3 lipca 2020

Jak będzie działał Polski Bon Turystyczny

500 złotych na dziecko do 18. roku życia oraz dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością; świadczenie o takiej wartości będzie można przeznaczyć na wypoczynek w kraju, np. wakacje, ferie czy zieloną szkołę. Takie będą efekty ustawy o bonie turystycznym, nad którą parlament wkrótce zakończy prace i trafi ona do podpisu prezydenta. 

Od samego początku pandemii polski rząd i parlament przygotowują i wdrażają niestandardowe rozwiązania, które są odpowiedzią na zaistniała sytuację. Wśród najważniejszych działań mających przeciwdziałać skutkom pandemii w gospodarce, są m.in. kolejne rozwiązania zawarte w  tarczy antykryzysowej, a także ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców czy ustawa o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR).

Katalog możliwości uzyskania wsparcia przez biznes jest bardzo szeroki. Aby wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, Ministerstwo Rozwoju (MR) i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zorganizowały cykl wideokonferencji dla przedsiębiorców „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”. Podczas webinariów eksperci szczegółowo prezentują poszczególne możliwości wsparcia oraz odpowiadają na pytania przedsiębiorców.

Instrumenty wsparcia przedsiębiorców

Szereg instrumentów pomocowych obejmuje m.in. działania nakierowane na ochronę miejsc pracy, takie jak wypłaty postojowego dla przedsiębiorców i pracowników, dopłaty do wynagrodzeń czy ulgi w płaceniu składek na ZUS (to m.in. zwolnienia z opłat, przesunięcia terminów zapłaty składek czy rozłożenie ich na raty). Do dyspozycji mikroprzedsiębiorców są również niskooprocentowane pożyczki do 5 tys. zł (umarzane, jeśli firmy kontynuują działalność).

Wsparcie mogą otrzymać również przedsiębiorstwa innowacyjne. Wśród instrumentów dostępnych dla nich są m.in. te oferowane przez BGK, takie jak Gwarancja Biznesmax, zabezpieczenie spłaty kredytu, finansowanie wdrożenia technologii w MŚP oraz kredyt na innowacje technologiczne.

Z kolei PARP zorganizowała konkurs dla firm, które, w związku z pandemią, uruchomiły ciekawe rozwiązania cyfrowe.  W puli konkursu są 2 mln zł ze środków unijnych. Dla 100 najlepszych pomysłów przewidziano po 20 tys. zł nagrody. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca 2020 r.

Wsparcie dla rodzin z dziećmi

Aby wesprzeć polskie rodziny, prezydent Andrzej Duda wystąpił z pomysłem Polskiego Bonu Turystycznego.  Bon będzie można przeznaczyć na wakacje lub ferie w kraju. Będzie go można wykorzystać do opłacenia np.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym lub obozie harcerskim, na obozie sportowym lub rekreacyjnym lub też na turnusie rehabilitacyjnym.

Szczegóły tej propozycji i instrumentów dla organizatorów wypoczynku omówiono podczas  wideokonferencji z cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”.

Bon turystyczny – jak to działa

O tym, jaka jest idea Bonu oraz jak i gdzie będzie można z niego korzystać, mówili w trakcie webinarium eksperci: dr Dominik Borek, zastępca dyrektora Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Rafał Truszkowski, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Usług IT w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej w Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Paweł Janik, dyrektor Biura Narodowego Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich w Kancelarii Prezydenta RP.

Polski Bon Turystyczny to świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko. Jak podawali eksperci, w bonach będzie wydatkowane ok. 3,6 mld zł, a skorzysta z nich ponad 6 mln dzieci do 18. roku życia, w tym 300 tys. dzieci niepełnosprawnościami , którym będzie przysługiwało jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł, czyli tysiąc złotych.

W programie mogą wziąć udział m.in. organizacje pożytku publicznego, przedsiębiorcy turystyczni oraz usług hotelarskie. Bon będzie mógł zostać także wykorzystany na imprezy turystyczne. Jak szacują eksperci  będzie można go użyć  korzystając z usług ponad 4,6 tys. przedsiębiorców turystycznych posiadających wpis do ewidencji – w sumie w przeszło 11 tys. turystycznych obiektów noclegowych. W programie może uczestniczyć także niemal 9 tys. organizacji pożytku publicznego.

Jak skorzystać z bonu

Aby skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego należy się zarejestrować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). A następnie wybrać miejsce, w którym chcemy zrealizować Bon. Potem należy pokazać Bon podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Aktywacja Bonu następuje w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych zapisanych na profilu informacyjnym w systemie teleinformatycznym w zakresie adresu poczty elektronicznej i numeru telefonu.

Polski Bon Turystyczny ma formę elektroniczną. Będzie ważny do 31 marca 2022 r.

Link do konferencji


Może Cie zainteresować

Opublikowano: 03.07.2020 13:57
Poprawiono: 03.07.2020 13:58
Modyfikujący: Konrad Zdanowski
Udostępniający: Konrad Zdanowski
Autor dokumentów: