Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP, Etap I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji
Dyżur Eksperta PARP Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP, Etap I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji
Cel finansowania: Wsparcie MŚP z Polski Wschodniej w realizacji kompleksowych projektów na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji
Ogłoszenie konkursu
7 września 2023
Start składania wniosków
10 października 2023
Koniec przyjmowania wniosków
19 grudnia 2023
-
Maksymalne dofinansowanie
82 781 PLN
-
Wkład własny
0%
-
Miejsce realizacji projektu
makroregion Polski Wschodniej
-
Zasięg terytorialny projektu
Polska Wschodnia
-
Dla kogo
MŚP
Szczegóły dofinansowania
Szczegółowy opis
Celem konkursu jest wsparcie MŚP z Polski Wschodniej w realizacji kompleksowych projektów na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji. Wsparcie w działaniu 1.3 FEPW jest dwuetapowe i obejmuje:
- Etap I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji;
- Etap II – Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji.
W ramach I Etapu działania 1.3 FEPW możliwe jest sfinansowanie zakupu usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych, niezbędnych do opracowania modelu biznesowego GOZ- transformacji.
Dofinansowanie stanowi pomoc de minims.
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej.
Terytorium makroregionu Polski Wschodniej, tj. województwa: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego lub mazowieckiego z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego (m. st. Warszawa oraz powiaty: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński).
W etapie I kosztem kwalifikowalnym jest zakup usług doradczych niezbędnych do opracowania Modelu biznesowego GOZ-transformacji.
Dodatkowe informacje
Zachęcamy do sprawdzenia obecnego potencjału Państwa przedsiębiorstwa w zakresie wprowadzenia rozwiązań z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym.
Ile możesz otrzymać?
Możesz otrzymać maksymalnie
82 781 PLN
Maksymalnie możesz otrzymać do 100% kosztów kwalifikowanych projektu, co oznacza, że nie musisz mieć wkładu własnego.
Nie masz pewności, czy to odpowiedni program finansowania dla twojej firmy?
Napisz lub zadzwoń na infolinie
Masz pytania dotyczące finansowania
Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP, Etap I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji?
Zapytaj eksperta o szczegóły
Dyżury eksperta
22 574 07 07 lub 801 332 202 w komunikatach IVR prosimy wybrać 5 następnie 3
poniedziałek:
10:00 – 12:00
czwartek:
10:00 – 12:00
Terminy zgłoszeń
Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony jest w następujących terminach:
Termin naboru
Start:
10.10.2023
Zakończenie:
19.12.2023
Dokumenty
- Ogłoszenie o naborze
- Regulamin wyboru projektów
-
Kryteria wyboru projektów
Załącznik nr 1 do Regulaminu wyboru projektów - Pobierz wszystko
-
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu
Zał. nr 2 do RWP wzór wniosku o dofinansowanie -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu
Zał. nr 3 do RWP instrukcja wypełnienia wniosku o dofinansowanie -
Wzór Modelu biznesowego GOZ- transformacji
Zał. nr 4 wzór modelu biznesowego GOZ- transformacji - Wskaźniki GOZ do Modelu
-
Katalog wspólnych obszarów inteligentnych specjalizacji regionów Polski Wschodniej
Zał. nr 6 wspólne obszary RIS w FEPW -
Słowniczek
Zał. nr 7 do RWP - Pobierz wszystko
-
Wzór Umowy o dofinansowanie
Zał.nr 5 do RWP wzór umowy o dofinansowanie
-
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych /klauzula informacyjna
Zał. nr 4 do Umowy -
Wyciąg z Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji
Zał. nr 5 do Umowy -
Wykaz pomniejszeń wartości dofinansowania Projektu w zakresie obowiązków komunikacyjnych
Zał. nr 6 do Umowy - Pobierz wszystko
FAQ
Wnioskodawca, który chce złożyć wniosek o dofinansowanie do działania 1.3 FEPW, powinien spełnić warunek, zgodnie z którym przed dniem złożenia wniosku zamknął przynajmniej jeden rok obrotowy trwający przynajmniej 12 miesięcy. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą niezobowiązanych do stosowania ustawy o rachunkowości rokiem obrotowym jest rok podatkowy.
Dodatkowo, należy zwrócić uwagę, że jeżeli chodzi o doświadczenie przedsiębiorstwa w tematyce GOZ, to Działanie 1.3 FEPW jest adresowane zarówno do firm początkujących w tym zakresie jak i zaawansowanych w tematyce GOZ.
Zgodnie z opisem przedmiotowego kryterium oceniany jest potencjał ekspercki wykonawcy, tzn. weryfikowane będzie, czy do przygotowania modelu GOZ-transformacji wykonawca wskazał co najmniej jednego eksperta, który spełnia łącznie warunki minimalne określone w kryterium. W tym kryterium oceniany jest potencjał ekspercki Wykonawcy. Na tej podstawie możliwe są dwie sytuacje:
- Wykonawca posiada eksperta o wskazanych wymaganiach, który jest zatrudniony u Wykonawcy i jego doświadczenie jest wykazane we wniosku o dofinansowanie.
