Pomiń nawigację

15 listopada 2023 r.

Wprowadź swoją firmę na rynek światowy. Ekspansja zagraniczna tematem spotkania z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”

Współpraca zagraniczna z krajami trzecimi będzie tematem piątej wideokonferencji #idearozwojubiznesu. Spotkanie „Ekspansja zagraniczna pod lupą – współpraca z partnerami z krajów trzecich (spoza UE)” odbędzie się 20 listopada o godz. 10:00.

Eksperci będą rozmawiać o barierach w handlu i inwestycjach na rynkach zagranicznych napotykanych przez polskich eksporterów. Uczestnicy spotkania poznają funkcjonalności portalu Access2Markets, interaktywnego kompendium wiedzy dla mniejszych firm, które chcą wejść na nowe rynki korzystając z możliwości, jakie dają umowy i porozumienia zawarte przez Unię Europejską.

Ekspansja zagraniczna szansą na rozwój firmy

Dla wielu firm dostęp do międzynarodowych rynków jest szansą na intensyfikację konkurencyjności, a co za tym idzie – dalszy rozwój. To także wymiana doświadczeń i wiedzy z zagranicznymi partnerami. Ekspansja zagraniczna pomaga firmom poprawić zdolności organizacyjne, dzięki czemu mogą skutecznie działać na rynkach zagranicznych. Firmy mają szansę gromadzić globalną siłę rynkową i osiągać międzynarodową skalę swojej działalności.

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej wkraczają na rynki zagraniczne. Jak wynika z „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce”, przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), w ostatnich latach dynamicznie postępuje proces ekspansji polskich firm na rynki zagraniczne. Relacja eksportu wyrobów i usług do PKB systematycznie rośnie. W latach 2012–2021 zwiększyła się z 44,3% do 60,7%, a od 2016 r. przekracza 50%. Według danych GUSu, w pierwszym kwartale 2023 r. eksport polskich towarów wzrósł o 12,5% w stosunku do okresu analogicznego i wyniósł 88,7 mld euro. Największy udział w eksporcie ogółem Polska ma z krajami rozwiniętymi – 87,1% (w tym z krajami Unii Europejskiej – 75,5%, głównie z Niemcami, Czechami i Francją).

Badania Europejskiego Banku Centralnego z 2019 r. wykazały, że eksport w MŚP przyczynia się do zwiększenia rentowności i innowacyjności przedsiębiorstw. Widoczne jest to zwłaszcza wśród firm eksportujących poza granice Unii Europejskiej. Według badań Komisji Europejskiej, w 2019 r. nieco ponad 26% wszystkich europejskich MŚP eksportowało towary lub usługi, z czego 23% do krajów europejskich, a 9% poza Unię Europejską. Niski udział sektora MŚP w rynku globalnym uwidacznia się zwłaszcza w porównaniu z dużymi firmami – aż 56% z nich prowadziła działalność eksportową w 2019 r.

Więcej o możliwościach współpracy z krajami trzecimi dowiedzieć się można na spotkaniu „Ekspansja zagraniczna pod lupą – współpraca z partnerami z krajów trzecich (spoza UE)”, które odbędzie się online w poniedziałek 20 listopada o godzinie 10:00. Udział w konferencji jest bezpłatny. Konferencja transmitowana będzie na stronie.

Dla przedsiębiorców interesujących się ekspansją zagraniczną przydatnym uzupełnieniem tej tematyki mogą być bezpłatne kursy w ramach Akademii PARP: Eksport dla początkujących, Spedycja i logistyka w eksporcie, Marketing eksportowy oraz webinarium Zabezpieczenie należności, czyli jak uchronić biznes przed nieuczciwym kontrahentem.

#idearozwojubiznesu

„Idea Rozwoju Twojego Biznesu” to cykl wideokonferencji online o charakterze informacyjno-edukacyjnym, które odbywają się w listopadzie i grudniu. Ich celem jest przybliżenie znajomości nowych rozwiązań i regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej polskim przedsiębiorcom i wszystkim osobom zainteresowanym daną tematyką. W tym roku uczestnicy poznają nowe rozwiązania i regulacje prawne, a także zagadnienia takie jak: sukcesja w firmach, energia odnawialna czy zrównoważony rozwój.

Kolejne wideokonferencje w ramach cyklu #idearozwojubiznesu będą obejmowały następujące tematy:

  • produkuj, zużywaj, oszczędzaj. Energia odnawialna dla przedsiębiorców w kilku krokach (22 listopada);
  • zrównoważony rozwój w MŚP. Jak raportowanie ESG wpłynie na zbudowanie konkurencyjności rynkowej Twojej firmy? (27 listopada);
  • jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców (1 grudnia).

Wszystkie wideokonferencje z cyklu #idearozwojubiznesu będzie można obejrzeć pod linkiem: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu#transmisja. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zachęcamy do zapisów na poszczególne spotkania, aby otrzymać powiadomienie.

Więcej informacji o cyklu wideokonferencji znajduje się na stronie PARP.

Organizatorami tegorocznego cyklu wideokonferencji #IdeaRozwojuBiznesu są Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Idea Rozwoju Biznesu, Mini

Pliki do pobrania

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 15.11.2023 17:54
Poprawiono: 20.11.2023 12:01
Modyfikujący: marek_rzewuski
Udostępniający: marek_rzewuski
Autor dokumentów: