Pomiń nawigację

3 marca 2021

Erasmus dla młodych przedsiębiorców szansą na rozwój Twojego biznesu!

Udostępnij

Program Erasmus dla młodych przedsiębiorców od 2009 roku pomaga zdobywać szlify przedsiębiorczości osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą lub planującym to zrobić. Od momentu startu programu zaakceptowano ponad 38 tysięcy wniosków.

Dlaczego program cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Dzięki udziałowi w nim zdobywamy nie tylko cenną wiedzę dotyczącą prowadzenia biznesu w danej branży, ale też uczymy się języka, poznajemy kulturę danego kraju oraz nawiązujemy znajomości i przyjaźnie, a nawet długofalowe partnerstwa biznesowe.  

Jak działa Erasmus dla młodych przedsiębiorców?

Finansowany przez Komisję Europejską program pomaga przyszłym przedsiębiorcom (NEs – New Entrepreneurs) zdobyć umiejętności niezbędne do założenia i prowadzenia firmy. Początkujący przedsiębiorcy spotykają się i wymieniają wiedzą oraz pomysłami na prowadzenie firmy z doświadczonymi przedsiębiorcami (HEs – Host Entrepreneurs), u których przebywają i z którymi współpracują przez okres od 1 miesiąca do 6 miesięcy.  Na czas pobytu uczestnicy otrzymują specjalną dietę, która pozwala im wynająć mieszkanie oraz pokryć wydatki na wyżywienie. W zależności od kraju docelowego, wysokość diety waha się ona od 530 do 1100 euro miesięcznie.

– Uczestnictwo w programie Erasmus dla młodych przedsiębiorców otwiera oczy, poszerza horyzonty, pozwala zebrać doświadczenie i spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy – tak podczas rozmowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości swoje wrażenia z udziału w programie podsumowała Dorota Giżyńska, właścicielka szkoły językowej English Lab. Spędziła kilka miesięcy w Anglii, w jednej z tamtejszych szkół językowych, gdzie miała okazję poznać organizację pracy niewielkiej, prywatnej placówki oświatowej.

Korzyści odnoszą obydwie strony. Nie tylko aspirujący przedsiębiorca, ale też gospodarz, który może czerpać korzyści ze świeżych pomysłów stażysty. Początkujący przedsiębiorca może bowiem posiadać umiejętności lub wiedzę, której nie ma host, stanowiąc tym samym doskonałe uzupełnienie. 

Początkujący przedsiębiorcy mają naprawdę w czym wybierać, bowiem zgłaszający się do programu przedsiębiorcy-gospodarze działają w bardzo różnych branżach – od agencji reklamowych i studiów kreatywnych począwszy, przez edukację, medycynę, turystykę, modę, sektor ICT, a na rolnictwie skończywszy.

Erasmus w liczbach

Statystyki pokazują, że największym zainteresowaniem cieszy się sektor medyczny (15 proc. wszystkich zgłaszających), zaraz za nim znajdują się: edukacja (11 proc.), architektura (10 proc.), turystyka (8 proc.) oraz branża ICT (8 proc.).

Jeśli chodzi o liczbę uczestników, jak i przyjętych wniosków składanych przez młodych przedsiębiorców – Polska zajmuje odpowiednio szóste (za Hiszpanią, Włochami, Wielką Brytania, Niemcami i Grecją) oraz czwarte miejsce (za Włochami, Hiszpanią i Rumunią) z 491 zgłoszeń od NEs.

Młodzi przedsiębiorcy najchętniej zdobywają doświadczenie u swoich doświadczonych kolegów i koleżanek z Hiszpanii (1803 wyjazdy), Włoch (1200), Zjednoczonego Królestwa (973), Niemiec (885) oraz Belgii (585).

Wśród zgłaszających się początkujących przedsiębiorców nieznacznie dominują panie (51 proc. wszystkich zgłoszeń), natomiast wśród hostów zdecydowanie przeważają panowie (72 proc. wszystkich zarejestrowanych).

Jak wziąć udział?

Aby wziąć udział w Erasmusie dla młodych przedsiębiorców, należy się skontaktować z jedną z instytucji pośredniczących programu – tzw. lokalnym punktem kontaktowym, np. z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i zgłosić chęć udziału w nim. Po spełnieniu kryteriów (w przypadku NEs prowadzenie działalności nie może trwać dłużej niż 3 lata), rozpocznie się czteroetapowy proces rekrutacji:  złożenie wniosku – wybór hosta – zgoda wszystkich stron na zaproponowane warunki – wyjazd.

Departament Wsparcia Przedsiębiorczości PARP, Enterprise Europe Network

Zobacz więcej podobnych artykułów