Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Benchmarking klastrów w Polsce – 2018
Raport dostarcza informacji na temat obecnego poziomu rozwoju klastrów w Polsce, zarówno tych, które posiadają status Krajowego Klastra Kluczowego, jak i pozostałych. Badaniem objęto 40 klastrów, w tym blisko 750 członków klastrów.
Pobierz wybrany format publikacji:
Zapraszamy Państwa do lektury raportu z najnowszej - IV już edycji - badania „Benchmarking klastrów w Polsce”, zakończonego w grudniu 2018 r., realizowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Raport dostarcza informacji na temat obecnego poziomu rozwoju klastrów w Polsce, zarówno tych, które posiadają status Krajowego Klastra Kluczowego, jak i pozostałych. Badaniem objęto 40 klastrów, w tym blisko 750 członków klastrów.
Z badania wynika, że choć poziom rozwoju klastrów w Polsce można określić jako przeciętny, ich skala działania i znaczenie dla gospodarki są coraz większe. W porównaniu z poprzednią edycją badania z 2014 r. liczba członków klastrów wzrosła o 76%, a większość z nich prowadzi działalność w kluczowych dla rozwoju polskiej gospodarki specjalizacjach branżowych. Szczególnie wysokie oceny w poszczególnych obszarach uzyskały klastry posiadające status Krajowego Klastra Kluczowego. Mocnymi stronami polskich klastrów jest poziom posiadanej infrastruktury (w szczególności badawczej), dojrzałość organizacyjna oraz działania podejmowane przez koordynatorów na rzecz umiędzynarodowienia członków i wsparcia ich działalności eksportowej.
W ramach badania opracowane zostały m.in. dobre praktyki działalności klastrów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, które znajdą Państwo w rozdziale XIII. Raport zawiera także szereg rekomendacji zarówno dla koordynatorów klastrów jak i dla instytucji administracji publicznej. Zachęcamy do lektury raportu!
Spis treści
I. Wstęp
II. Streszczenie
III. Summary
IV. Metodyka badania
V. Charakterystyka klastrów biorących udział w badaniu
VI. Zasoby klastrów
VII. Procesy w klastrach