Pomiń nawigację

29 listopada 2022

Sygnaliści w firmie – kim są i jak ich chronić? Rozmowa z ekspertem

Udostępnij

Czy wdrożenie procedur dotyczących sygnalistów może być korzystne dla firmy? Jakie są obowiązki pracodawców wynikające z dyrektywy o sygnalistach? Dlaczego warto uczyć pracowników, jak wygląda dobre zgłoszenie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań związanych z zagadnieniem sygnalistów znajdziecie w rozmowie Justyny Dżbik-Kluge z adwokatem Pawłem Sawickim, ekspertem specjalizującym się w prawie karnym gospodarczym i compliance.

Film szkoleniowy powstał w ramach projektu Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Chcesz się rozwijać, ale nie masz czasu na kurs? Posłuchaj innych rozmów z ekspertami, które zainspirują Cię do działania i wprowadzania zmian w Twojej firmie. Więcej…

Nagranie jest skierowane do osób zainteresowanych tematem whistleblowing’u i funkcjonowaniem tego procesu w firmie. W trakcie rozmowy zostały poruszone aspekty prawne, takie jak: kto może zostać sygnalistą, obowiązki podmiotów otrzymujących informację o nadużyciu, środki ochrony sygnalistów, odpowiedzialność karna. Omówione zostały rówież systemy zgłoszeń wewnętrznych i wyzwania stojące przed firmami w zakresie zapewnienia poufności zgłoszeń.

- Oczywiście ustawodawca pewne kwestie wymusza, narzuca firmom, (…) jednak od każdej firmy z osobna będzie zależało jak kwestię zgłaszania nieprawidłowości ureguluje u siebie. I mądre wdrożenie takiego systemu w danej organizacji będzie jej służyło. Po to jest to robione! – mówi Paweł Sawicki, szef działu prawa karnego i compliance w „Kancelarii Kopeć Zaborowski”, który ma bogate doświadczenie w realizacji projektów dotyczących wykrywania nadużyć i ich przeciwdziałaniu.

Zobacz rozmowę:

Zagadnienia poruszone podczas rozmowy:

 1. Kim jest sygnalista. Kto może zostać sygnalistą?
 2. Zakres przedmiotowy projektu ustawy o ochronie sygnalistów.
 3. Uprawnienia osób zgłaszających naruszenia i obowiązki podmiotów prawnych.
 4. Warunki objęcia sygnalistów ochroną.
 5. Środki ochrony sygnalistów.
 6. System zgłoszeń wewnętrznych i wyzwania firm przy zapewnieniu poufności zgłoszeń.
 7. Kiedy sygnalista może dokonać zgłoszenia zewnętrznego lub ujawnienia publicznego?
 8. Odpowiedzialność karna.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją, która jest dostępna na dole strony.

Wszystkich zainteresowanych tematyką zgłaszania nieprawidłowości w firmie zapraszamy również do przeczytania artykułu „Sygnaliści w kontekście ochrony danych osobowych”.


W Centrum Rozwoju MŚP znajdziesz więcej bezpłatnych materiałów:

 Zapraszamy do kontaktu. Nasz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pliki do pobrania

 • Prezentacja

  Sygnaliści w firmie – kim są i jak ich chronić?

 • Program

  Sygnaliści w firmie – kim są i jak ich chronić?

Zobacz więcej podobnych artykułów