Pomiń nawigację

21 grudnia 2023 r.

Globalne innowacje i lokalne triumfy: sukcesy firm z Polski Wschodniej

Innowacyjność, wzornictwo, infrastruktura, lokalny rozwój, ekologia – to jedynie kilka aspektów, które przyczyniły się do osiągnięć polskich firm z Polski Wschodniej, wspieranych przez Program Operacyjny Polska Wschodnia (POPW) na lata 2014-2020. Program ten stał się impulsem dla tysięcy przedsiębiorców, generując znaczący rozwój gospodarczy w regionie.

W minionych latach Program Polska Wschodnia wspierał przedsiębiorców, umożliwiając im uzyskanie unijnych dotacji na rozwój innowacyjnych startupów, ekspansję na rynki międzynarodowe oraz tworzenie nowatorskich produktów, bazujących na osiągnięciach badań i rozwoju.

Kreatywne wzornictwo kluczem do sukcesu w biznesie

Jednym z filarów POPW było wspieranie przedsiębiorców w obszarze strategii wzorniczych. To podejście przyniosło imponujące rezultaty, jak w przypadku firmy Poom z Barczewa, zdobywcy prestiżowej nagrody specjalnej – Wzór Roku 2022 dla Kultury. Kolekcja mebli Ribbon to nie tylko przykład kreatywności, ale także potwierdzenie, że innowacyjne wzornictwo może być kluczowe dla sukcesu na rynkach krajowych i zagranicznych. To beneficjenci konkursu „Wzór na konkurencję”.

Po unijne wsparcie mogą sięgnąć zarówno małe, lokalne firmy, jak i większe przedsiębiorstwa, którym nie obca jest współpraca zagraniczna. DREWMAX, spółka z Puław, specjalizująca się w produkcji mebli kuchennych oraz dostawie płyt i akcesoriów meblowych, zdecydowała się na zawnioskowanie o dotację na nową strategię wzorniczą, również w ramach konkursu „Wzór na konkurencję” POPW.

Na drodze do innowacji dzięki pracom B+R

Wdrożenie wyników prac B+R umożliwia też Program Polska Wschodnia, w ramach konkursu „Wdrażanie innowacji przez MŚP”. Dzięki działaniom badawczo-rozwojowym Zakłady Chemiczne PERMEDIA, specjalizujące się w produkcji środków barwiących i dodatków procesowych w przetwórstwie tworzyw sztucznych, uruchomiły produkcję innowacyjnej grupy produktowej Plastomix. Produkty firmy Permedia mogą być stosowane do barwienia: tworzyw sztucznych, żywic, farb, lakierów, emalii, ceramiki, mas w budownictwie. Ich charakterystycznymi cechami są: wysoka moc barwienia, maksymalna odporność na światło i czynniki atmosferyczne, wysoka skuteczność barwienia, a także bardzo dobra dyspersja w barwionym wyrobie, co gwarantuje równomierne wybarwienie. Rozwój innowacji dofinansowanej kwotą ponad 2,8 mln zł przyniósł szereg korzyści. Jak się okazuje, rezultatem projektu był m.in. wzrost zatrudnienia o nowe miejsca pracy oraz dynamiczny wzrost przychodów w efekcie sprzedaży nowych produktów. Nowa oferta produktowa została wykorzystana także na potrzeby ekspansji na nowe rynki zbytu.

Innowacje w lokalnej produkcji

Piekarnia Warowny z lubelskiego Kłoczewa zainwestowała w nowoczesne piece i maszyny, wykorzystując innowacyjną technologię chłodnego rozrostu ciasta. Dzięki temu wprowadzono na rynek nową gamę wyrobów cukierniczych, podnosząc normy jakościowe i oferując konsumentom świeższe, smaczniejsze produkty. To nie tylko lokalny sukces, ale także potencjał wpływu na cały rynek krajowy. To wszystko dzięki środkom z konkursu „Wdrażanie innowacji przez MŚP” POPW.

Inwestycje w edukację

Zespół Revas to zespół, który pragnie zmienić sposób nauczania biznesu, przedsiębiorczości oraz innych przedmiotów natury ekonomicznej – nie teoretycznie, ale praktycznie, w formie gier. W ramach konkursu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” przygotowali dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych nowoczesne pomoce dydaktyczne do uczenia przedsiębiorczości i zarządzania przedsiębiorstwem wraz z pakietem narzędzi wspomagających (m.in. szkolenia certyfikujące trenerów, filmy instruktażowe). Branżowe Symulacje Biznesowe (Business Simulation Games) przeznaczone dla placówek edukacyjnych umożliwiają prowadzenie lekcji w sposób praktyczny i ciekawy. Revas Sp. z o.o. działa nie tylko na rynku polskim, ale zdobywa kolejne kraje europejskie – Danię, Francję, Niemcy – a dodatkowo jest obecny w dalszych zakątkach świata jak Republika Południowej Afryki.

 FEPW – następca POPW

Program Operacyjny Polska Wschodnia odegrał kluczową rolę w rozwijaniu potencjału gospodarczego Polski Wschodniej. Sukcesy przedsiębiorców i inwestycji wspieranych przez POPW to nie tylko liczby, ale także historie innowacyjności, przedsiębiorczości i dbałości o lokalne środowisko. Odpowiedzialne inwestycje, rozwój infrastruktury, wsparcie dla innowacyjnych pomysłów – to wszystko wspólnie stworzyło nowy obraz regionu, który obecnie odnosi sukcesy zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Misja Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 jest kontynuowana poprzez wsparcie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW). Głównym celem programu jest utrwalenie warunków sprzyjających konkurencyjności makroregionu oraz zapewnienie wyższej jakości życia w tej części kraju.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w 2023 roku uruchomiła pierwsze konkursy w ramach FEPW i zapowiada wachlarz kolejnych możliwości w 2024 roku. Ogólny budżet programu wynosi 2,65 mld euro, z czego PARP rozdysponuje ponad 1,39 mld euro. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc finansową w obszarze rozwoju innowacji i przedsiębiorczości oraz zielonej transformacji, a także turystyki. Program zakłada także wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) w zakresie sieci transportowych.

Aktualne informacje na temat wsparcia przedsiębiorców i samorządów z regionu Polski Wschodniej można znaleźć na stronie https://fepw.parp.gov.pl/.

Pliki do pobrania

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 21.12.2023 10:20
Poprawiono: 05.01.2024 14:36
Modyfikujący: izabela_skolimowska
Udostępniający: katarzyna_mikstacka
Autor dokumentów: