22 sierpnia 2023 r.
Przyspieszone postępowanie układowe – uproszczona restrukturyzacja szansą dla dłużnika

Przyspieszone postępowanie układowe jest jednym z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych przewidzianych w Ustawie Prawo restrukturyzacyjne, których głównym zadaniem jest ochrona dłużnika przed ogłoszeniem upadłości. Opcja ta ma wiele zalet, ale nie każdy dłużnik może z niej skorzystać.
Podstawową różnicą pomiędzy przyspieszonym postępowaniem układowe a postępowaniem układowym („normalnym”) jest suma wierzytelności spornych, która może wystąpić w danym postępowaniu. Z trybu przyspieszonego, postrzeganego jako uproszczony, może skorzystać dłużnik, którego suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Plusy
Jeśli zadłużony przedsiębiorca spełnia warunki przyspieszonego postępowania układowego, znajdzie wiele argumentów za skorzystaniem z tej drogi. Jakie sią zalety tego postępowania?
- Dłużnik, już z dniem otwarcia tego postępowania uzyskuje ochronę majątku w postaci zawieszenia postępowań egzekucyjnych dotyczących wierzytelności objętych z mocy prawa układem, a ich wszczęcie po otwarciu postępowania jest niedopuszczalne;
- Postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności nieobjętych z mocy prawa układem mogą zostać zawieszone na okres 3 miesięcy, a wierzyciel zabezpieczony rzeczowo na majątku dłużnika może po upływie tego okresu prowadzić egzekucję wyłącznie z przedmiotu zabezpieczenia;
- Krótki czas trwania przyspieszonego postępowania układowego pozwala uniknąć stygmatyzacji dłużnika związanej z występowaniem w obrocie pod dotychczasową nazwą firmy z dopiskiem „w restrukturyzacji”;
- Możliwość wyrażenia przez nadzorcę sądowego zgody na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu także ex post (następczo), co eliminuje ryzyko zatorów decyzyjnych w toku bieżącej działalności oraz opóźnień w regulowaniu większych płatności wobec kontrahentów;
- Wierzyciele znacznie szybciej uzyskują decyzję w przedmiocie przyjęcia i zatwierdzenia układu, a zatem znacznie szybciej mogą uzyskać korzyści płynące z układu lub podjąć zawieszone postępowania egzekucyjne.
Etapy przyspieszonego postępowania układowego
Przyspieszone postępowanie układowe rozpoczyna się od złożenia do sądu przez dłużnika lub pełnomocnika działającego w jego imieniu wniosku o otwarcie tego postępowania. We wniosku należy przedstawić m.in. propozycje układowe, wstępny plan restrukturyzacyjny, wykaz wierzytelności i wykaz majątku. Opłata od wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wynosi natomiast 1 000 zł.
Uwzględniając złożony w ten sposób wniosek sąd wydaje postanowienie o otwarciu postępowania i wyznacza nadzorcę sądowego do pełnienia nad nim nadzoru. Dłużnik może jednak po powołaniu takiego nadzorcy sam dokonywać czynności zwykłego zarządu. Na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu (np. na sprzedaż składnika należącego do majątku dłużnika) wymagana jest zgoda nadzorcy sądowego (chyba, że takim postępowaniu została powołana Rada Wierzycieli).
Przyspieszone postępowanie układowe a postępowania sądowe i restrukturyzacyjne
Otwarcie przyspieszonego postępowania układowego nie wyłącza co do zasady możliwości wszczęcia przez wierzyciela postępowań sądowych, administracyjnych, sądowoadministracyjnych w celu dochodzenia wierzytelności podlegających umieszczeniu w spisie wierzytelności. W sprawach sądowych uznanie roszczenia, zrzeczenie się roszczenia, zawarcie ugody lub przyznanie okoliczności istotnych dla sprawy przez dłużnika bez zgody nadzorcy sądowego nie wywiera natomiast jakichkolwiek skutków prawnych.
Postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem, wszczęte (co ważne) przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania. Jeżeli jest to konieczne dla dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa, Sędzia-komisarz może także uchylić zajęcie dokonane przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem.
Dokumentacja w toku postępowania
Ustanowiony w takim postępowaniu nadzorca sądowy sporządza plan restrukturyzacyjny, uwzględniający propozycje przedstawione przez dłużnika, przygotowuje spis wierzytelności i spis wierzytelności spornych. Spis wierzytelności sporządza się na dzień wydania przez sąd postanowienia o otwarciu postępowania. W przyspieszonym postępowaniu układowym bowiem zgłoszenie wierzytelności, w odróżnieniu do postępowania upadłościowego, nie funkcjonuje. To nadzorca sądowy, na podstawie ksiąg rachunkowych dłużnika oraz zgodnie z przekazanymi przez niego informacjami, ustala krąg uprawnionych wierzycieli.
Jeżeli po złożeniu spisu wierzytelności zostanie ujawniona jeszcze jakaś wierzytelność, która nie została pierwotnie umieszczona w spisie, nadzorca uzupełnienia później odpowiednio spis wierzytelności.
Głosowanie nad układem
Sędzia-komisarz wyznacza następnie termin zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem. Uchwała zgromadzenia wierzycieli o przyjęciu układu zapada, jeżeli wypowie się za nią większość głosujących wierzycieli, którzy oddali ważny głos, mających łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności. Takie same wymagania co do liczby głosujących oraz co do sumy wierzytelności są stawiane w sytuacji, gdy propozycje układowe składały grupy wierzycieli. Jeżeli układ został przyjęty, sędzia-komisarz wydaje natomiast następnie postanowienie o zatwierdzeniu układu, a dłużnik zaczyna wykonywać plan restrukturyzacyjny i dokonywać spłat wierzycieli zgodnie z ustalonym harmonogramem. Po całkowitym wykonaniu przez dłużnika planu restrukturyzacyjnego, zostaje wydane postanowienie o wykonaniu układu.
Wady przyspieszonego postępowania układowego
Przyspieszone postępowanie ma też pewne minusy:
- Niejasna dla kontrahentów i pracowników istota restrukturyzacji, może spowodować „odsunięcie się” wierzycieli od dłużnika, w czasie, gdy najbardziej potrzebuje on korzystnych i wiarygodnych wyników finansowych, które wzbudzą zaufanie wierzycieli co do możliwości zrealizowania układu;
- Wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo na majątku dłużnika mogą po upływie okresu zawieszenia postępowań restrukturyzacyjnych prowadzić egzekucję z przedmiotu zabezpieczenia, który jest jednocześnie niezbędny dla prowadzonej przez niego działalności;
- Brak instytucji sprzeciwu co do umieszczenia wierzytelności w spisie wierzytelności, przez co wierzyciele nie mogą kwestionować jej wysokości lub pominięcia;
- Zbyt długi czas „zawieszenia” pomiędzy nieprawomocnym postanowieniem o umorzeniu nieudanego postępowania restrukturyzacyjnego a ogłoszeniem upadłości.
Należy również pamiętać, że sąd umorzy obligatoryjnie przyspieszone postępowanie układowe jeśli stwierdzi, że suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza jednak 15% sumy wierzytelności. Może je umorzyć również w sytuacji, kiedy postępowanie restrukturyzacyjne zmierzałoby do pokrzywdzenia wierzycieli, czy też z okoliczności sprawy jasno wynika, że układ nie zostanie wykonany.
radca prawny Łukasz Bogaczyk
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Sójka w Poznaniu