Pomiń nawigację

25 września 2023

Nowy kurs Akademii PARP: „Prosta spółka akcyjna”

Udostępnij

Prosta spółka akcyjna (PSA) jako nowa forma spółki kapitałowej funkcjonuje na polskim rynku stosunkowo krótko (od 21 lipca 2021 r. ) i łączy cechy spółki z o.o. z zaletami spółki akcyjnej. W odróżnieniu jednak od spółki akcyjnej, której minimalny kapitał zakładowy wynosi 100 tys. zł, w PSA funkcjonuje kapitał akcyjny, na którego pokrycie wystarczy symboliczna złotówka. Dzięki PSA przedsiębiorca może szybciej założyć i zlikwidować spółkę kapitałową, a także sprawniej nią zarządzać i łatwiej pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju działalności.

Czy proste spółki akcyjne są dobrym rozwiązaniem dla młodych innowatorów? Jakie zalety niesie za sobą zdecydowanie się na tę formę prowadzenia biznesu oraz jak w praktyce, krok po kroku rozpocząć i prowadzić działalność gospodarczą w ramach Prostej Spółki Akcyjnej? Na te i wiele innych pytań odpowie udział w kursie Akademii PARP „Prosta spółka akcyjna”.

 

W kursie „Prosta spółka akcyjna” główną bohaterką jest Hania – około trzydziestoletnia absolwentka weterynarii. Jakiś czas temu adoptowała ze schroniska psa o imieniu Luis. Pies był niedożywiony i okazało się, że nie każdy pokarm toleruje. Hania opracowała dla niego specjalnie zbilansowaną dietę, która przyniosła rewelacyjne skutki.

Postanowiła założyć startup, który wspierałby właścicieli czworonogów w ich odpowiednim żywieniu. Hania nie jest specjalistką w kwestiach prawnych i obawia się, że kwestie formalne związane z funkcjonowaniem spółki i współpracą z inwestorami mogą ją przytłoczyć, jednak szukając informacji na ten temat doszła do wniosku, że prosta spółka akcyjna to może być coś dla niej. Gdy Hania potrzebuje informacji związanych z funkcjonowaniem spółki – wiedzę czerpie z Internetu lub zwraca się po pomoc do niezawodnej radczyni prawnej Agaty – znanej niektórym kursantom z kursu Spółka akcyjna.

Kurs przewiduje przedstawienie różnych sytuacji związanych z prowadzeniem przez bohaterkę zarówno startupu, jak i prostej spółki akcyjnej. Zagadnienia związane z prostą spółką akcyjną zostaną zobrazowane od momentu rozważań jej założenia, poprzez formalności związane z jej założeniem, zagadnienia związane z jej prowadzeniem, aż po moment jej rozwiązania.

Dzięki udziałowi w kursie „Prosta spółka akcyjna” dowiesz się:

  • kto i dlaczego powinien rozważyć prowadzenie działalności gospodarczej w formie prostej spółki akcyjnej,
  • o czym warto pamiętać przy zakładaniu takiej spółki,
  • czym jest kapitał akcyjny i akcje w spółce,
  • jakie prawa i obowiązki mają akcjonariusze,
  • jak zakończyć działalność spółki.

Kurs, został udostępniony 25 września na platformie edukacyjnej Akademii PARP. Odwiedź podstronę nowego kursu, aby dowiedzieć się więcej – kliknij tutaj.

Zapraszamy do śledzenia strony Akademii PARP, na której będziemy informować o premierach kolejnych kursów. Wejdź na stronę główną Akademii PARP i zapisz się już dziś na wybrane kursy e-learningowe! Nasza oferta jest całkowicie bezpłatna.

Ukończenie każdego z kursów online daje możliwość uzyskania certyfikatu bez wychodzenia z domu.

Zobacz więcej podobnych artykułów