Pomiń nawigację

18 września 2023

Nowy kurs Akademii PARP: „Compliance w MŚP”

Udostępnij

Compliance to system zapewnienia zgodności działania przedsiębiorstwa z przepisami prawa, zasadami etyki, standardami i zobowiązaniami. Porządkuje te zagadnienia w firmie, buduje do niej zaufanie i chroni przed ryzykiem błędów i odpowiedzialności. Zakres działań objętych systemem określa się indywidualnie. Zależy on od zakresu działalności przedsiębiorstwa i możliwych konsekwencji braku zgodności.  

Termin compliance pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 80. XX wieku, po serii nadużyć gospodarczych w dużych firmach, komisja powołana przez ówczesne władze USA zaleciła, aby przeciwdziałaniem korupcji zajmowały się nie tylko organy ścigania, ale i same korporacje. W dużych amerykańskich spółkach zaczęto wtedy wdrażać programy etyczne, opracowywać kodeksy etyki i powoływać doradców ds. etyki. W kolejnych latach okazało się, że zakres problemów jakimi przedsiębiorstwa powinny zapobiegać jest znacznie szerszy niż pierwotnie zakładano, m.in. przestępstwa księgowe, przeciwko środowisku, pranie pieniędzy czy łamanie obowiązujących sankcji.

Rola doradców ds. etyki poszerzała się. Stawali się powoli specjalistami ds. zapewnienia, że przedsiębiorstwo działa zgodnie z przepisami prawa oraz branżowymi standardami. „Zgodność” to po angielsku „compliance”. Stąd pochodzenie tego terminu.

 

W kursie „Compliance w MŚP” główną bohaterką jest Patrycja – trzydziestokilkuletnia właścicielka rodzinnej firmy transportowej Sprint. Interes, jak i smykałkę biznesową, odziedziczyła po ojcu – Sylwestrze. Patrycja przez lata obserwowała pracę ojca i sama nie stroniła od biznesu – stworzyła własną linię ekologicznych kosmetyków. Teraz naturalnie przejęła rodzinną schedę i rolę właścicielki Sprinta. Jako osoba interesująca się wiedzą z pogranicza prawa, etyki i psychologii natychmiast zauważyła potrzebę zatrudnienia w firmie compliance officera, aby lepiej zadbać o zgodność działań biznesowych z prawem. W tej roli występować będzie Krzysztof, z zawodu radca prawny.

Od pierwszych lekcji uczestnik kursu będzie przyglądać się początkom działalności Patrycji w roli właścicielki firmy. Młodą przedsiębiorczynię będzie wspierać Krzysztof – jako ekspert compliance, a także Sylwester – jako doświadczony przedsiębiorca.

Dzięki udziałowi w kursie „Compliance w MŚP” dowiesz się:

  • czym jest „compliance” i jak go wdrożyć?
  • jak „compliance” pomaga prowadzić biznes zgodnie z przepisami i standardami?
  • w jaki sposób „compliance” pomaga chronić kierownictwo i firmę przed odpowiedzialnością prawną?

Kurs został opublikowany 18.09.23 na platformie edukacyjnej Akademii PARP. Odwiedź podstronę nowego kursu, aby dowiedzieć się więcej – kliknij tutaj.

Zapraszamy do śledzenia strony Akademii PARP, na której będziemy informować o premierach kolejnych kursów. Wejdź na stronę główną Akademii PARP i zapisz się już dziś na wybrane kursy e-learningowe! Nasza oferta jest całkowicie bezpłatna.

Ukończenie każdego z kursów online daje możliwość uzyskania certyfikatu bez wychodzenia z domu.