- Wykonawca nie dysponuje ekspertem o wskazanym potencjale i nawiązuje współpracę z osobą o wskazanym doświadczeniu, która przygotuje Model biznesowy GOZ- transformacji. Doświadczenie eksperta również zostaje opisane we wniosku o dofinansowanie. Należy wziąć pod uwagę dane potrzebne do wypełnienia części wniosku dot. Doświadczenie eksperckie wykonawcy, gdzie należy wskazać imię i nazwisko eksperta, wykształcenie, tytuł , stanowisko oraz część dotycząca doświadczenia w przygotowaniu dokumentów związanych z GOZ, doświadczenia w przeprowadzeniu audytów z zakresu GOZ oraz doświadczenie we wdrożeniu GOZ. Dla oceny przedmiotowego kryterium jest więc kluczowe wskazanie potencjału konkretnego eksperta w zakresie GOZ, którym dysponuje Wykonawca. Potencjał ekspercki Wykonawcy powinien zostać udokumentowany tak aby potwierdzić wymagania określone w kryterium. Dokumentujemy potencjał wskazanego eksperta, nie Wykonawcy jako firmy.
Nie, nie ma obowiązku składania wniosków o dofinansowanie w II Etapie działania tj. „Wdrożenie Modelu biznesowego GOZ-transformacji”.
PARP rekomenduje jednak podejście do projektu w sposób kompleksowy. Wnioskodawca planujący GOZ-transformację, powinien w pierwszym etapie przeprowadzić audyt przedsiębiorstwa oraz otrzymać rekomendacje odnośnie działań związanych z wdrożeniem rozwiązań GOZ a następnie przejść do etapu wdrożenia tych rekomendacji.
Jest to osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, która złożyła Beneficjentowi ofertę lub która zawarła z Beneficjentem umowę związaną z realizacją Projektu dotyczącą opracowania Modelu biznesowego GOZ-transformacji.
Gospodarka o obiegu zamkniętym to model gospodarczy (dalej „GOZ”), w którym przy zachowaniu warunku wydajności:
- wartość dodana surowców/zasobów, materiałów i produktów jest maksymalizowana lub/i
- ilość wytwarzanych odpadów jest minimalizowana, a powstające odpady są zagospodarowywane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami (zapobieganie powstawaniu odpadów, przygotowywanie do ponownego użycia, recykling, inne sposoby odzysku, unieszkodliwienie).
Ocenie podlega potencjał ekspercki wykonawcy, tzn. weryfikowane będzie, czy do przygotowania modelu GOZ-transformacji wykonawca wskazał co najmniej jednego eksperta, który spełnia łącznie poniższe warunki minimalne:
a) posiada udokumentowane doświadczenie w przygotowaniu co najmniej 2 dokumentów związanych z GOZ, np. studia wykonalności, model biznesowy GOZ,
b) posiada udokumentowane doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 2 audytów z zakresu GOZ tematycznie lub branżowo odpowiednich dla profilu działalności wnioskodawcy, której dotyczył będzie model GOZ-transformacji oraz posiada doświadczenie we wdrożeniu wyników audytu z zakresu GOZ, - w ciągu ostatnich 5 lat od daty złożenia wniosku o dofinansowanie. Ocena przeprowadzana jest na podstawie informacji zawartych we wniosku o dofinansowanie przedstawiających zakres zrealizowanych prac wraz z osiągniętymi efektami oraz na podstawie dokumentów przedłożonych na potwierdzenie zakresu i prawidłowości wykonanych usług.
Ocena projektu prowadzona jest w zakresie spełnienia kryteriów wyboru projektów, stanowiących załącznik nr 1 do RWP. Ocena jest jednoetapowa. Ocena dokonywana jest przez członków oceniających, którzy wchodzą w skład KOP. Ocena dokonywana jest na podstawie informacji zawartych we wniosku oraz informacji lub dokumentów, o których mowa w ust. 2 (jeśli wnioskodawca był wezwany do ich złożenia).
W ramach I etapu Działania 1.3 FEPW możliwe jest sfinansowanie zakupu usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych, niezbędnych do opracowania Modelu biznesowego GOZ-transformacji.
Rezultatem I etapu jest opracowany model biznesowy GOZ-transformacji, który jest możliwy do wdrożenia w II etapie Działania 1.3 FEPW.
Wsparcie w działaniu 1.3 FEPW jest dwuetapowe i obejmuje:
- Etap I - Opracowanie Modelu biznesowego GOZ-transformacji;
- Etap II – Wdrożenie Modelu biznesowego GOZ-transformacji.
Etap I jest obowiązkowy aby aplikować do etapu II.
Model biznesowy GOZ-transformacji – model biznesowy funkcjonowania przedsiębiorstwa w oparciu o założenia gospodarki obiegu zamkniętego; dokument strategiczny opracowany w wyniku realizacji Projektu, rozumiany jako dokument zawierający wnioski z przeprowadzonego audytu przedsiębiorstwa oraz rekomendacje odnośnie działań związanych z wdrożeniem rozwiązań GOZ w przedsiębiorstwie, sporządzony na wzorze zgodnym załącznikiem nr 4 do RWP;
Jak wziąć udział w konkursie o dofinansowanie?
Przygotuj dokumenty
Zapoznaj się z dokumentami dotyczącymi konkursu i zasad przydzielania dofinansowania
Wypełnij wniosek
Przygotuj niezbędne dokumenty, które będą załącznikami do wniosku zgłoszeniowego (lista dokumentów).
Ocena projektu
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online (Generator Wniosków).
Podpisz umowę
Poczekaj na ocenę projektu przez Komisję Oceny Projektów.