Pomiń nawigację

15 listopada 2022 r.

Nowelizacja ustawy o CEIDG. Nowe rozwiązania dla przedsiębiorców krok po kroku – tematem spotkania cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to elektroniczny rejestr przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Aktualnie jest w nim zarejestrowanych 2,6 mln przedsiębiorców. W oparciu o doświadczenia ostatnich lat oraz postulaty przedstawiane przez przedsiębiorców i obsługujących ich urzędników, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przygotowało nowelizację ustawy o CEIDG. O jej szczegółach przedsiębiorcy będą mogli się dowiedzieć podczas kolejnego spotkania online w ramach cyklu konferencji #IdeaRozwojuBiznesu.

Nowelizacja ustawy o CEIDG. Nowe rozwiązania dla przedsiębiorców krok po kroku – to temat kolejnej konferencji odbywającej się pod szyldem „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”, organizowanej wspólnie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 22 listopada, o godzinie 10:00. Celem inicjatywy #IdeaRozwojuBiznesu jest przybliżenie uczestnikom najbardziej aktualnych tematów związanych z prowadzeniem biznesu, w tym nowych rozwiązań i regulacji prawnych.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

CEIDG – jako elektroniczny rejestr przedsiębiorców i portal informacyjno-usługowy Biznes.gov.pl stanowią razem jedno źródło informacji dla firm prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Przedsiębiorca, logując się do Konta Przedsiębiorcy może szybko i wygodnie załatwić sprawy w CEIDG oraz zrealizować usługi, za które odpowiadają różne instytucje publiczne. Miesięcznie portal odwiedza prawie 1,5 mln użytkowników, którzy realizują średnio 180 tys. spraw online.
W oparciu o doświadczenia ostatnich lat oraz postulaty przedstawiane przez przedsiębiorców i obsługujących ich urzędników, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało nowelizację ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.

Jak podkreśla Olga Semeniuk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Ostatnie lata pandemii pokazały, jak ważne jest funkcjonowanie e-usług publicznych w obszarze przedsiębiorczości. Pandemia przyśpieszyła cyfryzację polskich przedsiębiorców – ponad 60% z nich korzysta dziś z CEIDG online. Przed pandemią było to zaledwie 20%. Nowelizacja ustawy to kolejny krok w stronę pełnej cyfryzacji usług publicznych oraz znaczące usprawnienie w prowadzeniu firm.

Najważniejsze zmiany w nowelizacji ustawy

–  Usprawnienie funkcjonowania spółek cywilnych – utworzenie „jednego okienka” dla rejestracji spółki cywilnej, czyli zastąpienie osobnych wniosków do urzędu skarbowego, GUS i ZUS jednym wnioskiem zintegrowanym.

–  Pełna cyfryzacja zakładania działalności gospodarczej na Biznes.gov.pl, tj. odejście od składania wniosków papierowych podczas rejestracji firmy w CEIDG, przy zachowaniu wsparcia Centrum Pomocy Przedsiębiorcy.

–  Wzmocnienie i usprawnienie jednego okienka CEIDG – pełniejsza integracja z innymi rejestrami publicznymi oraz publikacja danych na temat spółki cywilnej w rejestrze CEIDG, a także stworzenie możliwości pobrania zaświadczenia elektronicznego spółki czy rozszerzenie CEIDG o wizualizację danych adresowych z wykorzystaniem geoportalu.

–  Zmiany dla pełnomocników – ułatwienia dotyczące publikacji w CEIDG informacji o pełnomocniku, w szczególności dotyczy to pełnomocników innych niż osoby fizyczne.

–  Usprawnienie przepisów dotyczących syndyka, zarządcy sukcesyjnego itd.

Więcej informacji dotyczących nowelizacji ustawy o CEIDG oraz rozwiązania dla przedsiębiorców, krok po kroku zaprezentują przedstawiciele MRiT już 22 listopada podczas spotkania online.

#IdeaRozwojuBiznesu

„Idea Rozwoju Twojego Biznesu” to cykl 10 wideokonferencji online o charakterze informacyjno-edukacyjnym, które odbywają się na przełomie listopada i grudnia. Ich celem jest przybliżenie znajomości nowych rozwiązań i regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej polskim przedsiębiorcom i wszystkim osobom zainteresowanym daną tematyką. W tym roku uczestnicy mogą dowiedzieć się, jakie narzędzia sprzyjają rozwojowi transformacji, cyfryzacji, innowacji oraz zielonej gospodarki w firmie. Cykl rozpoczął się 8 listopada i kontynuowany będzie przez kolejne 5 tygodni, w każdy wtorek i czwartek.

Wszystkie wideokonferencje będzie można obejrzeć pod linkiem: parp.gov.pl/idearozwojubiznesu. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Organizatorami tegorocznego cyklu wideokonferencji #IdeaRozwojuBiznesu są Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Patronami medialnymi cyklu są: Strefa Biznesu oraz serwis i.pl.

Szczegółowe informacje o cyklu wideokonferencji wraz z kolejnymi tematami spotkań „Idea Rozwoju Twojego Biznesu” można znaleźć na stronie PARP.

idearozwoju_i_ministerstwo

Pliki do pobrania

Opublikowano: 15.11.2022 16:33
Poprawiono: 15.11.2022 16:02
Modyfikujący: marek_rzewuski
Udostępniający: marek_rzewuski
Autor dokumentów: