4 stycznia 2019

Rozwiń swój pomysł z Platformą Startową

Zintensyfikowanie rozwoju makroregionu Polski Wschodniej, wsparcie w przekształceniu pomysłu w produkt i jego rynkowa walidacja, a także szansa na bezzwrotną dotację PARP pomagającą uruchomić działalność – to główne założenia programu inkubacyjnego „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Nabór startupów do Platform rozpoczął się 2 stycznia 2019 r.

Program powstał z myślą o startupach, które chcą rozwijać swój innowacyjny biznes w makroregionie Polski Wschodniej. Celem programu jest wsparcie twórczych osób z pomysłem na innowacyjny biznes w osiągnięciu sukcesu rynkowego. Program skierowany jest do wszystkich ambitnych i kreatywnych osób: zarówno do młodych, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, ale również do bardziej doświadczonych, które próbowały już swoich sił w pracy „na etacie” lub prowadzeniu firmy.

Badania pokazują, że przedsiębiorcy z każdej grupy wiekowej mają swoje charakterystyczne cechy, które z powodzeniem można wykorzystać w prowadzeniu firmy. Młodzi przedsiębiorcy są bardziej skłonni do realizacji ryzykownych, przełomowych koncepcji, ponieważ nie są mocno przywiązani do utartych schematów postępowania. Z kolei osoby starsze cechują się większym doświadczeniem, a w obszarach skomplikowanych technologicznie, prezentują odpowiedni poziom wiedzy specjalistycznej, co przekłada się na lepszą efektywność proponowanych rozwiązań1. Bez względu na wiek, udział w programie inkubacyjnym ułatwi przedsiębiorcom pokonanie wyzwań stawianych przez rynek oraz pozwoli na rozwinięcie pomysłu pod okiem wyspecjalizowanych w danym obszarze ekspertów.

W opublikowanym niedawno raporcie The State of European Tech 2018 wskazano, że europejski ekosystem startupowy zmienił się nieodwracalnie. Lata wysiłku i środków finansowych przeznaczonych na rozwój ekosystemu spowodowały jego niebywały wzrost. Europejskie startupy mają możliwość współpracy z najlepszymi inwestorami, mają dostęp do utalentowanych pracowników i są w stanie zdobywać klientów na rynku globalnym2. Dzięki programowi „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, najlepsze startupy oprócz wsparcia mentorskiego, dostępu do specjalistycznej infrastruktury laboratoryjnej lub produkcyjnej, pomocy prawnej i administracyjnej, uzyskają wsparcie w dotarciu do inwestorów. Najlepsze startupy po procesie inkubacji mają szansę na udział w poddziałaniu 1.1.2 Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. W konkursie uruchomionym w połowie bieżącego roku najlepsze startupy uzyskają bezzwrotną dotację ułatwiającą wejście produktu na rynek3.

W obecnej edycji Platform Startowych wybrano sześciu operatorów, którzy wspólnie z partnerami, tj. uczelniami wyższymi, funduszami inwestycyjnymi czy instytucjami otoczenia biznesu umożliwią rozwój startupów na najwyższym możliwym poziomie w zakresie: ICT, produkcji żywności, branży metalowo-maszynowej, energetyki, turystyki, medycyny i zdrowia, smart city (transport i motoryzacja), ekologii, lotnictwa, motoryzacji czy budownictwa.

Współpraca operatorów programu z partnerami pozwoli na wzmocnienie ekosystemu zaspokajającego potrzeby młodych przedsiębiorców. Szacuje się, że w tej edycji Platform Startowych wyinkubowanych zostanie ponad 1000 startupów.

Platformami startowymi, które od 2 stycznia 2019 r. oczekują na aplikacje pomysłodawców, zarządzają:

  • Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”;
  • Puławski Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o. o.;
  • Park Naukowo-Technologiczny Energii Sp. z o.o.;
  • Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.;
  • Gmina Olsztyn – Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny.

W pilotażu poddziałania 1.1.2 POPW (konkurs w 2016 r.) na rozwój startupów przeznaczono blisko 80 mln zł. Skuteczność pilotażu potwierdzają przedsiębiorstwa odnoszące rynkowe sukcesy, jak np. spółka Revas, oferująca innowacyjne narzędzia ICT dla branżowych symulacji biznesowych, zwycięzca STARTUP EUROPE AWARDS 2017 – POLAND w kategorii Edtech lub firma Cadway Automotive - zespół inżynierów i projektantów tworzących elementy konstrukcji pojazdów samochodowych, który pracuje z czołowymi producentami aut na świecie. W ich wypadku sukces rozpoczął się od zgłoszenia innowacyjnego pomysłu do jednej z Platform Startowych.

W tym roku na aplikacje Platformy oczekują pod adresem LINK, gdzie pomysłodawcy znajdą formularz umożliwiający opisanie projektowanego przedsięwzięcia i złożenie wniosku inkubacyjnego do wybranej Platformy startowej zgodnie z instrukcją PARP.

1 Azzoulay P., Jones B., Kim J.D., Miranda J., Age and high-growth entrepreneurship, NBER 2018, Working paper No 24489, s. 3-4.
2 The State of European Tech 2018, Atomico, s. 11.
3 W fazie pilotażu poddziałania 1.1.2 POPW dotacja wynosiła do 800 tys. zł. Maksymalna kwota dotacji dla projektów 1.1.2 POPW będzie znana w II kw. br. i nie będzie niższa, niż w fazie pilotażu.

Opublikowano: 04.01.2019 16:01
Poprawiono: 07.01.2019 08:59
Modyfikujący: dawid_cybulski
Udostępniający: dawid_cybulski
Autor dokumentów: