Pomiń nawigację

Benchmarking klastrów w Polsce – 2018

Raport dostarcza informacji na temat obecnego poziomu rozwoju klastrów w Polsce, zarówno tych, które posiadają status Krajowego Klastra Kluczowego, jak i pozostałych. Badaniem objęto 40 klastrów, w tym blisko 750 członków klastrów.

Seria: Benchmarking klastrów

Rodzaj publikacji: Raport

Rok wydania: 2018

Język: PL

Pobierz wybrany format publikacji:

Zobacz: Zasady korzystania z publikacji PARP

Zapraszamy Państwa do lektury raportu z najnowszej - IV już edycji - badania „Benchmarking klastrów w Polsce”, zakończonego w grudniu 2018 r., realizowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Raport dostarcza informacji na temat obecnego poziomu rozwoju klastrów w Polsce, zarówno tych, które posiadają status Krajowego Klastra Kluczowego, jak i pozostałych. Badaniem objęto 40 klastrów, w tym blisko 750 członków klastrów.

Z badania wynika, że choć poziom rozwoju klastrów w Polsce można określić jako przeciętny, ich skala działania i znaczenie dla gospodarki są coraz większe. W porównaniu z poprzednią edycją badania z 2014 r. liczba członków klastrów wzrosła o 76%, a większość z nich prowadzi działalność w kluczowych dla rozwoju polskiej gospodarki specjalizacjach branżowych. Szczególnie wysokie oceny w poszczególnych obszarach uzyskały klastry posiadające status Krajowego Klastra Kluczowego. Mocnymi stronami polskich klastrów jest poziom posiadanej infrastruktury (w szczególności badawczej), dojrzałość organizacyjna oraz działania podejmowane przez koordynatorów na rzecz umiędzynarodowienia członków i wsparcia ich działalności eksportowej.

W ramach badania opracowane zostały m.in. dobre praktyki działalności klastrów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, które znajdą Państwo w rozdziale XIII. Raport zawiera także szereg rekomendacji zarówno dla koordynatorów klastrów jak i dla instytucji administracji publicznej. Zachęcamy do lektury raportu!

Spis treści

I. Wstęp
II. Streszczenie
III. Summary
IV. Metodyka badania
V. Charakterystyka klastrów biorących udział w badaniu
VI. Zasoby klastrów
VII. Procesy w klastrach

Inne publikacje, którę mogą Cię zainteresować

Internacjonalizacja klastrów

Poradnik

Internacjonalizacja klastrów

Zobacz
Rozwój klastrów w Polsce Wschodniej

Raport

Rozwój klastrów w Polsce Wschodniej

Zobacz
Klastry w Polsce

Katalog

Klastry w Polsce

Zobacz

Kilkaset kursów online i tysiące szkoleń stacjonarnych dla Ciebie

Inne dofinansowana, które mogą Cię zainteresować

Cel dofinansowania
Dla kogo
Nie wiesz do której kategorii należysz?
Kwota wsparcia (w zł)
Etapy rozwoju firmy
Program
  • Fundusze na lata 2021-2027
  • Fundusze na lata 2014-2020
Status ogłoszenia
Szukaj po frazie
Wybrane filtry
Znaleziono: ... wyników