Pomiń nawigację
PARP Grupa PFR - powrót do strony głównej

Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Pomagamy w rozwoju kompetencji i finansowaniu firmy

Aktualności

Spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców w Mrągowie

7 czerwca 2023

Spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców w Mrągowie

4 urodziny Akademii PARP

6 czerwca 2023

4 urodziny Akademii PARP

MŁODZI MAJĄ GŁOS, czyli FORUM GEN.PL jako przestrzeń do rozmów młodych o tym, co ważne

5 czerwca 2023

MŁODZI MAJĄ GŁOS, czyli FORUM GEN.PL jako przestrzeń do rozmów młodych o tym, co ważne

Przepis na sukces: wdrożenie strategii wzorniczej

5 czerwca 2023

Przepis na sukces: wdrożenie strategii wzorniczej

Światowy Dzień Roweru. Polskie miasta dbają o infrastrukturę dla rowerzystów

3 czerwca 2023

Światowy Dzień Roweru. Polskie miasta dbają o infrastrukturę dla rowerzystów

10 czerwca 2015 r.

Innowacja, pasja i odwaga – podsumowanie XV Forum Edukacyjnego MSP

Po zakończeniu XV Forum Edukacyjnego dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które odbyło się w dniach 8-9 czerwca na Stadionie Narodowym, możemy śmiało powiedzieć, że drogą do sukcesu organizacji jest innowacja, kreatywność i odwaga.

Pierwszy dzień Forum był szansą na pogłębienie wiedzy na temat działań wdrażanych przez PARP w ramach programów operacyjnych. Drugiego dnia mogliśmy wybierać z bogatej propozycji m.in. ciekawych prelekcji, case studies, rozmów z ekspertami, prezentacjami w formule PECHA KUCHA.

W poszukiwaniu fioletowej krowy

Wtorkowa agenda rozpoczęła się intensywnie - jedną z pierwszych prelekcji było pobudzające kreatywne myślenie, spotkanie prowadzone przez Roberta Kozielskiego z firmy Questus, a jednocześnie wykładowcy Uniwersytetu Łódzkiego. Co łączy fioletową krowę, błękitny ocean i czarnego łabędzia? Otóż… łączy je tańczący niedźwiedź. Brzmi absurdalnie? Podpowiedź ukryta jest w filmie: https://www.youtube.com/watch?v=Ahg6qcgoay4

Dobra kawa przed wystąpieniem pana Roberta pomogła wskoczyć na ten poziom abstrakcji i rozwikłać wskazówki, dzięki którym nasza organizacja może stać się unikalna, dostrzec wyjątkowość i możliwości, tam, gdzie ich pozornie nie ma, gdzie ich nie szukamy. Jaki jest sekret sukcesu? Warto odrzucić tradycyjne podejście, stawiać się w nowych, nietypowych sytuacjach, mieć oczy otwarte i być gotowym na zaskoczenie, zaufać swojej intuicji i mieć odwagę, aby wcielać w życie nawet te najbardziej szalone pomysły.

Za prelegentem polecamy literaturę:

  • Fioletowa Krowa. Zmień się i bądź rozpoznawalny, autor: Seth Godin
  • Strategia błękitnego oceanu, autor: Mauborgne Renee
  • Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń, autor: Taleb Nassim Nicholas

Pasja, odwaga i wiara – receptą na sukces

Z pewnością Bartek Leśniewski, współzałożyciel firmy Good Looking Studio, zgodziłby się z powyższymi radami. W rozmowie z Agatą Białkowską-Samul, redaktorką portalu osobyzasoby.pl, przyznał, że na samym początku działania jego firmy nikt nie wierzył w powodzenie tego pomysłu. Sami współwłaściciele natomiast byli przekonani, że możliwe jest połączenie pasji ze sposobem na zarabianie na życie. Wbrew opiniom bliskich, słuchając jedynie swojej intuicji, bez wiedzy na temat budowania organizacji stworzyli, w tej chwili drugą największą na świecie, firmę ręcznie malującą wielkoformatowe reklamy. Dzięki uczestnictwu w projekcie Planowania strategicznego w MMSP, realizowanemu przez PARP, grupa chłopaków, która nie miała ani doświadczenia w biznesie, ani wiedzy dotyczącej zarządzaniem przedsiębiorstwem, stworzyła plan strategii, który następnie punkt po punkcie został wcielany w życie. Teraz koledzy znający się z liceum, którzy na strychu (tym razem na strychu, a nie w garażu) zakładali firmę, stali się organizacją, która zatrudnia ponad 40 osób i otwiera właśnie drugie biuro w Szwajcarii. Bartek Leśniewski zapewnia, że warto mieć marzenia i z odwagą dążyć do ich realizacji. I że również warto poświęcić 20% swojego czasu na planowanie strategiczne.

Szyty na miarę kandydat będzie się siepał

Ważnym, ciekawym, bogatym w dzielenie się doświadczeniem i obserwacjami był panel dyskusyjny: Przyszłość oparta na współpracy. Czy biznes potrzebuje edukacji? Panel moderowany był przez Monikę Dawid-Sawicką, ekspertkę PARP oraz Pawła Czuryło z Rzeczpospolitej. W panelu udział wzięli: Jacek Kwieciński - Dyrektor Personalny/Członek Zarządu w Pratt&Whitney Kalisz Sp. z o.o.; Beata Stola - Dyrektor ds. Polityki Personalnej Europy Środkowej i Wschodniej Liberty Global, Członek Zarządu w UPC Polska Sp. z o.o.; Beata Wróblewska–Mazurkiewicz – Dyrektor HR na Polskę i Region Europy Środkowej, Afryki i Środkowego Wschodu, ORACLE; Karol Szufladowicz – Współzałożyciel i partner zarządzający Good Looking Studio; Renata Wiśniewska – VP Chief Talent Officer w Grupie Wirtualna Polska; Anna Borzeszkowska - Legal Head of Poland, Managing Director, Flugger sp. z o.o.

Praktycznie wspólną dla wszystkich panelistów konkluzją była ocena, że to, czego pracodawcy oczekują od absolwentów uczelni wyższych to otwartość, umiejętność pracy w zespole, elastyczność, gotowość do uczenia się nowych rzeczy. Umiejętności merytoryczne? Techniczne? Jak powiedziała Beata Stola: Trudno oczekiwać czegoś konkretnego od uczelni. Każdy sektor i każda branża ma inne oczekiwania oraz innych kompetencji poszukuje. Biznesu uczy się przez praktykę. Anna Borzeszkowska dodała, że biznes potrzebuje edukacji, a edukacja jeszcze bardziej potrzebuje biznesu. Wciąż mało praktyków biznesu trafia do edukacji.

Być może więcej praktyków trafiałoby do edukacji, gdyby powszechniejsza była ścisła współpraca firm z uczelniami i technikami poprzez dedykowane kierunki, czy kształcenie specyficznych technicznych umiejętności?

Emocje wśród panelistów wzbudziło pytanie o pracownika szytego na miarę. Okazuje się, że… nie jest on obiektem zainteresowania organizacji. Beata Stola stwierdziła, że ani nie chce szyć na miarę pracowników, ani sama nie chciała by zostać uszyta, bo to co jest istotnej dla niej – to różnorodność wśród osób tworzących firmę. To zaś, co powinno być uszyte na miarę to standardy i procesy, które zapewnią organizacji sprawne działanie oraz rzetelne określenie kompetencji potrzebnych w danym momencie w firmie.

A kandydat uszyty na miarę nie sprawdzi się, Anna Borzeszkowska powiedziała, że będzie „siepał się i pruł”. Organizacje nieustannie się zmieniają, uszyty na miarę kandydat może za moment nie pasować, ważne, żeby potrafił przechodzić przez zmiany i rozwijać się razem z firmą.

Wszak zmiana jest nieodłączną częścią rozwoju organizacji. Co więcej – jest również drogą do ukształtowania odpowiedzialnych pracowników. Swoim doświadczeniem w tej kwestii dzieliła się podczas swojego wystąpienia Jolanta Ciszewicz z Shell Polska. Shell jako organizacja co roku przechodzi zmiany strukturalne i angażuje do tego swoich pracowników, dają im możliwość mobilności między działami, uczenia się nowych kompetencji, przebranżowienia w ramach organizacji czy nawet zmiany kraju zamieszkania. Żeby przez nieustanne zmiany przechodzić z sukcesem niezbędna jest znakomita komunikacja, dużo szacunku wobec pracowników (co wiąże się z angażowaniem ich w proces wdrażania zmiany i dużo wcześniejsze przygotowanie na zmianę roli w organizacji), ze strony zaś pracownika Shell oczekuje elastyczności i proaktywności w budowaniu swojej ścieżki kariery.

Potrzeby i wartości – jak wybierać dojrzałych u progu deficytu liderów

„To ludzie ożywiają maszyny”, od tego stwierdzenia swoje wystąpienie rozpoczęła Katarzyna Kuciel z TMS Consulting, poruszyła ona temat pozyskiwania odpowiednich i cennych liderów do organizacji. To ludzie są naszym największym kapitałem, to im powinniśmy poświęcić jak najwięcej uwagi. W dzisiejszych czasach, w których z jednej strony wszystko jest możliwe, ale też wszystko podlega ciągłym zmianom, tylko dzięki odpowiednim osobom, na stanowiskach liderów, nasze organizacje są w stanie osiągnąć sukces. Co jest najważniejsze? Co składa się na markę lidera? Otóż, dobierając lidera do organizacji powinniśmy zwrócić uwagę na 4 aspekty: jego ekspertyzę (umiejętności, wiedzę), wartości (jakimi wartościami kieruje się w życiu, czy są one spójne z wartościami naszej organizacji - tylko wtedy będziemy mówić wspólnym językiem), kompetencje przywódcze (umiejętność nawiązywania relacji i komunikacji z ludźmi) i wpływ (czy nasz lider jest znany w branży jaką reprezentuje, jakie są jego poglądy, czy występuje na konferencjach itd.). Obecnie liderzy, aby zmierzyć się z wyzwaniami przyszłości, które na nich czekają, powinni posiadać „kompetencje przyszłości”, wśród których najważniejsze jest przywództwo i umiejętność budowania relacji z ludźmi, zręczność w nabywaniu wiedzy (głód wiedzy, umiejętność uczenia się, bycia otwartym na wyzwania, umiejętność dokonywania samooceny, samoanalizy, otwartość na feedback), zarządzanie złożonością i ambicja.

Grywalizacja w praktyce, jak ją wykorzystać w MMSP

O innowacyjnych przedsiębiorstwach opowiedziała podczas niesamowicie inspirującego wystąpienia Renata Wiśniewska z Wirtualnej Polski. W 1989 roku M. Porter wyznaczył przewagi konkurencyjne, które miały być wyznacznikiem sukcesy organizacji, były wśród nich: wysoka bariera wejścia, unikalny produkt, mała siła przetargowa nabywców, mała siła przetargowa dostawców, rywalizacja między konkurencją. Co ciekawe, okazało się, że po 1989 roku, największe firmy, nie mogły liczyć na żadną z wymienionych przez niego przewag. Powstawały one spontanicznie, w garażach – w dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe! Na sukces organizacji wpływają czynniki zewnętrzne (technologie, klienci, konkurencja) i wewnętrzne (proces, produkty, usługi). Aby osiągnąć sukces musimy być otwarci na zmiany w organizacji, w zespole. Co ważne nasi ludzie też się zmieniają, obecnie pracownicy pytani o oczekiwania, wymieniają: autonomię, zaufanie, kompatybilne kompetencje (poczucie, że rozumiem cele, które się przede mną stawia, są one dobrane do moich możliwości, umiejętności, mam poczucie, że mogę osiągnąć mistrzostwo wykonując swoje obowiązki), istotność (to, co robię jest istotne dla organizacji), transparentne zasady wynagradzania (sprawiedliwe). Obecnie pracownicy oczekują również, że firma będzie się kierowała wartościami, że nie będą one tylko pustymi sloganami, ale żywymi zasadami, które obowiązują w danej organizacji. Poza tymi aspektami, niezwykle ważnym elementem w pracy jest „fun”. Ludzie chcą nie tylko pracować, chcą się w pracy dobrze bawić. Jest to możliwe w innowacyjnych firmach, w dzisiejszych czasach tylko odwaga, otwartość na zmiany są w stanie zapewnić nam sukces. Renata Wiśniewska, wskazała na kilka przykładów grywalizacji, czyli wykorzystania mechanizmu gier fabularnych czy komputerowych dla modyfikacji zachowań ludzi.

Inspiracja!

Klaudia Tolman, Ryślicielka, jak sama siebie nazywa, pobudzała naszą wyobraźnię pokazując jak rysowanie, nawet bez wyjątkowego talentu, może okazać się pomocne w tworzeniu instrukcji, procedur, komunikacji, tworzeniu notatek ze spotkania, a nawet… rekrutacji! Dlaczego to działa? Psychologia poznawcza nazywa to koncepcją podwójnego kodowania, czyli jako ludzie kodujemy informacje dwoma niezależnymi kanałami: werbalnym (przekaz ustny albo czytany tekst) oraz wizualnym. Czyli – trenerzy, osoby prezentujące – podczas wystąpień WARTO równocześnie wykorzystywać flipchart i rysować, rysować, rysować. A notującym Ryślicielka poleca – bazgranie w trakcie słuchania. Dowiadujemy się, że Badania opublikowane niedawno w Wall Street Journal  (“The Power of the Doodle: Improve Your Focus and Memory”, 29.07.2014) dowodzą, że nawet pozornie bezmyślne rysowanie, bazgranie, niekonieczne związane ze słuchaną treścią poprawia koncentrację, a także umiejętność uczenia się i zapamiętywania nowych informacji. Kiedy wykonujemy takie bazgroły, pamiętamy prawie 30% więcej z takiego wystąpienia, prezentacji, spotkania. Dlatego ważne jest korzystanie z ilustracji, grafiki. Oczywiście, z umiarem.

A jak jeszcze można wykorzystać rysunek na potrzeby HR? Warto przeprowadzić ćwiczenie (być może w ramach warsztatów podczas wyjazdu integracyjnego) i poprosić pracowników organizacji o narysowanie tego, jak funkcjonuje firma. A następnym zadaniem byłoby wykonanie rysunku przedstawiającego to, jakby mogła funkcjonować. Często w rysunkach pojawiają się obserwacje, emocje, wrażenia, które pewnie nie pojawiłyby się, gdybyśmy po prostu zadali podczas rozmowy to samo pytania. Warto spróbować!

To tylko niektóre z wielu odbywających się podczas II dnia Forum MSP wystąpień. XV

Forum MSP dawało dużą dawką inspiracji do poszukiwania nowych rozwiązań, możliwością zaczerpnięcia z doświadczenia i dobrych praktyk wykorzystywanych w większych organizacjach. Kolejne już za rok!

Zobacz fotogalerię (link)

Opublikowano: 10.06.2015 18:15
Poprawiono: 10.06.2015 17:47
Modyfikujący: 
Udostępniający: 
Autor dokumentów: Aneta Zielińska-Sroka

Współpraca Przedsiębiorstw

Chcę nawiązać współpracę

Znajdź partnerów i połącz swój biznes z innymi firmami i instytucjami, w kraju i za granicą. Sprawdź co możesz zyskać i poznaj efekty współpracy przedsiębiorstw.