Pomiń nawigację

3 listopada 2023 r.

Poznaj korzyści międzynarodowych zamówień publicznych podczas drugiej wideokonferencji z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”

Temat zamówień publicznych, poruszony podczas pierwszego spotkania z cyklu #idearozwojubiznesu, będzie kontynuowany także podczas drugiej konferencji. Spotkanie „Międzynarodowe zamówienia publiczne – szansa na ekspansję dla MŚP” odbędzie się 7 listopada o godz. 10:00.

Eksperci będą rozmawiać o międzynarodowych zamówieniach publicznych, które stanowią narzędzie do rozwoju dla przedsiębiorców w zakresie ekspansji. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak robią to jedne z największych organizacji zagranicznych (np. ONZ, Bank Światowy i NATO), oraz w jaki sposób polskie firmy mogą zwiększyć swoje szanse na udział w rynku międzynarodowych zamówień publicznych.

Ekspansja MŚP łatwiejsza dzięki międzynarodowym zamówieniom publicznym

Polscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zamówienia publiczne ogłaszane przez instytucje publiczne w innych państwach Unii Europejskiej i przez organizacje międzynarodowe. Wartość przetargów, rozpisywanych przez blisko 8 tysięcy organizacji międzynarodowych, sięga około 50 miliardów dolarów. Międzynarodowe zamówienia publiczne obejmują przetargi na rzecz organizacji (sprzęt i usługi IT oraz usługi konsultingowe, konferencyjne, graficzne, wydawnicze, drukarskie, remontowo-budowlane, administracyjne czy biurowe) oraz przetargi na rzecz projektów i inicjatyw pomocowych – spektrum poszukiwanych towarów oraz usług (żywność i towary rolne, produkty medyczne, sprzęt i usługi z sektora budownictwa, transportu, energii i górnictwa czy gospodarki wodno-sanitarnej, usługi doradcze i szkoleniowe).

Polscy przedsiębiorcy chętnie uczestniczą w unijnym rynku zamówień publicznych. Z roku na rok coraz więcej polskich firm bierze udział w postępowaniach prowadzonych w państwach Unii Europejskiej. Według Sprawozdania Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2019 roku polskim przedsiębiorcom udzielono 109 zamówień w krajach unijnych o wartości 402,9 mln euro. Główne zamówienia dotyczyły usług, dostaw i robót budowlanych.

Więcej o procedurach międzynarodowych zamówień publicznych dowiedzieć się można na spotkaniu „Międzynarodowe zamówienia publiczne – szansa na ekspansję dla MŚP”, które odbędzie się online we wtorek 7 listopada o godzinie 10:00. Udział w konferencji jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Konferencja transmitowana będzie na stronie.

Dla przedsiębiorców interesujących się międzynarodowymi zamówieniami publicznymi ważnym uzupełnieniem tej tematyki są zamówienia publiczne realizowane przez agencje Unii Europejskiej. Temat ten został przedstawiony w przewodniku opracowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Opracowanie „Zamówienia publiczne agencji unijnych”  przybliża istotne podstawy systemu zamówień publicznych agencji unijnych oraz ułatwia wykonanie pierwszych kroków w tym obszarze. Webinarium „Zamówienia publiczne agencji Unii Europejskiej”  to źródło wiedzy na temat procedury udzielenia zamówienia na rynku międzynarodowym, procesu przygotowania się do przetargu dla agencji unijnej oraz komunikacji z agencją unijną w ramach zamówienia.

#idearozwojubiznesu

„Idea Rozwoju Twojego Biznesu” to cykl wideokonferencji online o charakterze informacyjno-edukacyjnym, które odbywają się przez pięć tygodni w listopadzie i grudniu. Ich celem jest przybliżenie znajomości nowych rozwiązań i regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej polskim przedsiębiorcom i wszystkim osobom zainteresowanym daną tematyką. W tym roku uczestnicy poznają nowe rozwiązania i regulacje prawne, a także zagadnienia takie jak cyberbezpieczeństwo, energia odnawialna czy zrównoważony rozwój.

Kolejne wideokonferencje w ramach cyklu #idearozwojubiznesu będą obejmowały następujące tematy:

  • firma bezpieczna cyfrowo dla MŚP – sprawdź, jak zwiększyć przewagę i zaufanie Twojej firmy (13 listopada);
  • gospodarka obiegu zamkniętego w firmach – moda czy konieczność? (15 listopada);
  • ekspansja zagraniczna pod lupą – o współpracy z partnerami z krajów trzecich (20 listopada);
  • produkuj, zużywaj, oszczędzaj. Energia odnawialna dla przedsiębiorców w kilku krokach (22 listopada);
  • zrównoważony rozwój w MŚP. Jak raportowanie ESG wpłynie na zbudowanie konkurencyjności rynkowej Twojej firmy? (27 listopada);
  • jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców (1 grudnia).

Wszystkie wideokonferencje z cyklu #idearozwojubiznesu będzie można obejrzeć pod linkiem: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu#transmisja. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zachęcamy do zapisów na poszczególne spotkania, aby otrzymać powiadomienie.

Więcej informacji o cyklu wideokonferencji znajduje się na stronie PARP.

Organizatorami tegorocznego cyklu wideokonferencji #IdeaRozwojuBiznesu są Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

idearozwoju_i_ministerstwo

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 03.11.2023 09:30
Poprawiono: 03.11.2023 12:28
Modyfikujący: marek_rzewuski
Udostępniający: izabela_skolimowska
Autor dokumentów: