Pomiń nawigację

Nowe produkty i inwestycje

Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych celem zaoferowania materiałów tekstylnych o nowych lepszych właściwościach wizualnych i użytkowych

Beneficjent

ZAKŁAD WŁÓKIENNICZY BILIŃSKI SPÓŁKA JAWNA

Wartość projektu

31 205 100,00 PLN

Wartość dofinansowania

11 162 800,00 PLN

Program operacyjny

Inteligentny rozwój

Działanie

Badania na rynek

Opis projektu

Zakład włókienniczy Biliński Sp.j. jest jednym z największych przedsiębiorstw w Europie, świadczących usługi uszlachetniania tekstyliów. Firma reprezentuje najwyższy poziom kompleksowego wykańczania dzianin i tkanin - w ramach oferty Zakładu znajdziemy m.in. takie usługi jak barwienie, bielenie, pranie, drapanie, strzyżenie, tamblowanie czy druk cyfrowy.

Celem głównym niniejszego projektu było wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, przeprowadzonych wcześniej przez Zakład Włókienniczy w zakresie modyfikacji struktury włókien celulozowych w wykańczanych tekstyliach.

Realizacja celu umożliwiła wprowadzenie ulepszonej usługi na rynek krajowy i europejski. Opracowano nową technologię dla włókien celulozowych (bawełna, wiskoza), dzięki której uzyskujemy nowe właściwości wizualne i użytkowe wyrobu.

Tekstylia wykonane ze zmodyfikowanych włókien celulozowych charakteryzują się m.in. zwiększonym współczynnikiem sorpcji (pełniejszą głębią koloru), zredukowanym stopniem pilingu oraz utrzymaniem bardzo niskiego poziomu kurczliwości. To wreszcie miękki i lejący chwyt z subtelnym połyskiem.

Dzięki wdrożeniu rozwiązania znacznie poprawił się komfort użytkowania produktu. Wyroby są łatwiejsze w konserwacji i mniej gniotliwe, co istotnie wpływa na zadowolenie ostatecznych odbiorców na rynku.W związku z realizacją projektu zainwestowano w niezbędne narzędzia. Zakupiono maszynę merceryzująco-bielącą, suszarko-stabilizatory, powlekarkę do dzianin, tambler szerokościowy, maszynę kompaktorująco-sanforyzującą, kalander frykcyjny oraz aparaty barwiarskie różnego typu. W ramach działań skupiono się na rozwiązaniach możliwie przyjaznych środowisku.

  • Nazwa Programu Operacyjnego: Inteligentny Rozwój
  • Nazwa poddziałania: 3.2.1. Badania na rynek
  • Nazwa projektu: Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych celem zaoferowania materiałów tekstylnych o nowych lepszych właściwościach wizualnych i użytkowych
  • Nazwa beneficjenta: ZAKŁAD WŁÓKIENNICZY BILIŃSKI SPÓŁKA JAWNA
  • Wartość projektu: 31 205 100,00 zł
  • Wartość dofinansowania: 11 162 800,00 zł