Pomiń nawigację

23 listopada 2023 r.

Zbuduj konkurencyjność firmy na zrównoważonym rozwoju. Raportowanie ESG tematem spotkania z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”

Zrównoważony rozwój i jego raportowanie będzie tematem siódmej wideokonferencji #idearozwojubiznesu. Spotkanie „Zrównoważony rozwój w MŚP. Jak raportowanie ESG wpłynie na zbudowanie konkurencyjności rynkowej Twojej firmy?” odbędzie się 27 listopada o godz. 10:00.

Eksperci będą rozmawiać o wpływie zrównoważonego rozwoju na konkurencyjność firmy. Uczestnicy spotkania poznają dobre praktyki raportowania do stworzenia raportu ESG, a także sposoby na przeprowadzenie diagnozy ESG i na podstawie jej wyników opracowania strategii ESG.

ESG, czyli zrównoważony rozwój środowiskowy, ekonomiczny i społeczny

Zgodnie z unijną dyrektywą sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), od 2027 roku obowiązek raportowania ESG będzie dotyczył także małych i średnich przedsiębiorstw.

ESG (environmental, social, corporate governance) to inaczej wieloaspektowe podejście, które uwzględnia równoczesne działania na rzecz środowiska, ekonomii i społeczeństwa. Dotyczy polityki, procesów i praktyk wewnętrznych przedsiębiorstwa. Obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska, zarządzaniem zasobami ludzkimi, zarządzaniem korporacyjnym i etyką biznesu. Zrównoważony rozwój jest coraz powszechniejszym źródłem zainteresowania zarówno przedsiębiorców, jak i klientów. Firmy, które działają aktywnie w tym temacie, mogą liczyć na potencjalną przewagę konkurencyjną. Jednym z istotnych działań jest właśnie raportowanie ESG, ponieważ pozwala ono na zmierzenie realnego wpływu zrównoważonego rozwoju na otoczenie, a w dalszej perspektywie także na relacje z partnerami biznesowymi i klientami. Firmy dbające o środowisko naturalne i kwestie społeczne postrzegane są jako silna i odpowiedzialna marka nie tylko przez klientów, ale także przyszłych pracowników.

Część polskich przedsiębiorców przygotowuje raporty ESG, jednak nie są to raporty zrównoważonego rozwoju zgodnie z wykładnią unijnych przepisów. Jak wynika z badań PwC, aż 62 proc. ankietowanych przedsiębiorców uważa, że polskie firmy nie posiadają wiedzy na temat poprawnego zbierania i dostarczania informacji ESG. Zgodnie z dyrektywą CSRD, przedsiębiorstwa z sektora MŚP zostaną poproszone przez swoich dużych partnerów o informacje dotyczące przestrzegania praw człowieka i prawa pracownicze, o policzenie śladu węglowego dla produktów czy organizacji, o politykę klimatyczną, czy plany redukcji emisji. Warto więc przygotować się na kompleksowe i efektywne raportowanie ESG, które jest swoistą inwestycją w przyszłość.

Więcej o raportowaniu ESG można dowiedzieć się na spotkaniu „Zrównoważony rozwój w MŚP. Jak raportowanie ESG wpłynie na zbudowanie konkurencyjności rynkowej Twojej firmy”, które odbędzie się online w poniedziałek 27 listopada o godzinie 10:00. Udział w konferencji jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Konferencja transmitowana będzie na stronie.

Dla przedsiębiorców, którzy chcieliby zacząć wdrażać założenia zrównoważonego rozwoju do codziennej praktyki zarządzania przedsiębiorstwem, przydatnym uzupełnieniem tej tematyki może być bezpłatny kurs w ramach Akademii PARP: Zrównoważony rozwój w MŚP.

#idearozwojubiznesu

„Idea Rozwoju Twojego Biznesu” to cykl wideokonferencji online o charakterze informacyjno-edukacyjnym, które odbywają się przez pięć tygodni w listopadzie i grudniu. Ich celem jest przybliżenie znajomości nowych rozwiązań i regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej polskim przedsiębiorcom i wszystkim osobom zainteresowanym daną tematyką. W tym roku uczestnicy poznają nowe rozwiązania i regulacje prawne, a także zagadnienia takie jak cyberbezpieczeństwo, energia odnawialna czy zrównoważony rozwój.

Kolejne wideokonferencje w ramach cyklu #idearozwojubiznesu będą obejmowały następujące tematy:

Wszystkie wideokonferencje z cyklu #idearozwojubiznesu będzie można obejrzeć pod linkiem: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu#transmisja. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zachęcamy do zapisów na poszczególne spotkania, aby otrzymać powiadomienie.

Więcej informacji o cyklu wideokonferencji znajduje się na stronie PARP.

Organizatorami tegorocznego cyklu wideokonferencji #IdeaRozwojuBiznesu są Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Idea Rozwoju Twojego Biznesu Cykl Spotkań Online. Logo Ministerstwo Rozwoju. Logo PARP.

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 23.11.2023 14:32
Poprawiono: 23.11.2023 13:32
Modyfikujący: izabela_skolimowska
Udostępniający: izabela_skolimowska
Autor dokumentów: