Pomiń nawigację

20 kwietnia 2020 r.

Czas na e-learning. Poszerzaj horyzonty z Akademią PARP

Rynek technologii edukacyjnych w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. E-learning to wygodny i łatwy dostęp do wiedzy, niezależnie od miejsca i czasu. W kontekście biznesu duże znaczenie ma większa efektywność szkoleń, możliwość śledzenia postępów kursanta, i co ważne, niższe koszty. E-learning jest też często jedyną możliwością zdobywania wiedzy dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Do e-learningowego boomu przyczyniają się: postępująca cyfryzacja życia publicznego, większa mobilność i elastyczność społeczeństw oraz szybki rozwój i powszechny dostęp do nowoczesnych technologii. Poważnym impulsem rozwoju nauki przez internet będzie też zapewne pandemia koronawirusa, która spowodowała, że wiele osób zyskało wolny czas, a konieczność izolacji kieruje naszą aktywność w stronę światowej sieci.

Trudno wyobrazić sobie lepszy czas dla e-learningu. Widać to chociażby po dużym wzroście zainteresowania Akademią PARP – interaktywną platformą szkoleniową, którą prowadzimy już od kilkunastu lat. W okresie pandemii odnotowaliśmy 3-krotny wzrost zainteresowania szkoleniami e-learningowymi. Choć warto wspomnieć, że nasze e-kursy już wcześniej były bardzo popularne. W styczniu br. licznik zapisów przekroczył 20 tys. – na koniec marca pokazywał już ponad 32 tys.

Akademia PARP to stale rozwijany projekt. Jej obecna oferta to 17 kursów z obszarów: prawa, marketingu, zarządzania, finansów oraz doskonalenia kompetencji miękkich. 

Szkolenia kierowane są – z jednej strony – do ludzi, którzy działają lub chcieliby zacząć działać na własny rachunek – z drugiej do osób, chcących zwiększać swoją wartość na rynku pracy oraz przedsiębiorców, którzy chcą podnosić kompetencje pracowników. Dlatego, po pomyślnym ukończeniu każdego z kursów, uczestnicy mają możliwość pobrania certyfikatu. Do tej pory wydaliśmy ponad 12 tys. takich poświadczeń. Uczestnictwo w kursach Akademii jest przy tym bezpłatne.

Akademia PARP to narzędzie nowoczesne i intuicyjne w obsłudze. Aby korzystać z e-kursów Akademii wystarczy założyć konto użytkownika i zalogować się na stronie internetowej Akademii. Kursy pogrupowane są w pięciu kategoriach. Przed wybraniem kursu użytkownik może zapoznać się z jego programem, oczekiwanymi efektami i wskazówkami przydatnymi w realizacji szkolenia. Może także dowiedzieć się, jak kurs jest oceniany przez innych użytkowników serwisu oraz ile czasu trzeba poświęcić na jego ukończenie (średnio jest to ok. 4 godzin). Kursy podzielone są na etapy, więc uczestnicy mogą dostosować naukę do swojego kalendarza.

Infografika

fot. infografika przedstawiająca najważniejsze dane dotyczące Akademii PARP

Naszym priorytetem jest poziom oferowanych szkoleń. Autorami kursów są eksperci z dużą wiedzą i doświadczeniem. Spotkaliśmy się z wieloma życzliwymi opiniami na temat naszej platformy i jakości prowadzonych kursów. Średnia nota oceny to 4,7 na 5 punktów. Dlatego z czystym sumieniem możemy polecić każdy z kursów dostępnych w Akademii. Poza najpopularniejszymi – tj. „Jak założyć własną firmę” „Media społecznościowe w biznesie” oraz „Ochrona danych osobowych dla MŚP (RODO)” – warto zwrócić uwagę na bardzo wysoko oceniane kursy, np. „E‑commerce i marketing internetowy” czy „Podatkowa księga przychodów i rozchodów”. W naszej ofercie mamy też kursy „miękkie” których celem jest rozwój kompetencji menadżerskich i osobistych, przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Ekipa naszej Akademii pracuje pełną parą. Wkrótce uruchomimy kolejne kursy e-learningowe. Również takie, które dostarczą firmom narzędzie pozwalające przetrwać trudne czasy i zaadaptować się do zmieniających warunków rynkowych.

Oferta szkoleniowa PARP jest naprawdę bogata. Wystarczy zajrzeć choćby do Bazy Usług Rozwojowych, którą administruje Agencja. Na naszym kanale YouTube mamy z kolei kilkadziesiąt wykładów internetowych, zapisów webinariów i filmów szkoleniowych. Cała nasza oferta szkoleniowa została zebrana w ramach Centrum Rozwoju MŚP, do którego wirtualne wejście stanowi strona www.parp.gov.pl.

Warto dobrze wykorzystać ten trudny czas na poszerzanie horyzontów i otwieranie nowych możliwości w biznesie i pracy.

E-nauka ma oczywiście swoje wady – nowoczesny e-learning wymaga np. stałego łącza internetowego, odpowiedniego sprzętu, biegłości w poruszaniu się w cyfrowym środowisku i większej samodyscypliny. Jednak zalety tej formy nauczania przeważają, a część niedogodności w krótkim czasie mogą zniwelować nowe technologie. Nasi eksperci zajmujący się e-learningiem chętnie pomogą wszystkim w pokonaniu tych technicznych wyzwań.

Michał Polański, dyrektor Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości PARP, koordynator „Akademii PARP”.

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 20.04.2020 16:35
Poprawiono: 20.04.2020 15:05
Modyfikujący: Eryk Rutkowski
Udostępniający: Eryk Rutkowski
Autor dokumentów: