Pomiń nawigację

23 października 2023

Nowy kurs Akademii PARP: „Gospodarka obiegu zamkniętego w MŚP”

Udostępnij

Gospodarka o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów. W praktyce oznacza to ograniczenie odpadów do minimum. Kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce i odpady, które z niego pochodzą, powinny zostać w gospodarce, dzięki recyklingowi. Można je z powodzeniem wykorzystać ponownie, tworząc w ten sposób dodatkową wartość.

W opozycji do tego podejścia, stoi tradycyjny, linearny model ekonomiczny, który z jednej strony opiera się na dużych ilościach tanich i łatwo dostępnych materiałów i energii, a z drugiej na ekstensywnym wykorzystaniu zasobów naturalnych. Jednocześnie elementem tego modelu jest także tzw. "planowana zużywalność", czyli projektowanie produktów w taki sposób, żeby po określonym czasie przestały działać.

O tym jak koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego w coraz większym stopniu będzie wpływała na funkcjonowanie przedsiębiorstw oraz jak ją wdrożyć i wykorzystać w bieżącej działalności firmy dowiecie się z najnowszego kursu Akademii PARP „Gospodarka obiegu zamkniętego w MŚP”.

 

W kursie głównymi bohaterami są Talika i Konrad. Małżeństwo prowadzące firmę szkoleniowo-konsultingową w obszarze wdrażania założeń zielonej transformacji i Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Ich misją jest tłumaczenie założeń gospodarki cyrkularnej, pomoc w tworzeniu strategii, dzielenie się dobrymi praktykami i pokazywanie, jak wdrażać w życie prośrodowiskowe rozwiązania w firmach.

W kursie będziemy obserwować, jak Talika i Konrad przekazują wiedzę na temat gospodarki o obiegu zamkniętym przedsiębiorcom z różnych branż, przygotowują się do warsztatów z dziećmi i młodzieżą, a także stosują zasady ekologii w życiu codziennym.

Dzięki udziałowi w kursie „Gospodarka obiegu zamkniętego w MŚP” dowiesz się:

  • czym jest gospodarka w obiegu zamkniętym oraz przyczyny jej wprowadzenia,
  • jakie są typowe obowiązki sektora MŚP w GOZ,
  • czym jest rozszerzona odpowiedzialność producenta,
  • jak wprowadzić GOZ w swoim przedsiębiorstwie.

Kurs został udostępniony 23 października na platformie edukacyjnej Akademii PARP. Odwiedź podstronę nowego kursu, aby dowiedzieć się więcej – kliknij tutaj.

Zapraszamy do śledzenia strony Akademii PARP, na której będziemy informować o premierach kolejnych kursów. Wejdź na stronę główną Akademii PARP i zapisz się już dziś na wybrane kursy e-learningowe! Nasza oferta jest całkowicie bezpłatna.

Ukończenie każdego z kursów online daje możliwość uzyskania certyfikatu bez wychodzenia z domu.