Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Ścieżka Smart 2 nabór 2023
Ścieżka SMART - aktualizacja dokumentacji naboru nr 2/2023
Cel finansowania: Zwiększenie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw.
Ogłoszenie konkursu
30 marca 2023
Start składania wniosków
10 maja 2023
Koniec przyjmowania wniosków
30 czerwca 2023
-
Miejsce realizacji projektu
Polska
-
Zasięg terytorialny projektu
Polska i zagranica
-
Dla kogo
MŚP
Szczegóły dofinansowania
Szczegółowy opis
Rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, ukierunkowane na wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych oraz cyfryzację i transformację przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju, jak również internacjonalizację przedsiębiorstw i wzrost kompetencji kadr.
O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Modułowość
Projekt może składać się maksymalnie z siedmiu różnych modułów. Moduły w ramach projektu mogą być realizowane w sposób linearny (realizacja danego modułu jest kontynuacją innego modułu) lub nielinearny (moduły realizowane niezależnie). Wsparcie w Ścieżce SMART może być udzielone na realizację projektów obejmujących:
- prowadzenie prac badawczo-rozwojowych,
- wdrożenie wyników prac B+R,
- rozbudowę infrastruktury badawczej,
- transformację cyfrową lub zieloną przedsiębiorstwa
- oraz internacjonalizację przedsiębiorstwa i podnoszenie kompetencji kadr.
W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować co najmniej jeden z dwóch modułów: moduł B+R lub moduł wdrożenie innowacji.
Moduł B+R
Moduł B+R obejmuje dofinansowanie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych prowadzących do opracowania innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej w skali kraju. Wsparciu podlegać może kompleksowy proces badawczy lub jego wybrana część.
Moduł wdrożenie innowacji
Moduł obejmuje dofinansowanie wdrożenia w przedsiębiorstwie wyników prac B+R, posiadanych przez Wnioskodawcę lub będących efektem realizacji modułu B+R. Wyniki prac B+R muszą prowadzić do powstania innowacji produktowej lub procesowej, co najmniej na poziomie krajowym. Wsparcie w tym module udzielane jest w formie dotacji warunkowej, która częściowo podlega zwrotowi – szczegółowe warunki reguluje umowa o dofinansowanie.
Projekt dodatkowo może obejmować maksymalnie pięć modułów fakultatywnych. Moduły te dotyczą działań związanych z:
- budową lub rozbudową infrastruktury B+R,
- promocją produktów na rynkach zagranicznych,
- ochroną własności przemysłowej,
- podnoszeniem kompetencji kadr,
- zieloną i cyfrową transformacją przedsiębiorstw.
Realizacja modułów może być ze sobą powiązana lub mogą być realizowane niezależnie, z zastrzeżeniem, że moduł kompetencje musi obejmować działania wspierające realizację zadań w pozostałych zaplanowanych modułach.
Moduł infrastruktura B+R
Moduł umożliwia dofinansowanie utworzenia lub rozbudowy centrum badawczo-rozwojowego na terytorium RP. Centrum badawczo-rozwojowe musi umożliwiać realizację określonej we wniosku agendy badawczej prowadzącej do powstania innowacji produktowej lub procesowej w skali kraju.
Moduł cyfryzacja
Moduł umożliwia dofinansowanie transformacji cyfrowej oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Działania zaplanowane w module muszą prowadzić do wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej na poziomie przedsiębiorstwa.
Moduł zazielenienie przedsiębiorstw
Moduł umożliwia dofinansowanie działań ukierunkowanych na zieloną transformację przedsiębiorstwa. Działania mogą dotyczyć usprawnienia gospodarki odpadami, zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia zanieczyszczeń, efektywniejszej gospodarki materiałowej, ekoprojektowania czy weryfikacji technologii środowiskowych.
Moduł kompetencje
Wsparcie udzielane w module umożliwia doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających, zdobywanie przez nich nowych umiejętności oraz wiedzy, a także nabywanie kwalifikacji.
Moduł internacjonalizacja
Moduł obejmuje działania związane z promocją zagraniczną produktów wnioskodawcy oraz działania dotyczące uzyskania ochrony praw własności przemysłowej lub ich obrony w przypadku ich naruszenia.
Wideo
Nie masz pewności, czy to odpowiedni program finansowania dla twojej firmy?
Napisz lub zadzwoń na infolinie
Masz pytania dotyczące finansowania
Ścieżka Smart 2 nabór 2023?
Zapytaj eksperta o szczegóły
Dyżury eksperta
22 574 07 07 lub 801 332 202 w komunikatach IVR prosimy wybrać 5 następnie 1.
wtorek:
10:00-12:00
czwartek:
10:00-12:00
Terminy zgłoszeń
Nabory wniosków o dofinansowanie prowadzone są w następujących terminach:
Termin naboru
Start:
10.05.2023
Zakończenie:
30.06.2023
Dokumenty
- Ogłoszenie o konkursie
- Regulamin wyboru projektów - obowiązuje od 8.05.2023 r.
-
Lista Krajowych Inteligentnych Specjalizacji
Zał. 1 do Regulaminu wyboru projektów -
Przewodnik kwalifikowalności wydatków
Zał. 2 do Regulaminu wyboru projektów -
Kryteria wyboru projektów - wspólne i rankingujace
Zał. 3 do Regulaminu wyboru projektów -
Kryteria wyboru projektów - moduły
Zał. 3 do Regulaminu wyboru projektów -
Słowniczek
Zał. 6 do Regulaminu wyboru projektów - Pobierz wszystko
-
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu
Zał. 7 do Regulaminu wyboru projektów -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu
Zał. 8 do Regulaminu wyboru projektów -
Model finansowy - obowiązuje od 18.04.2023
Zał. 5 do Regulaminu wyboru projektów -
Model finansowy - instrukcja - obowiązuje od 18.04.2023
Zał. 5 do Regulaminu wyboru projektów - Pobierz wszystko
-
Wzór umowy o dofinansowanie - obowiązujący od 8.05.2023 r.
Zał. 4 do Regulaminu wyboru projektów - Analiza zgodności projektu z polityką ochrony środowiska
- Pobierz wszystko
-
Szczegółowe warunki realizacji modułów
Zał. 1 do Umowy -
Zestawienie wskaźników monitorowania projektu
Zał. 4 do Umowy -
Wyciąg z zapisów Podręcznika w zakresie informacji i promocji
Zał. 5 do Umowy -
Proponowane pomniejszenia
Zał. 6 do Umowy - Pobierz wszystko
-
Model finansowy - obowiązujący od 30.03 do 18.04.2023 r.
Zał. 5 do Regulaminu wyboru projektów -
Model finansowy - instrukcja - obowiązująca od 30.03 do 18.04.2023 r.
Zał. 5 do Regulaminu wyboru projektów - Regulamin wyboru projektów - obowiązujący do 8.05.2023 r.
-
Wzór umowy o dofinansowanie - obowiązujący do 8.05.2023 r.
Zał. 4 do Regulaminu wyboru projektów - Pobierz wszystko
FAQ
Zgodnie z podrozdziałem 3.10 pkt 9 Wytycznych dotyczących wydatków kwalifikowalnych na lata 2021-2027, „Koszty rozliczane uproszczoną metodą rozliczania wydatków są traktowane jak wydatki faktycznie poniesione. Na potrzeby rozliczenia czy kontroli projektu, nie ma obowiązku gromadzenia faktur i innych dokumentów księgowych o równoważnej wartości dowodowej na potwierdzenie poniesienia wydatku w ramach projektu”, co wskazano również w § 3 ust. 21 umowy o dofinansowanie. Oznacza to, że w przypadku kosztów pośrednich nie będą one podlegały kontroli realizacji projektu. Mogą one być kontrolowane przez urzędy skarbowe w toku weryfikacji prawidłowości prowadzenia działalności gospodarczej, w kontekście powszechnie obowiązujących przepisów prawa, w tym ustawy o rachunkowości.
Kluczowe dla udzielenia odpowiedzi jest ustalenie, jak wydatki związane z wyjazdami są wpisane i uzasadnione w harmonogramie rzeczowo-finansowym projektu. Jeśli są to 2 niezależne wyjazdy: 1 – udział w targach, 2 – udział w misji wyjazdowej, wówczas stawka powinna być zaplanowana 2 razy. Każdy wyjazd powinien być osobno rozliczony: 1 wyjazd = 1 wskaźnik = 1 rozliczenie wskaźnika.
Fakt, że w przedsiębiorstwie beneficjenta ten sam pracownik merytorycznie odpowiada za kwestie związane z udziałem w targach oraz weźmie udział w misji gospodarczej oraz że terminy następują bezpośrednio po sobie powinno nie mieć znaczenia dla rozliczenia.
Przy czym zgodnie z § 6 ust. 6 załącznika nr 1 do umowy o dofinansowanie „Szczegółowe warunki realizacji modułów” wskaźnikiem rozliczającym stawkę jednostkową jest: „Zrealizowany wyjazd służbowy na 1 pracownika”.
W odniesieniu do amortyzacji nie ma obowiązku stosowania zasady konkurencyjności, w module B+R nie są kwalifikowalne wydatki na zakup środków trwałych. Wytyczne dot. kwalifikowalności dopuszczają koszty amortyzacji zgodnie z art. 67 ust. 2 rozporządzenia ogólnego nr 2021/1060:
Koszty amortyzacji, w przypadku których nie dokonano żadnych płatności potwierdzonych fakturami, mogą być uznane za kwalifikowalne, gdy spełnione są następujące warunki:
- pozwalają na to zasady kwalifikowalności programu;
- kwota wydatków jest należycie uzasadniona dokumentami potwierdzającymi o wartości dowodowej równoważnej fakturom obejmującym koszty kwalifikowalne,
- koszty odnoszą się wyłącznie do okresu wsparcia dla operacji;
- dotacje publiczne nie zostały wykorzystane do celów nabycia zamortyzowanych aktywów.
Z uwagi na fakt, iż w perspektywie finansowej 2021-2027 nie zostały wprowadzone w rozporządzeniach UE przepisy dotyczące projektów generujących dochód po ich ukończeniu, dotychczasowe ograniczenia w tym zakresie należy rozpatrywać jedynie w kontekście przepisów o pomocy publicznej lub krajowych przepisów dotyczących trwałości projektów. Z perspektywy przepisów o pomocy publicznej nie występuje przepis, który w omawianych okolicznościach skutkowałyby koniecznością zmniejszania dofinansowania i nakładałyby obowiązek sprzedaży na warunkach rynkowych. Zmniejszenie dofinansowania musiałoby nastąpić, gdyby pomoc była obliczana na podstawie luki (tj. trzeba wtedy uwzględnić dochody wynikające ze sprzedaży odpadów). W przypadku dotacji udzielanej na projekt B+R z intensywnością nie ma takiej potrzeby. Jeżeli beneficjent po zakupieniu materiałów staje się ich właścicielem (ograniczając przykład do tej formy posiadania), to po wykorzystaniu w projekcie może nimi swobodnie dysponować.
Przy czym należy podkreślić, że podczas oceny kryterium w zakresie budżetu eksperci zweryfikują czy ilość materiałów wskazanych przez wnioskodawcę jest faktycznie niezbędna do realizacji projektu.
Podczas wyboru rodzaju inwestycji początkowej należy brać pod uwagę cel prac B+R zaplanowanych do realizacji na przewidzianej do nabycia infrastrukturze B+R. Celem modułu nie jest posiadanie infrastruktury B+R przez Wnioskodawcę a zapewnienie mu narzędzi (infrastruktury B+R) do realizacji prac B+R zaplanowanych w agendzie badawczej. Rodzaj inwestycji początkowej należy ustalać w oparciu o zakładany do osiągniecia finalny efekt tych prac, które zgodnie z definicją Agendy badawczej powinny mieć na celu opracowanie innowacji produktowych lub innowacji w procesie biznesowym dotyczącym funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług, na potrzeby wnioskodawcy.
Rodzaj planowanej do realizacji w ramach modułu Inforastruktura B+R inwestycji powinien być określony jako Inwestycja początkowa:
- w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu jeżeli dotyczy utworzenia nowego zakładu (nowej jednostki organizacyjnej np. spółki córki) którego celem działania będzie realizacja prac B+R przewidzianych w agendzie badawczej modułu;
- w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane ze zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, jeżeli nie dotyczy utworzenia nowego zakładu i w wyniku zaplanowanych do realizacji w agendzie badawczej prac B+R nastąpi zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu, którego częścią będzie/jest nowe/rozwijane Centrum Badawczo Rozwojowe;
- w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie jeżeli nie dotyczy utworzenia nowego zakładu i w wyniku zaplanowanych do realizacji w agendzie badawczej prac B+R nastąpi dywersyfikacja produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie, którego częścią będzie/jest nowe/rozwijane Centrum Badawczo Rozwojowe;
- w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu, jeżeli nie dotyczy utworzenia nowego zakładu i w wyniku zaplanowanych do realizacji w agendzie badawczej prac B+R nastąpi zasadnicza zmiana dotycząca procesu produkcyjnego istniejącego zakładu, którego częścią będzie/jest nowe/rozwijane Centrum Badawczo Rozwojowe.
Jak wziąć udział w konkursie o dofinansowanie?
Przygotuj dokumenty
Zapoznaj się z dokumentami dotyczącymi konkursu i zasad przydzielania dofinansowania
Wypełnij wniosek
Przygotuj niezbędne dokumenty, które będą załącznikami do wniosku zgłoszeniowego i wypełnij formularz zgłoszeniowy online.
Ocena projektu
Poczekaj na ocenę projektu przez Komisję Oceny Projektów.
Podpisz umowę...
... i realizuj projekt.
Gotowe! Możesz realizować projekt.
Polecane poradniki, raporty i katalogi

Raport
Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (maj 2023)

Raport
Monitoring aktywności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej w ramach Krajowej Inteligentnej Specjalizacji. Raport miesięczny nr 13. Kwiecień 2023

Raport
Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (kwiecień 2023)