Pomiń nawigację

16 marca 2022

Twój biznes ma problemy w związku z wojną w Ukrainie? Skontaktuj się z ośrodkami Enterprise Europe Network

Udostępnij

Zamrożone lub zerwane kontakty biznesowe z partnerami z Rosji i Ukrainy, ale także z innych państw, zerwane łańcuchy dostaw, poprzez które dostarczane są towary do polskich firm korzystających ze szlaków komunikacyjnych znajdujących się na terytorium ww. krajów, to tylko niektóre z niedogodności, jakie w ostatnich tygodniach odczuwają przedsiębiorcy w związku z wojną trwającą w Ukrainie. Wpływają one nie tylko na utratę przychodów, lecz są zagrożeniem dla płynności finansowej wielu firm.

Wszystkich przedsiębiorców, którzy odczuwają negatywne skutki konfliktu w Ukrainie, zachęcamy do skorzystania z pomocy oferowanej przez sieć Enterprise Europe Network. To największa na świecie sieć wspierająca rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Celem Sieci, która składa się z ponad 600 ośrodków na całym świecie, jest m.in. wsparcie MŚP w ekspansji międzynarodowej, pomoc w znalezieniu zagranicznych partnerów biznesowych i technologicznych, a także wskazanie unijnych źródeł finansowania dla rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć.

Międzynarodowe spotkania b2b (business to business)

Firmy mogą nawiązywać kontakty biznesowe z zagranicznymi partnerami w ramach organizowanych przez ośrodki Sieci wspólnych wydarzeń b2b (business to business – spotkania firm z firmami), które bardzo często odbywają się przy okazji najważniejszych i największych imprez targowo-konferencyjnych dla danej branży, nie tylko w Europie, ale i poza nią. Wiele z tych wydarzeń odbywa się również w formule online lub hybrydowej, co obniża koszty uczestnictwa praktycznie do zera – wystarczy mieć sprawny sprzęt komputerowy. 

Niezależnie od tego, czy wydarzenie odbywa się online czy na miejscu, udział w samych spotkaniach jest nieodpłatny (poza nielicznymi wyjątkami, o których zawsze informujemy). Sieć nie pokrywa kosztów transportu, ani noclegu. Poniżej przedstawiamy listę najbliższych spotkań b2b organizowanych przez Sieć:

  • Cycling Europe” – spotkania b2b online dla branży rowerowej, 3-31 marca
  • Misja zakupowa do Hiszpanii dla polskich importerów win i produktów spożywczych, wydarzenie hybrydowe 25-27 kwietnia
  • Get ready for Japan – wirtualna misja gospodarcza dla firm zainteresowanych rynkiem japońskim, 16-27 maja
  • Med2Meet 2022 – międzynarodowe spotkania b2b online dla branży medycznej, 18 maja

Międzynarodowa baza ofert współpracy biznesowej dla przedsiębiorców (POD)

Oprócz uczestnictwa w spotkaniach b2b, przedsiębiorcy mogą się zapisać do międzynarodowej bazy ofert współpracy biznesowej (Partnership Opportunities Database, POD). Ta anglojęzyczna baza zawiera profile firm z ponad 60 krajów na świecie, w których działają ośrodki sieci EEN. Firmy, które mają już swój profil w bazie, mogą nieodpłatnie wyszukiwać oferty współpracy biznesowej – dostawców, producentów, czy dystrybutorów praktycznie z każdej z branż – do wspólnych przedsięwzięć biznesowych lub technologicznych. W przypadku znalezienia interesującej oferty, do akcji wkraczają konsultanci Sieci, którzy pośredniczą pomiędzy firmami i przeprowadzają je przez proces nawiązywania partnerstwa. Oczywiście nieodpłatnie. Korzystając z bazy możesz:

  • wyszukać i skontaktować się z potencjalnym partnerem biznesowym z zagranicy;
  • zamieścić profil biznesowy własnej firmy.

Platforma kooperacyjna przeciwdziałająca negatywnym skutkom zerwanych łańcuchów dostaw

Najnowszym projektem sieci Enterprise Europe Network skierowanym do przedsiębiorców dotkniętych konfliktem w Ukrainie jest specjalna platforma kooperacyjna na rzecz odpornych łańcuchów dostaw, opracowana przy współpracy z Europejskiej Platformy Współpracy Klastrów (ECCP) oraz Komisji Europejskiej. Jej celem jest złagodzenie skutków utraconych w wyniku wojny kontaktów handlowych poprzez nawiązanie nowych partnerstw biznesowych mogących podtrzymać zaopatrzenie na określone dobra, pozyskując je z innych źródeł.

Platforma łączy te firmy, które szukają danych towarów, z tymi które mogą je zaoferować. Jest przeznaczona zarówno dla przedsiębiorstw, jak i organizacji humanitarnych. Rejestracja na platformę odbywa się za pośrednictwem formularza online, w którym należy opisać swoją działalność, co mamy do zaoferowania lub czego szukamy i przede wszystkim z kim chcielibyśmy nawiązać kontakt. Podczas rejestracji prosimy wybrać najbliższy siedziby Państwa firmy ośrodek Enterprise Europe Network. Następnie możemy przeglądać oferty i umawiać się na spotkania z wybranymi partnerami.

Aby uzyskać więcej informacji nt. zbliżających się spotkań b2b organizowanych przez Sieć, a także w jaki sposób działa i jakie możliwości oferuje baza POD oraz platforma b2b pomagająca przedsiębiorcom bezpośrednio dotkniętym konfliktem na Ukrainie, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem Sieci w Polsce.

Pełna lista ośrodków znajduje się tutaj.

Enterprise Europe Network Polska

Zobacz więcej podobnych artykułów