Pomiń nawigację

27 marca 2024 r.

Sztuczna inteligencja pomoże znaleźć pracę!

Poszukiwanie pracy jest czasochłonnym, wymagającym i stresującym zajęciem, na którego efekty trzeba trochę poczekać. Sztuczna inteligencja (AI) w coraz większym stopniu wkracza do naszego życia, również zawodowego. Daje dostęp do wielu nowych narzędzi, dzięki którym możemy zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Sprawdź, jak możesz wykorzystać AI w procesie rekrutacyjnym!

Z najnowszego raportu PARP pn. „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” (luty 2024) wynika, że nasz kraj czyni postępy i ma duży potencjał w zakresie technologii cyfrowych. W 2023 r. liczba firm wdrażających AI wzrosła rok do roku o 22%. Dodatkowo w ciągu najbliższych 12 miesięcy 31% firm zamierza stworzyć nowe miejsca pracy. To dużo, zwłaszcza że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie – w styczniu br. wyniosła 5,4%. Te liczby pokazują, że w najbliższej przyszłości rynek pracy będzie coraz bardziej wydrenowany, a w jego wypełnieniu może pomóc sztuczna inteligencja.

Al napisze za nas CV i poszuka ogłoszeń?

Sztuczna inteligencja ma nie tylko automatyzować czynności i zastępować ludzi w pracy, lecz także wspierać ich w działaniu. Przykładem może być pisanie i poprawianie CV za pośrednictwem darmowych narzędzi dostępnych w internecie (np. Rezi, CV Compiler). Na podstawie naszego tytułu zawodowego AI potrafi stworzyć za nas CV. Wystarczy, że wpiszemy nazwę stanowiska, o które się ubiegamy, a AI wygeneruje dla nas odpowiednie punkty dotyczące naszych obowiązków i osiągnięć. Możemy wybrać te najbardziej zbliżone do naszego profilu i edytować je tak, jak chcemy. Dzięki dogłębnej analizie wymagań na dane stanowisko AI stworzy także spersonalizowany list motywacyjny. Warto zaznaczyć, że sztuczna inteligencja jest również w stanie sprawdzić i ocenić nasze dokumenty aplikacyjne pod względem treści, formatu i poprawności językowej.

AI dopasuje dla nas oferty pracy, bazując na naszym profilu zawodowym lub CV. W jaki sposób? Otóż wgrywamy plik z naszym życiorysem lub logujemy się poprzez LinkedIn lub inną platformę, a sztuczna inteligencja wyszukuje i przesyła nam oferty pracy, które są najbardziej zgodne z naszymi umiejętnościami, doświadczeniem i preferencjami. Możemy również zadawać dodatkowe pytania, np. o opinie na temat danej firmy lub lokalizację czy widełki płacowe.

Rozmowa rekrutacyjna ze sztuczną inteligencją? Dlaczego nie!

Na rozmowie rekrutacyjnej trzeba zrobić dobre pierwsze wrażenie, zaprezentować swoje największe atuty i przede wszystkim pokazać się jako odpowiedni kandydat na dane stanowisko. Świadomość roli tego pierwszego kontaktu może stresować. Jednak powszechnie wiadomo, że praktyka czyni mistrza – im częściej odbywamy spotkania z potencjalnymi pracodawcami, tym lepiej wypadamy na każdej kolejnej rekrutacji. Jeśli paraliżuje Cię lęk przed taką rozmową, to warto wiedzieć, że z pomocą AI można go oswoić. Za sprawą odpowiednich platform (np. Pramp) przećwiczysz odpowiedzi na typowe pytania związane z branżą.

Ponadto w internecie są dostępne bezpłatne narzędzia AI, które oferują symulacje testów i zadań rekrutacyjnych (np. Interview Query). Próbne wyzwania pozwolą lepiej przygotować się do udziału we właściwym procesie rekrutacyjnym i zredukują stres.

Znajdź pracę marzeń przez Jobbli

Wybór ścieżki zawodowej nie jest łatwy. Nie zawsze mamy sprecyzowane oczekiwania wobec naszej zawodowej przyszłości, często też nie wiemy, czy profesja, na którą się zdecydujemy, będzie dla nas odpowiednia. Z pomocą w tym zakresie przychodzą twórcy start-upu POLA.IA, który otrzymał wsparcie finansowe w ramach „Platform startowych dla nowych pomysłów” z Programu Polska Wschodnia (POPW). Uruchomili oni platformę Jobbli zbudowaną z myślą o efektywnym znajdowaniu pracy – takiej, która będzie dopasowana do naturalnych predyspozycji użytkownika i będzie przynosiła mu satysfakcję.

Warto zaznaczyć, że to pierwszy w Polsce serwis pomagający osobom poszukującym pierwszej pracy znaleźć zawód dopasowany do ich potrzeb i możliwości. W tym celu wykorzystywana jest własna metodologia screeningu ze wsparciem AI oraz interfejs chatbota. Platforma skierowana jest przede wszystkim do najmłodszego pokolenia, w tym osób z niepełnosprawnościami. Żeby z niej skorzystać, należy wykonać test predyspozycji zawodowych. W ciągu siedmiu minut użytkownik dowiaduje się, jakie są jego mocne i słabe strony, a następnie otrzymuje raport z rekomendacją trzech najlepszych dla niego ścieżek rozwoju zawodowego. Jobbli odpowiada na trudności co czwartego Polaka wchodzącego na rynek pracy, zmagającego się z problemem znalezienia zatrudnienia na odpowiednim stanowisku.

Katalog startupów 2022/2023 dostępny jest na stronie PARP.

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 27.03.2024 09:34
Poprawiono: 28.03.2024 13:00
Modyfikujący: izabela_skolimowska
Udostępniający: marek_rzewuski
Autor dokumentów: