Pomiń nawigację

16 grudnia 2021 r.

Fundusze Norweskie wspierają inicjatywy istotne społecznie

Polska i Norwegia stale zacieśniają współpracę gospodarczą. Nasz kraj został wsparty programem finansowym, dzięki któremu rodzime firmy mają szanse wprowadzać innowacyjne produkty. Projekty objęte dofinansowaniem skupiają się na ochronie środowiska oraz ułatwianiu funkcjonowania w codziennym życiu osobom z wrażliwych grup społecznych.

Norweski Mechanizm Finansowy to bezzwrotna pomoc finansowa przyznawana przez Norwegię państwom, które dołączyły do Unii Europejskiej (UE) od 2004 r. To wkład skandynawskiego kraju w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Dzięki oferowanemu wsparciu Norwegia ma dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie należy do wspólnoty. Dofinansowanie może zostać przeznaczone na opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii i produktów. Pomoc jest dedykowana mikro, małym i średnim firmom działającym i realizującym projekty na terenie naszego kraju. Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich, wiele firm skorzystało już z tej formy pomocy.

Technologie poprawiające jakość życia

Jednym z beneficjentów Funduszy Norweskich jest Fundacja Rozwoju Warmii i Mazury, która otrzymała niemal 300 tys. euro dofinansowania. Organizacja stworzy Ponadpokoleniowe Centrum Rehabilitacyjno-Dydaktyczne, które będzie oferować wsparcie psychologiczne oraz działania dydaktyczne przeznaczone przede wszystkim dla dzieci i młodzieży ze schorzeniami neurologicznymi, psychicznymi oraz dysfunkcjami integracji sensorycznej. Projekt zawiera również elementy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu wśród osób starszych. W planach jest stworzenie szerokiego wachlarza kursów e-learningowych, które będą wspomagały zarówno edukację szkolną, jak i techniczną. Warsztaty zostaną opracowane przez doświadczonych nauczycieli oraz jednostkę naukową, która zajmuje się tworzeniem materiałów w wirtualnej rzeczywistości dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wsparcie otrzymała również Klinika Krojanty, która leczy pacjentów ze schorzeniami układu ruchu i skupia się przede wszystkim na osobach starszych cierpiących na ostre bóle pleców, stawów i migreny. Dofinansowanie z Funduszy Norweskich, warte ponad 340 tys. euro, zostanie przeznaczone na opracowanie i wdrożenie usługi kompleksowej terapii grupowej ukierunkowanej na poprawę stanu zdrowia pacjentów geriatrycznych. Klinika zakupi nowoczesne urządzenia, które usprawnią leczenie.

Technologie przyjazne środowisku

Powszechnie wiadomo, jak ważną rolę w naszym ekosystemie pełnią pszczoły. Jednym z istotnych czynników chorobotwórczych, które wpływają na skupiska tych owadów, są roztocza Warrozy. Firma ABERIT, dzięki wsparciu finansowemu z Norwegii, które wynosi ponad 771 tys. euro, stworzy technologie oraz urządzenia do leczenia pszczół. Przedsiębiorstwo zbuduje system podgrzewania ula, który będzie bazował na świetle naturalnym i pozwoli zniszczyć w sposób bezinwazyjny bytujące w ulu roztocza. Dodatkowo ABERIT zastosuje innowacyjne rozwiązania grzewcze, które umożliwią zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w firmie.

Innym beneficjentem jest KBA Automatic, firma świadcząca usługi w branży automatyki przemysłowej. Blisko 300 tys. euro dofinansowania pomoże przedsiębiorstwu, wdrożyć usługi programowania zrobotyzowanych linii produkcyjnych dla przedsiębiorstw rozwijających się kierunku przemysłu 4.0 z wykorzystaniem robotów i maszyn nowej generacji, które zoptymalizują procesy zautomatyzowane w tych firmach. KBA Automatic kładzie duży nacisk na ekologię, dlatego w swoich działaniach dąży do ograniczenia zużycia energii elektrycznej.

Granty dla przedsiębiorczych kobiet

Darczyńca przewidział również środki dla firm, w których kobiety są właścicielkami lub mają decydujący głos w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Dzięki temu firma RECELLO wdroży nową na polskim rynku usługę recyklingu odpadów z produkcji włóknin, na którą otrzymała prawie 164 tys. euro wsparcia. Jej zastosowanie umożliwi nawrót technologiczny surowca w firmach produkujących artykuły higieniczne, zapobiegając tym samym powstawaniu odpadów. Dodatkowo, innowacyjna usługa recyklingu poprzez rozwłóknianie oparta zostanie o zasilenie energetyczne z ogniw fotowoltaicznych, tym samym przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery o 38,37 tony rocznie. W początkowym okresie oferta skierowana będzie przede wszystkim do podmiotów polskich, a w dalszej kolejności podjęte będą kontakty z potencjalnymi odbiorcami z nieodległych rynków europejskich.

Beneficjentem „małego grantu” dla przedsiębiorczych kobiet została również firma Lifebite, która otrzymane fundusze w wysokości ponad 120 tys. euro, przeznaczy na opracowanie i wdrożenie aplikacji mobilnej wspierającej starania o ciążę oraz profilaktykę niepłodności. Będzie to nowość na rynku polskim, na którym liczba podobnych rozwiązań i ich funkcjonalności była dotąd ograniczona. Twórcy aplikacji zamierzają zaangażować ekspertów z dziedziny płodności w bieżące doradzanie użytkowniczkom i ustalanie z nimi planu postępowania czy leczenia. Dodatkowo planowana jest funkcja „partnerska”, która umożliwi kobiecie współdzielenie ze swoim partnerem części danych dotyczących zdrowia prokreacyjnego i samopoczucia.

Więcej przykładów projektów, które będą realizowane w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego znajduje się na stronie.

Opublikowano: 16.12.2021 12:33
Poprawiono: 16.12.2021 11:33
Modyfikujący: izabela_skolimowska
Udostępniający: izabela_skolimowska
Autor dokumentów: