Pomiń nawigację

6 października 2023 r.

Branża motoryzacji i elektromobilności w pigułce – PARP zaprasza na premierę nowego raportu!

Według danych GUS-u w 2022 r. w branży zarejestrowanych było 152,8 tys. przedsiębiorstw, zatrudniających ponad 175 tys. osób. Jakie kompetencje wśród tej rzeszy pracowników są obecnie kluczowe, a jakie będą wkrótce pożądane przez pracodawców? W jakim kierunku będzie rozwijała się branża motoryzacyjna? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), który zostanie opublikowany 19 października podczas spotkania z cyklu #SpotkaniaBranżowe. Zapraszamy!

– Branża motoryzacyjna jest bardzo podatna na czynniki zewnętrzne, a obserwowane w ostatnich latach nasilenie trendów technologicznych i środowiskowych sprawia, że zmiany w sektorze następują zdecydowanie szybciej niż kiedykolwiek w historii – mówi Robert Zakrzewski, ekspert z Departamentu Analiz i Strategii.

W drugiej edycji raportu, obok znanych już trendów mających wpływ na branżę, związanych m.in. z elektryfikacją sektora, robotyzacją i automatyzacją procesów produkcyjnych czy rosnącym „osieciowaniem” pojazdów, wymieniono dwa nowe kierunki: wzrost zainteresowania modernizacją samochodów używanych oraz większe znaczenie tzw. zrównoważonej mobilności miejskiej. Jej głównym wyróżnikiem jest wyższość komunikacji zbiorowej nad indywidualnym transportem samochodowym, co z kolei przekłada się na wzmożone zapotrzebowanie na niskoemisyjne autobusy.

Jakie kompetencje są poszukiwane?

Obecnie obserwowany jest wzrost znaczenia wiedzy i umiejętności dotyczących napędów elektrycznych, co wiąże się z prężnym rozwojem elektryfikacji. Coraz istotniejsze są kwalifikacje z zakresu elektromechaniki, mechatroniki. Ważne będą kompetencje pozwalające na tworzenie innowacyjnych rozwiązań na etapie projektowania i produkcji. Niezbędne jest łączenie wiedzy z zakresu motoryzacji z wiedzą IT, prawną i dotyczącą ochrony środowiska. Wśród kompetencji miękkich szczególnie istotna będzie kreatywność i umiejętność pracy w zespołach interdyscyplinarnych.

Zatrudnienie w branży jest stabilne

Ustabilizowanie sytuacji po pandemii Covid-19 oraz braki kadrowe związane z odejściem pracowników przyczyniły się do częstszego poszukiwania pracowników (wzrost z 12% do 19% względem I edycji badania). Znalezienie odpowiednich specjalistów jest wyzwaniem dla pracodawców. Aż 72% firm, które poszukiwały pracowników w 2022 r., napotkało na trudności w tym zakresie. Związane były one głównie z wyższymi oczekiwaniami finansowymi oraz niewystarczającymi umiejętnościami kandydatów.

Zatrudnienie w branży utrzymuje się na stabilnym poziomie. Zdecydowana większość przedsiębiorców deklarowała utrzymanie bieżącego poziomu zatrudnienia w okresie najbliższych 12 miesięcy (84%). W perspektywie trzech lat pracodawcy przewidują wzrost zatrudnienia przede wszystkim mechaników pojazdów samochodowych (23%) oraz techników serwisowych/elektryków (20%).

Braki kadrowe w branży tylko w niewielkim stopniu są wypełniane poprzez pracę cudzoziemców. Głównymi barierami zatrudniania obcokrajowców są brak znajomości języka polskiego, niewystarczające kompetencje oraz wydłużone procesy administracyjne.

Wkrótce premiera raportu

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza na premierę raportu, która odbędzie się 19 października o godzinie 10.00 podczas spotkania z cyklu #SpotkaniaBranżowe. Zaproszeni eksperci będą dyskutować m.in. nad takimi kwestiami, jak: trendy i wyzwania w sektorze, zapotrzebowanie na pracowników i kompetencje w świetle zachodzących zmian oraz kierunki rozwoju w branży motoryzacji i elektromobilności.

Wydarzenie jest bezpłatne i odbędzie się w formule online. Więcej informacji na temat webinarium można przeczytać na stronie PARP.

Pliki do pobrania

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 06.10.2023 11:12
Poprawiono: 06.10.2023 09:14
Modyfikujący: marek_rzewuski
Udostępniający: marek_rzewuski
Autor dokumentów: