Pomiń nawigację

19 czerwca 2019 r.

20 miast i prawie 2 tys. przedsiębiorców – zakończył się cykl konferencji „Prawo do Przedsiębiorczości”

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości zrealizowało drugą edycję spotkań dla przedsiębiorców „Prawo do Przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. Za nami 20 konferencji w największych miastach w Polsce. Spotkania prawie 2 tys. przedsiębiorców, kilkudziesięciu prelegentów i ekspertów z 14 instytucji państwowych. Setki rozmów oraz tysiące pytań i odpowiedzi podczas prezentacji i indywidualnych konsultacji – wszystko o ułatwieniach dla firm.

Na przełomie maja i czerwca br. w 20 największych miastach Polski odbyły się konferencje na temat probiznesowych zmian w prawie. –  Podczas spotkań z przedsiębiorcami rozmawialiśmy o setkach zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie. Zależy nam, żeby przedsiębiorcy z nich korzystali. Spotkania były także dobrą okazją do zapowiedzi kolejnych korzystnych rozwiązań, które znajdują się już na ostatniej legislacyjnej prostej – zaznaczała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Od pierwszych spotkań, 14 maja w Olsztynie i Poznaniu, po konferencję w Opolu zamykającą cykl 17 czerwca kilkudziesięciu ekspertów pokonało ok. 8 400 km, by informować i dzielić się wiedzą z przedsiębiorcami. A tych tegoroczne „Prawo do przedsiębiorczości” zgromadziło łącznie prawie 2 tys. Rekordowe pod względem frekwencji było spotkanie w Warszawie, w którym wzięło udział ponad 180 przedsiębiorców.

Uczestnicy konferencji mogli się dowiedzieć, jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, Mały ZUS, ustawę o zarządzie sukcesyjnym i wiele innych probiznesowych rozwiązań. Mieli okazję poznać plany Rady Ministrów związane z kolejnymi ułatwieniami w przepisach, które dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą. Duże zainteresowanie budził „Pakiet Przyjazne Prawo”. Projekt przewiduje m.in. ochronę konsumencką, czyli prawo do reklamacji dla przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG czy ułatwienia dla rzemiosła - umożliwienie zakładania spółek, bez utraty statusu rzemieślnika.

„Pakiet Przyjazne Prawo” to przekrojowy zestaw ponad 70 ułatwień dla biznesu. Wśród nich m.in. prawo do błędu przez pierwszy rok działalności dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. W przypadku pomyłki będą ostrzegani, a nie od razu karani – obrazowała kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców minister Emilewicz.

Jednym z najważniejszych celów konferencji było umożliwienie właścicielom firm i przyszłym przedsiębiorcom bezpośrednich rozmów z ekspertami przygotowującymi te zapisy w ministerstwach oraz przedstawicielami instytucji rozwoju. Podczas każdej konferencji dostępne były również strefy informacyjne, w których organizatorzy i partnerzy cyklu udzielali indywidualnych konsultacji. Przedsiębiorcy mogli uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania i wątpliwości związane z prowadzeniem biznesu.

Podczas spotkań rozmawiamy o tym, jakie zmiany zostały wprowadzone do tej pory oraz jakie zmiany jeszcze nas czekają. Ale nie chcemy, by słyszany był tylko głos twórców przepisów. Chcemy rozmawiać z przedsiębiorcami – mówiła w Warszawie Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przedstawiciele PARP odpowiadali na pytania związane z ofertą wsparcia polskich przedsiębiorstw z funduszy unijnych oraz usługami Centrum Rozwoju MŚP. Eksperci skupiali się na przedstawianiu praktycznych aspektów dotychczasowych reform. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. Eksperci ZUS byli do dyspozycji we wszelkich kwestiach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Na wątpliwości przedsiębiorców dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych odpowiadali przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju.

-----------------
Partnerami strategicznymi tegorocznego cyklu byli Bank Gospodarstwa Krajowego i PKO Bank Polski. W akcję zaangażowało się również Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, sieć Enterprise Europe Network, Urząd Zamówień Publicznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Więcej informacji: www.prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl.

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 19.06.2019 16:14
Poprawiono: 01.08.2019 12:32
Modyfikujący: Konrad Zdanowski
Udostępniający: dawid_cybulski
Autor dokumentów: