs finansowany jest w ramach Funduszy Europejskich z Programu Inteligentny Rozwój (POIR).

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) po raz kolejny zapraszają do udziału w konkursie „Polski Produkt Przyszłości”, organizowanym rokrocznie od 1997 roku. Ideą konkursu jest wyłonienie i promocja najciekawszych, najbardziej innowacyjnych produktów i rozwiązań z różnych dziedzin, które mają szansę zaistnieć na rynku, realnie przyczyniając się do postępu technologicznego i gospodarczego. Tegoroczna edycja startuje już 3 listopada, a zgłoszenia przyjmowane będą do 1 grudnia br.

W jubileuszowej, XXV edycji konkursu nagrody przyznawane będą w trzech kategoriach: produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki, produkt przyszłości przedsiębiorcy, wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy. Zgłaszać mogą się  (indywidualnie lub wspólnie) instytucje szkolnictwa wyższego, tj. uczelnie, instytuty naukowe i badawcze, a także przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie kraju. W każdej z kategorii przyznana będzie nagroda główna w wysokości 100 tys. zł, a także maksymalnie cztery wyróżnienia po 25 tys. zł. Kapituła konkursu może przyznać także nagrody specjalne: dla młodego przedsiębiorcy, za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz za ekoinnowację.

– Innowacje to dziś jeden z głównych motorów napędowych polskiej gospodarki. Ich wdrażanie to zazwyczaj konsekwencja dobrej współpracy świata nauki i biznesu. Dzięki konkursowi “Polski Produkt Przyszłości” od lat dostrzegamy, doceniamy i dofinansowujemy realizację zwycięskich, nowatorskich projektów, które są efektem wizji i ciężkiej pracy konkretnych osób, firm i ośrodków badawczo-naukowych – podkreślił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

– Tytuł Polskiego Produktu Przyszłości przyznawany jest polskim instytucjom naukowym i przedsiębiorcom już od 25 lat. Przez ten czas polska gospodarka nieprawdopodobnie się rozwinęła. Nagrodziliśmy już ponad 200  innowacyjnych, często przełomowych rozwiązań, a Polski Produkt Przyszłości sam stał się marką rozpoznawalną na polskim rynku. Poziom zgłoszeń konkursowych rośnie z każdym rokiem, a sam konkurs niezmiennie cieszy się zainteresowaniem podmiotów, które tworzą i wdrażają nowatorskie rozwiązania korzystne dla polskiej gospodarki. Naszym celem jest promowanie naukowców i przedsiębiorców zasłużonych w napędzaniu rozwoju nowych technologii . Z wielką niecierpliwością i ciekawością czekamy na tegoroczne zgłoszenia. Serdecznie zapraszamy do udziału w „Polskim Produkcie Przyszłości” – mówi Dariusz Brudowski, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

– Przed nami wyjątkowa, jubileuszowa edycja Polskiego Produktu Przyszłości. Jako NCBR co roku podkreślamy jak ważną rolę odegrał konkurs wskazując polskim przedsiębiorcom i naukowcom od tak wielu już lat ścieżkę do osiągania wspólnych sukcesów. Niejednokrotnie mogliśmy się przekonać, że Polacy myślą innowacyjnie i mają ambicje konkurować ze swoimi rozwiązaniami na zagranicznych rynkach. Dlatego po raz kolejny zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń autorów projektów, które już teraz napawają nas dumą. Chcemy pokazać je światu jako kolejne dowody na siłę i dynamiczny rozwój polskiej myśli technologicznej – zachęca dr Paweł Kuch, p.o. dyrektor NCBR.

Zgłoszone projekty oceniane będą według kryteriów: poziomu innowacyjności, przydatności cech lub funkcjonalności produktu dla jego użytkowników końcowych, potencjału rynkowego, poziomu zaawansowania prac nad produktem, strategii wprowadzenia produktu na rynek, a także jego wpływu na środowisko. Dodatkowo punktowane będą patenty i zgłoszenia patentowe.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie www.parp.gov.pl/konkursppp.

Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Konkurs jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (poddziałanie 2.4.1. inno_LAB - Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów).

logo_ppp

Pliki do pobrania

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 18.10.2022 16:12
Poprawiono: 18.10.2022 14:26
Modyfikujący: marek_rzewuski
Udostępniający: marek_rzewuski
Autor dokumentów: